50

Osobnost legalizace: Todd Scattini

Ostřílený voják ovládající sedm světových jazyků vyměnil frčky a metály za nejistý život konopného podnikatele, aktivisty a neúnavného propagátora léčivých vlastností naší oblíbené byliny.

Osobnost legalizace: Todd Scattini
O tom, „kdy“ přesně jsem se poprvé setkal s konopím, raději nemluvím. Rád se ale podělím o to, proč jsem ho zkusil a co mě k tomu vedlo.

Věk: 48

Zaměstnání: výkonný ředitel společnosti Harvest 360

Aktivity a koníčky: cestování, historie, jídlo, rodina, přátelé a konopí

Ještě nikdy jsme v této rubrice neměli bývalého vojáka. Ty jsi strávil v armádě bezmála třicet let. Co tě vlastně přimělo obléci uniformu a jaké bylo tvé zařazení v amerických ozbrojených složkách?

Když jsem narukoval, bylo mi teprve devatenáct a v první řadě jsem chtěl sloužit své vlasti, ale taky jsem chtěl pryč z malého města, ve kterém jsem vyrostl. Zkoušel jsem i klasickou vysokou školu, ale brzy jsem pochopil, že akademická dráha pro mě není to pravé. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že když vstoupím do armády, nakonec skončím u konopí. 

Co přesně jsi v armádě dělal? 

Nejprve jsem studoval češtinu a slovenštinu na Jazykovém ústavu ministerstva obrany v kalifornském Monterey. To bylo v roce 1989, kdy byly země Varšavské smlouvy včetně Československa stále ještě považovány za nepřátele. Pak se východní blok rozpadl a naši instruktoři (někteří dodnes žijí v České republice) nevěděli, jestli budeme vůbec ve studiu pokračovat. Následně jsem se dostal na prestižní vojenskou akademii ve West Pointu, kde moje hlavní obory byly opět jazyky – tentokrát ruština a němčina. Poté jsem deset let sloužil v několika motorizovaných bojových jednotkách, než jsem se stal důstojníkem pro zahraniční oblasti se zaměřením na Evropu, což byla skvělá příprava na pozdější kariéru vojenského diplomata. Naučil jsem se francouzsky a chorvatsky a sloužil na různých pozicích ve Francii, Bosně a Hercegovině nebo Slovinsku. V letech 2003 až 2004 jsem dokonce absolvoval kurz pro velitele praporů tady u vás v Brně. 

Jako profesionální voják ses s konopím asi běžně nesetkal. Kdy jsi ho poprvé vyzkoušel a proč?

O tom, „kdy“ přesně jsem se poprvé setkal s konopím, raději nemluvím. Rád se ale podělím o to, proč jsem ho zkusil a co mě k tomu vedlo. Hledal jsem tehdy nějakou alternativu k psychofarmakům, která mi lékař předepisoval proti bolesti, nespavosti, depresím a dalším neviditelným válečným zraněním, jež se mezi vojáky vyskytují poměrně často. Moje první zkušenost nebyla mírně řečeno zrovna dobrá. Šel jsem do jedné čtvrti, kde se prodávají drogy, koupil jsem od neznámého dealera „tu trávu“, vygooglil návod na balení jointa a zkouřil jsem se – doma a sám. Poměrně rychle se ale ukázalo, že jsem to dost přehnal, dostal jsem záchvat paniky a všechno zbývající konopí jsem vyhodil. Nakonec jsem se ale té noci poprvé po dlouhé době opravdu dobře vyspal a ráno mě nic nebolelo. Napříště jsem proto vykouřil mnohem menší množství, a když jsem po nějaké době našel to správné dávkování a zajistil si pravidelný přísun kvalitního konopí, došlo mi, o jak účinný lék se jedná, a chtěl jsem se o tyto zkušenosti podělit s dalšími lidmi – především s válečnými veterány. 

Z významného příslušníka ozbrojených sil se tak stal konopný aktivista a podnikatel?

Osobní zkušenost a výzkumy, o kterých jsem se postupně dozvídal z nejrůznějších zdrojů, mě přesvědčily o tom, že armáda by mohla konopí využívat především jako lék proti bolesti a k boji s šířící se závislostí vojáků na opioidech. Opakovaně jsem si ověřil, že je současně velmi účinné při léčbě symptomů posttraumatické stresové poruchy jako nespavost, deprese nebo úzkost, avšak nejvíc mě zajímaly potenciální neuroprotektivní, antioxidační a protizánětlivé účinky. Právě tyto tři vlastnosti se staly středem zájmu výzkumné společnosti, kterou jsem založil a jejímž cílem je vyvíjet léčebné kanabinoidní preparáty, jež budou sloužit k mírnění a léčbě následků úrazů mozku. Tak vznikla moje srdeční záležitost, projekt nazvaný Athena Protocol.

 

Proč tě ze všech terapeutických vlastností konopí zaujaly právě ty neuroprotektivní?

V Německu jsem sloužil s jedním skvělým důstojníkem. Když jsem odešel studovat do Brna, byla moje bývalá jednotka nasazena v boji a můj kamarád utrpěl zranění hlavy, kterému po pěti týdnech podlehl. Byl jsem z toho zdrcený. Vážná poranění hlavy jsou podle statistik nejčastějšími úrazy v Afghánistánu a Iráku a já věřím, že konopné preparáty mohou výrazně snížit počet úmrtí s nimi souvisejícími. K tomuto druhu úrazu dochází nejčastěji v důsledku exploze improvizovaného nástražného zařízení, přičemž konopí – je-li podáno bezprostředně po zranění, by díky svým neuroprotektivním vlastnostem mohlo mírnit otok a pomáhat mozku v regeneraci.

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

a

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Todd Scattini

7.3.2012
Osobnost legalizace - Michal Ruman

Osobnost legalizace: Todd Scattini

29.11.2018
Osobnost legalizace: Chad Cooke

Osobnost legalizace: Todd Scattini

7.7.2011
Osobnost Legalizace - Stanislav Penc

Osobnost legalizace: Todd Scattini

8.4.2013
Osobnost legalizace - Steve Allin


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu