49

Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

Nový hudební sloupek Adama Tomáše, se kterým se budete pravidelně setkávat na stránkách Legalizace.

Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

„Trojka je magičtější číslo, nemyslíš,“ řekl a já na to: „Tak jo.“ Zadání znělo jasně: představit v magazínu Legalizace nový hudební sloupek. Úsloví „co Čech, to muzikant“ totiž stále platí, odmyslíme-li si české interprety hrající v českých komerčních rádiích.

Vojdi

Proto vám zde postupně v krátkosti přiblížím všechna česká uskupení, které dle mého vytvářejí trendy či hodnoty na tuzemské alternativní scéně. Logicky tedy začnu kapelou z východního Slovenska jménem Vojdi. Určovat žánr je de facto přežitek, protože jak praví mýtické heslo: „Už dnes jsme dál než zítra,“ a Vojdi jsou hudebně už dnes dál než popozítří. Jsou to tři příjemní chalani, jejichž frontman mluví mezi skladbami ležérním hlasem k publiku o ležérních věcech. Po muzikální stránce jsou to vykutálení nezbedové, kteří vědí, jak si tropit žerty skrze hudbu. Začít song jako klasickou indie kytarovku na tři akordy, vsunout do něj desetiminutovou matematickou vložku totální sportovní hudby, mezi tím si pokecat na pódiu o tom, kolikrát ještě co hrát, a potom, když už nikdo z publika neví, jak ten song začínal, se vrátit k počátečním akordům... Tak to jsou Vojdi.

Acute Dose

Vydali dvě alba (Czechoslovakia, Staro) a navíc jsou to fešáci, čímž mi připomínají lídry alternativní obrody – Acute Dose. Atmosféra jejich hudby věrně fluktuuje mezi vlivy Montrealu a Londýna. Trochu jazz, trochu punk, trochu psychedelie a dost živelnosti s pohodičkou. Žánr, který Acute Dose hrají, bych pravděpodobně nazval Mac DeKrule (spojení kanadského hudebníka Mac DeMarca a britského King Krula). Na pódiu vylučují feromony uvolněnosti, které působí relativně zevlácky, ale v tom nejlepším možném smyslu – zjev skupiny je ztělesněná „nedbalá elegance“. Kapela funguje přibližně čtyři roky a má za sebou alba Live Remake a II, které skupinu posunulo k širšímu publiku. Na konci října bude v Brně křtít třetí desku za podpory Lazer Vikinga a výše zmiňovaných Vojdi.

Market

Na závěr ještě pár slov o velmi čerstvé kapele Market. Kdykoli jsem někomu poslal jejich nahrávky na Bandcampu, pokaždé přišla stejná reakce: „Ty p&#o, to je maras!“ – největší pochvala, jakou kapela může v mém okolí dostat. Kluci z Market na to šli jinak než ostatní kapely: odehráli minimum štací a hned vydali hustokrutěpřísnou desku. Hlavní múzou je znatelně opět King Krule, avšak tentokrát na steroidech. Hudba Market je bouřlivá směs jazzu a rocku doprovázená charakteristickým rude boy chraplákem. Chtěl jsem napsat o dvou, nakonec jsou tři a stojí za to je vidět všechny. Česká scéna totiž roste, uvidíte.


Dále by vás mohlo zajímat…
Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

21.6.2013
Zapomenutý otec květinových dětí - Aldous Huxley

Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

8.9.2014
Zdeněk Vojtíšek: Je dobré o sobě nemít iluze

Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

14.9.2018
Vztah mezi schizofrenií a kanabinoidy CBD a THC

Za málo peněz hodně muziky 01: Vojdi, Acut Dose, Market

13.11.2017
Ulítnout si s hudbou


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu