Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

Nový Zéland se turistům prezentuje jako čistá, zelená země plná přírodních zajímavostí a úžasných míst. A od roku 2020 bude možná ještě zelenější – právě v tomto roce se podle ministra spravedlnosti bude konat všeobecné referendum o legalizaci rekreačního užívání konopí. Nový Zéland se tak stane vůbec první zemí, kde bude o legalizaci konopí rozhodnuto v celostátním hlasování.

Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

Ministr spravedlnosti Andrew Little uvedl, že referendum bude součástí parlamentních voleb v roce 2020 a jeho výsledky budou pro vládu závazné, ačkoli připustil, že některé detaily musejí být ještě důkladně zváženy. Prohlášení bylo zveřejněno týden poté, co byly na Novém Zélandu uvolněny podmínky pro užívání konopí na předpis. 

Veřejnost je pro

Veřejné mínění v zemi se v posledních letech přiklání na stranu rekreačního užívání. V říjnovém průzkumu, jehož se zúčastnilo 1006 dospělých s volebním právem, se ve prospěch legalizace vyjádřilo 46 procent dotázaných, zatímco proti bylo 41 procent. I Audrey Youngová, komentátorka deníku New Zealand Herald a bývalá policistka, si povšimla liberálnějšího postoje veřejnosti ke konopí.

Aby získali podporu levicově zaměřených Zelených, souhlasili Labouristé s konáním všeobecného referenda o legalizaci konopí. 

„Jako dvě hlavní příčiny bych jmenovala výrazný pokrok ve výzkumu léčebného potenciálu konopí, k němuž v posledních letech došlo, a také celosvětově se prosazující názor, že válka s drogami je definitivně prohraná a je tedy nutné začít je vnímat jako riziko zdravotní, ne kriminální,“ vysvětlila Youngová v jednom ze svých komentářů. Pokud se pro legalizaci vysloví nadpoloviční většina těch, kteří přijdou vhodit svůj hlas do volební urny, rozšíří Nový Zéland řady zemí, které zcela legalizovaly konopí, a přidá se tak například ke Kanadě, Uruguaji nebo deseti státům USA. V desítkách dalších zemí pak došlo alespoň k dekriminalizaci rekreačního konopí, legalizaci léčebného využití nebo ke zmírnění postihů za pěstování a držení.

Podle údajů novozélandského ministerstva zdravotnictví z roku 2015 připustilo asi osm procent dotázaných, že v přecházejícím roce užili konopí. Policie se pěstováním a konzumací v malém a pro osobní potřebu v naprosté většině nezabývá – a stejně jako všude ve světě jsou za tyto prohřešky mnohem častěji postihování příslušníci menšin. Nový Zéland je známý jako liberální země, kde předchozí vlády dekriminalizovaly prostituci a legalizovaly sňatky osob stejného pohlaví. Žádná ze dvou největších politických stran - tedy ani středoleví Labouristé, kteří jsou v současné době u moci, ani středopravá Národní strana – nebyla však až donedávna ochotna věnovat se legalizaci konopí. Po volbách v roce 2017 však byli Labouristé okolnostmi a politickou situací přinuceni začít se tímto kontroverzním tématem zaobírat. Žádná strana nezískala parlamentní většinu a k sestavení nové vlády bylo proto třeba hledat koaliční partnery. Aby získali podporu levicově zaměřených Zelených, souhlasili Labouristé s konáním všeobecného referenda o legalizaci konopí. 

Vyhýbání se kontroverzním tématům

„Politici se vždy ze všech sil snaží vyhnout jakékoli kontroverzi nebo riziku,“ prohlásila Chlöe Swarbricková, právnička strany Zelených a obhájkyně legalizace. Nikdy předtím nebyli volení zástupci lidu ochotni řídit se důkazy podloženými poznatky moderní vědy v otázce tak kontroverzní, jako je konopí. Swarbricková a s ní i ostatní Zelení doufají, že vláda schválí zákon definující konkrétní parametry legalizace ještě před samotným referendem, aby voliči přesně věděli, pro co hlasují: „Nechceme dopadnout jako třeba hlasování o Brexitu, kdy se lidé o skutečném významu svého hlasu dozvěděli až po volbách.“ 

Policie se pěstováním a konzumací v malém a pro osobní potřebu v naprosté většině nezabývá.

Ministr spravedlnosti Andrew Little uvedl v rozhovoru pro Rádio Nový Zéland, že jakkoli je spojení referenda s parlamentními volbami v roce 2020 pohodlné, někteří jeho kolegové si nepřejí, aby se konopí stalo hlavním tématem předvolebních kampaní. Pozornost voličů by mohla být i rozptylována dalšími tématy, neboť konopí určitě nebude jedinou otázkou přeloženou v roce 2020 veřejnosti k hlasování. Ministerstvo předpokládá, že ve stejném referendu bude zároveň rozhodnuto o legalizaci eutanázie nebo o změně volebního systému. Podle politických komentátorů je krajně neobvyklé, aby se ve volbách řešilo tolik důležitých společenských otázek najednou. Vláda navíc uvažuje o tom, že na hlasovací lístek přidá také referendum o uvolnění zákona o potratech, které jsou na Novém Zélandu trestným činem, ale jsou povoleny v případě, že je nezávisle na sobě doporučí dva lékaři.

„V ideálním světě by dvě nejvýznamnější politické strany pravděpodobně nechtěly spojit referendum o konopí se všeobecnými volbami,“ domnívá se Audrey Youngová. Labouristé a Zelení podle jejího názoru doufají, že zatímco hlasování o konopí přiláká k volebním urnám především mladé voliče, rozhodování o legalizaci eutanázie by naopak mohlo zajistit vysokou účast starší generace.

Zdroj: www.nytimes.com/ 


Dále by vás mohlo zajímat…
Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

3.1.2019
Budoucnost konopí jako léčiva

Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

26.2.2018
Kanada: Počet registrovaných konopných pacientů rapidně roste

Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

20.6.2018
Kanadská legalizace bez legalizace

Voliči na Novém Zélandu budou rozhodovat o legalizaci konopí

9.10.2018
Kanada: Legalizace jen na oko?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu