50

Uličníci: László Sümegh

Ulice umí být přívětivá ve dne a plná temných stínů, když se zešeří. Tu temnou, odvrácenou stranu ulice zná velmi dobře László Sümegh, Maďar, povoláním textilní výtvarník, ale od roku 1995 především terénní sociální pracovník, zakladatel Projektu Šance a dobrá duše pouličních nočních tvorů, tedy hlavně ohrožených dětí ulice, které ztratily zázemí rodiny, živí se prostitucí, berou drogy a protloukají se, jak se dá. László je v té tmě jejich majákem už třiadvacet let. A nejen v Čechách, ale i v Indii, kde už několik let pomáhá tamním sirotkům v ášramu ve městě Tadpatri.

Uličníci: László Sümegh
Věřím, že vždycky existuje cesta.

Co jste dělal před tím, než jste začal pomáhat dětem z ulice?

Dělal jsem umění. Volnou tvorbu, textilní design a podobně. Měl jsem velkou a úspěšnou výstavu i v New Yorku, mé dílo je zastoupeno také v muzeu a stálé galerii v bývalém koncentračním táboře Majdanek. Já se vždycky do všeho vrhám po hlavě a nebojím se. Kdybych měl strach, nemohl bych ani do míst, kde žije moje klientela. A ta žije skutečně za horizontem společnosti. 

A jak jste se dostal k založení Projektu Šance? Proč jste začal pomáhat?

Do toho se už člověk narodí. Rodina z matčiny i tátovy strany vždycky pomáhala. Táta za druhé světové války zachránil několik tisíc matek s dětmi. A dědeček z matčiny strany byl stavitel a zaměstnával přes dvacet rodin, jejichž práci ani nepotřeboval, jenom proto, aby mohli dostávat plat. Jak to máte z rodiny, tak pomáháte taky, navzdory tomu, že občas dostanete od těch potřebných lidí po čumáku. Ale myslíte si, že ty tužky, co vyrábíme, od nás chtějí české firmy? Moc ne. Ale kdyby se vyráběly v Africe nebo v Bangkoku, klidně by vzali i celoroční produkci. Protože tím se chlubí. Námi ne. Nemůžou se chlubit tím, že to dělají české děti ulice. My máme stigma. Jsme pro ně špinaví. Ale já se před více než dvaceti lety rozhodl, že chci dělat prevenci u těch nejohroženějších. A zjistil jsem, že to jsou právě děcka na ulici. To už jsem kdysi viděl v Londýně. O toho kluka, co tu byl, se starám už dvacet tři let.

Devadesátá léta a prostředí pražských ulic a prostituce jsou dobře vidět ve filmu Mandragora (režie Wiktor Grodecky, ČR 1997, pozn. red.).

Přesně tak to tady tehdy vypadalo! Já tehdy pracoval pro pražský magistrát jako analytik sociálně-patologických jevů. V té době byli prokazatelně na ulicích i devítileté děti, teď jsou taky, ale už nejsou vidět. Sociální propad je strašně hluboký, rodiny prodají všecko a pak už zbývá jen vlastní tělo. Jsou to i děti z dětských domovů, které v osmnáctí vypustí a ty děti vůbec nic nevědí o praktickém životě. Jak co zaplatit, jak si sehnat práci, bydlení a podobně, nejsou vůbec samostatné. A pak na ulici najednou najdou rychlý prachy. Anonymní sex. A vůbec si neuvědomují, že každým takovým stykem vykrádají svoji vlastní duši.

Ale čím víc pasivní pomoci klient dostává, kdy po něm nikdo nic nechce, žádnou vlastní aktivitu, tím dříve si z toho udělá životní styl.

Bylo těžké se mezi ty děti dostat?

Bylo. Nejdřív si samozřejmě myslely, že jsem zase další zvrhlík nebo policajt, byl jsem jim podezřelej. Musel jsem získat jejich důvěru, zůstat tam s nimi, projevit zájem, umět jim pomoci, dovést je k lékaři a podobně. V té době byly ty děti neporovnatelně mladší než dneska. Dneska už nejsou tolik vidět, ale jen proto, že se více skrývají. Tehdy chodili kluci třeba rovnou po škole do jednoho takového podniku, pánského bordelu, který už neexistuje, a tam jsem tehdy u jednoho devítiletého zakročil. A on mi řekl, ať mu nekazím kšeft, že ty boty potřebuje. Tam třeba chodila skoro celá třída mladistvých! Po škole vždycky pár hodin žili na ulici a prostituovali se. A nebyli to Romové. Byly to děti ne dost movitých rodičů, kteří jim nebyli schopní koupit značkové oblečení, bez něhož si ty děti myslely, že by v kolektivu neobstály. Tak si na něj vydělávaly vlastním tělem. 

Proč je mezi mladistvými na ulici většina kluků?

To je dané přírodou. Ženy jsou prostě silnější. Muži jsou pouzí zploditelé dětí, ale žena se o ty děti musí starat velmi dlouhou dobu a chránit je. Musí být praktická a trochu „mazaná“, aby mohla zajistit sebe i dítě do budoucna. Takže většinou vždycky u někoho zakotví, kdo ji uživí a bude schopný se o ni postarat. Ale muži tohle neumí, muži jsou přímočaří a neumí takhle přemýšlet.

Kde ty děti bydlí nebo bydlely?

Přespávají u svých zákazníků či zákaznic, protože i ženy si je občas vodí domů, třeba i dva kluky, když je manžel na pracovní cestě. Jinak přespávají v kanálech, v potrubí nebo někde za zdí, v hospodě, v sexshopu, v pornokině, kde se dá. Většinou okolo hlavního nádraží. A v devadesátých letech bylo tam, kde je Fantova kavárna nahoře, území nikoho, byla tam tma, ani jedna žárovka nesvítila, normální lidi tam nechodili. A tam na každém čtverečním metru stál jeden kluk jako na značkách. Ten, kdo měl o ně zájem, vyšel nahoru a vybral si. Když jsem tam jednou s nimi byl, vedle se začali rvát dva lidi a přiběhli policajti. Byl jsem rád, že zakročí při té rvačce, ale oni se rozeběhli ke mně a začali mě dusit. Bylo jim úplně jedno, že jsem terénní sociální pracovník a že spolupracuju s Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra. Ať si prý nevymýšlím – a nakonec mě odtamtud vyhnali. Té bezmoci jsem zažil hodně.

 

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

a

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Uličníci: László Sümegh

1.6.2018
Uličníci: Tesla aneb cesta ze slovenského sídliště do holandského ghetta

Uličníci: László Sümegh

26.1.2018
Uličníci: Zdeněk

Uličníci: László Sümegh

28.3.2018
Uličníci: Janek Rubeš

Uličníci: László Sümegh

18.7.2017
Uličníci: Kašpárek


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu