50

Editorial 50: Sklízíme, co zasejeme

S neutuchajícím zájmem pozoruji legalizační vývoj doma i ve světě a s klidným srdcem mohu potvrdit, že jsme se vydali správnou cestou. Je to sice pouť nesnadná, trnitá a klikatá, plná nečekaných zvratů a nemilých překvapení, ale o to sveřepěji postupujeme k vytouženému cíli, kterým není nic prostšího než osvobození konopí a jeho uživatelů.

Editorial 50: Sklízíme, co zasejeme

Je to dnes právě osm let, co jsme si připravili úrodnou půdu a vysázeli první číslo magazínu Legalizace, který si od samého počátku nekladl menší výzvy než nastavovat zrcadlo současné prohibiční politice a ukazovat vám, čtenářům i legalizátorům, přivrácenou stranu konopí, tu oslnivou a pestrou co do možností využití této ojedinělé byliny, která lidstvo provází už od nepaměti. Bez konopí, a to nikterak nepřeháním, bychom dnes nebyli tam, kde jsme. Vývoj lidské společnosti byl na pěstování a využívání konopí závislý, ať už se nám to dnes jeví jakkoli nepředstavitelné či úsměvné. Konopí bylo svého času univerzální průmyslovou plodinou, klíčovou surovinou pro výrobu papíru, textilu, lan, potravin a léčiv.

O to smutněji lze vnímat zlom, který nastal v první polovině dvacátého století, kdy se konopí vzhledem ke svým vlastnostem nechtěně stalo konkurencí novým technologiím a syntetickým materiálům a pro pár ziskuchtivých a po moci toužících individuí pak i úhlavním nepřítelem. Jeho dechberoucí možnosti uplatnění a mysl i tělo stimulující účinky se skoro ze dne na den staly nástrojem falešné politické propagandy hájící pokřivené morální hodnoty, které vyústily v globální stigmatizaci a celosvětovou kriminalizaci konopí i jeho uživatelů.

Tento trend je po téměř sto letech na ústupu a nesmyslná vize světa bez konopí se naštěstí čím dál jasněji ukazuje jako lichá a neudržitelná. Veškeré konopí z povrchu zemského zkrátka vymýtit nelze, stejně jako se nelze zbavit všech příznivců konopí, jejichž počet neudržitelně narůstá.

A nás v redakci magazínu Legalizace těší, že se můžeme již osm let svou troškou na tomto vývoji podílet a pravidelně přinášet na svých stránkách pokud možno objektivní a nezaujaté informace a důkazy o oprávněnosti existence konopí a nedotknutelném právu na jeho využití.

Přejeme vám tímto do nadcházejícího nového roku neméně optimismu a odhodlání a děkujeme vám za dosavadní přízeň. Pevně doufám, že společně již brzy sklidíme zelenou svobodu, kterou jsme si nejen na svých zahradách, ale i ve svých srdcích neohroženě zaseli.

Robert Veverka
šéfredaktor 

11. ročník akce Semínka seniorům v plném proudu!

Sdružení Legalizace.cz opět v rámci své kampaně rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce www.legalizace.cz.Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu