50

IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

Gabapentin (GBP) představuje farmaceutikum nové generace, které se využívá u pacientů s epilepsií, při léčbě bolestivých stavů a mělo by mít dokonce pozitivní vliv i na psychické rozpoložení pacienta. Lék je taktéž předepisován například u syndromu neklidných nohou, bipolární afektivní poruchy nebo dokonce závislosti na kokainu.

IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

V odborném žurnálu Neuropharmacology byly v říjnu publikovány závěry bádání australských výzkumníků z Univerzity v Sydney, kteří se zabývali tím, jaké vzájemné interakce probíhají při podání právě GBP a psychoaktivního kanabinoidu THC. Pokusy probíhaly na myších a cílem bylo zjistit, zda je tato kombinace účinná zejména při zvládání a mírnění neuropatické bolesti (bolest způsobená poraněním nebo poruchou fungování nervového systému).

V rámci studie byla u hlodavců vyvolána neuropatická bolest „prostřednictvím kraniocerebrálního traumatu (úraz lebky a mozku). Podávání GBP v průběhu osmi dní od poranění vedlo ke zlepšení projevů mechanické i tepelné alodynie (bolest způsobená dotykem nebo vjemem, který bolest za normálních okolností nevyvolává) a zhoršení motoriky.“ Při současné administraci GBP a THC došlo v závislosti na dávkách k výraznějšímu zlepšení projevů mechanické i tepelné alodynie, přičemž vedlejší účinky byly typické pro THC – problémy s motorikou, strnulost končetin a utlumení.

V závěru se dočteme, že „terapeutický index kombinace THC a GBP byl větší než u samotného THC, přičemž minimální účinná dávka této kombinace byla 1,7krát nižší, než bylo předpokládáno. Znamená to, že GBP zřejmě synergicky zlepšuje antialodynické vlastnosti THC a zvyšuje jeho terapeutický index. THC by se tak mohl stát vhodným pomocným léčivem v rámci zvládání neuropatické bolesti pomocí přípravků, jako je gabapentin.“ 

www.ncbi.nlm.nih.gov Dále by vás mohlo zajímat…
IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

31.12.2018
IACM 50: Pacienti se žloutenkou typu C mají zdravější játra, užívají-li konopí

IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

17.12.2018
IACM 50: Konopí jako lék budoucnosti na neurologická onemocnění

IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

11.12.2018
IACM 50: Rodiče v Brazílii mohou léčit synovu epilepsii vlastním konopím

IACM 50: THC zvyšuje účinnost gabapentinu

7.1.2019
IACM 50: Terpen beta-karyofylen chrání před dyslipidemií a záněty cév


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu