50

Metabolismus THC v lidském těle

Je dobře známo, že tetrahydrokanabinol neboli THC je hlavní psychoaktivní složkou konopí, která uživatelům ovlivňuje mysl a mění vnímání okolního světa i sebe sama. Mnohem méně toho ale víme o metabolických procesech, které se po požití THC v těle odehrávají, a jejich vlivu na psychotropní účinek. Na následujících řádcích si co možná nejsrozumitelnějším jazykem pokusíme shrnout, co všechno ví dnešní věda o metabolickém zpracování THC.

Metabolismus THC v lidském těle
Hladina THC v krvi je jako indikátor „síly“ psychoaktivních účinků má mizivou výpovědní hodnotu. Foto: Getty Images

Metabolická dráha THC a to, jak ovlivňuje změny vnímání, mě nedávno začaly fascinovat. Zjistil jsem, proč se konopí na molekulární úrovni v těle mění na různé látky podle toho, jestli je vykouřeno, nebo požito orálně, proč v těle zůstává ještě tak dlouho po požití a jak konkrétní způsob, kterým konopí kouříte, výrazně ovlivňuje míru vstřebávání látky v těle. Strávil jsem dva měsíce čtením placených odborných článků a analyzoval původní výzkumná data ve snaze celý metabolický proces pochopit. Většina mých zdrojů pochází z odborných časopisů jako Clinical Pharmacology, Journal of Clinical Pharmacokinetics či Journal of Analytical Toxicology. Překvapilo mě však, že jsem k tomuto tématu nenašel žádné infografiky. Nakonec jsem se rozhodl, že je vytvořím sám. Všem ale doporučuji, aby si přečetli i celý text, jelikož oproti grafikám obsahuje více informací.

Hladina THC v krvi je jako indikátor „síly“ psychoaktivních účinků má mizivou výpovědní hodnotu.

Abychom porozuměli metabolickým drahám THC ve vztahu ke změnám vnímání, je nejdříve třeba pochopit, jak se THC v těle chová bezprostředně po konzumaci. Úvodní biochemická pasáž článku bude možná trochu náročná, ale věřte mi, stojí to za to. Slibuji, že s každým dalším odstavcem bude čtení snazší a zajímavější.

Trocha biochemie

Poté co konopí zkonzumujete, se hlavní psychoaktivní látka delta-9-THC v játrech rozloží na další molekuly. Nejdřív je enzymy přeměněna na 11-OH-THC, což je rovněž psychoaktivní látka, a následně dojde k přeměně na 11-COOH-THC, které už psychoaktivní není. To je třeba si zapamatovat pro pochopení následující části článku, kde popisujeme, jak THC putuje lidským tělem. Na internetu naleznete pro dané molekuly různá pojmenování. Pro přehlednost jsem vytvořil následující tabulku: 

Metabolické dráhy THC 

Metabolická dráha THC se zásadně liší podle toho, zda konopí inhalujete, nebo konzumujete ústy jako potravinu, přičemž tyto odlišnosti přímo ovlivňují účinnost THC (viz graf 1a-b). Když je konopí kouřeno nebo vaporizováno, dostává se delta-9-THC do krve skrz plíce. V krvi pak delta-9-THC putuje přímo do srdce, které ho následně rozešle po celém těle včetně mozku, díky čemuž se látka může navázat na tamější kanabinoidní receptory. Pocit „zkouření“ se dostavuje ve chvíli, kdy molekuly THC proniknou hematoencefalickou bariérou do mozku a navážou se tam na příslušné receptory, a sice:

  • Receptory CB1, které jsou aktivovány delta-9-THCa 11-OH-THCa nacházejíse především v mozku a centrální nervové soustavě;
  • Receptory CB2, které jsou aktivovány jinými kanabinoidy, například kannabinolem, a nacházejí se primárně v buňkách imunitního systému, slezině a bílých krvinkách.

S každým jedním oběhem krve projde určité množství psychoaktivního delta-9-THC játry. Tam je metabolizován na stále psychoaktivní 11-OH-THC a již nepsychoaktivní 11-COOH-THC. Následně tyto dva metabolity putují spolu s delta-9-THC do srdce a odtamtud do zbytku těla. 11-OH-THC se stejně jako delta-9-THC váže na receptory CB1 v mozku.

............................................................................................................................

Celý článek najdete v aktuálním vydání magazínu Legalizace, které je právě k dostání na novinových stáncích a v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

a

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Metabolismus THC v lidském těle

6.3.2018
Konopí jako rituál

Metabolismus THC v lidském těle

7.1.2018
Konopí a léčba poruch autistického spektra

Metabolismus THC v lidském těle

12.12.2018
Konopí a spánek

Metabolismus THC v lidském těle

30.7.2018
Konopí a poporodní deprese


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu