49

Osobnost legalizace: Chad Cooke

S kanadským aktivistou a pacientem Chadem Cookem jsem se poprvé setkal loni v listopadu krátce před zahájením konopné konference na Žofíně, kdy jsem mu nabídl pomoc poté, co ho po příletu do Prahy připravili kapsáři o peněženku. Díky této nepříjemné události jsme se spřátelili, a když jsem ho nedávno požádal, jestli by si se mnou nechtěl popovídat o své legalizační kariéře a překotném vývoji v Kanadě, ani na chvíli nezaváhal.

Osobnost legalizace: Chad Cooke
Jako první země na světě legalizovala konopí Uruguay, ale až s přijetím legalizačního zákona v Kanadě se do sektoru začali hrnout bohatí investoři.

Věk: 48

Zaměstnání: v současnosti se soustředí na budování své osobní „značky“ a v čase našeho rozhovoru jednal o navázání pracovního poměru s jedním kanadským velkoproducentem

Aktivity a koníčky: čtení, psaní, politické a existencionální debaty s dcerami, pes Sonny a vše spojené s konopím (kromě pěstování) 

Kanadská legalizace. Téma, o kterém mluví bez nadsázky celé svět. Většina tamějších aktivistů, se kterými jsem v kontaktu, nedávno přijatý zákon překvapivě kritizuje – ať už jeho podobu na federální úrovni nebo omezení nastavená jednotlivými provinciemi. Když se na to pokusíš podívat s odstupem: jedná se podle tebe o krok správným směrem, nebo ne?

Bezesporu ano. Trvalo nám dvacet let, než jsme se dostali tam, kde jsme dnes. Dvacet let aktivismu, lobbingu, vzdělávání a soudních pří. Rád bych ale připomenul, že hlavní zásluhu na tom má skupina odvážných pacientů, kteří se odmítli vzdát práva užívat konopí na léčbu svých nemocí a kteří strávili podstatnou část svých životů na lavici obžalovaných, dokud jim (a spolu s nimi i všem registrovaným kanadským pacientům, kterých dnes je více než 300 000 – pozn. red.) Ústavní soud nezaručil právo pěstovat si vlastní konopí, pokud na něj mají předpis od lékaře. Bez nich bychom si nejspíš teď nepovídali, jelikož toto rozhodnutí bylo pravděpodobně oním zlomovým momentem na cestě za legalizací pro všechny dospělé Kanaďany.

V práci jsem jednou narazil na Woodyho Harrelsona a od té doby jsem mu pokaždé, když přijel do Toronta, sháněl trávu. 

Rozhodně se ale nedá mluvit o tom, že by přijatý zákon byl dokonalý – čeká nás naopak spousta bolestivé práce, než se nám podaří ho upravit tak, aby dokonalý byl. Federální i provinční legislativa se bude nepochybně měnit podle toho, jak se bude celé odvětví vyvíjet, a já jsem jako starý optimista přesvědčený, že dospívající „konopná kultura“ a formující se trh přinesou chytrá a smysluplná zlepšení.

Jak je na tom ve srovnání s dalšími provinciemi tvé domovské Ontario, v němž žije skoro 40 procent kanadské populace?

Zpočátku se u nás bude veškeré konopí k rekreačním účelům prodávat pouze přes internet a doručovat domů. Státem řízený podnik OCS (Ontario Cannabis Store) bude největším online prodejcem konopí na světě. Za tímto účelem uzavřela provinční vláda exkluzivní dohodu s 26 licencovanými pěstiteli, od nichž bude vykupovat veškeré vypěstované konopí. Registrovaní konopní pacienti si své „léčebné konopí“ mohou jako doposud kupovat přímo od velkoproducentů na základě lékařského předpisu.

Podle nejnovějších zpráv se soukromý sektor dostane ke slovu až příští rok v dubnu, kdy budou otevřeny první kamenné prodejny. Provinční vláda bude však stále fungovat jako primární velkoobchodní distributor a všechny maloobchodní prodejny budou muset nakupovat od OCS. Co se týče samopěstování, lidé starší devatenácti let si budou moci doma pěstovat čtyři rostliny a mimo domov u sebe mít až třicet gramů sušiny. Naše pravidla jsou o něco uvolněnější než v jiných provinciích, zároveň ale existuje pár provincií, kde jsou ještě o trochu liberálnější. Řekl bych, že Ontario se nachází někde uprostřed.

 

Která provincie je z pohledu pravidelného rekreačního uživatele nejrepresivnější a která naopak nejpřívětivější?

Nejrepresivnější podobu má legalizace v Nunavutu, což je nejsevernější teritorium s populací kolem 35 000 převážně původních Eskymáků. Čtenáře tak nepřekvapí, že hlavním důvodem jsou poměrně specifické geografické a socioekonomické faktory, prakticky nulová poptávka a tak dále. Oproti tomu odpověď na otázku, jaká provincie má nejliberálnější konopné zákony, je mnohem složitější. Regulace ve většině provincií vycházejí do značné míry z federálního zákona a odlišují se víceméně jen v několika jednotlivostech a drobných detailech. Úplně nejlépe by se příznivcům konopí mělo dýchat v Britské Kolumbii a Albertě. 

.............................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 49. Jak konopí pomáhá při léčbě Parkinsonovy nemoci? Přinášíme vám rozhovor s pacientem i lékařem. S Jindřichem Vobořilem o odvážné a neodvážné adiktologii. Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn. A jak prožít legální psychedelickou zkušenost? Počíhejte si na Legalizaci u novinových stánkůAktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Chad Cooke

3.7.2012
Osobnost Legalizace: Jindřich Bayer

Osobnost legalizace: Chad Cooke

19.7.2017
Osobnost Legalizace: Kenzi Riboulet Zemouli

Osobnost legalizace: Chad Cooke

3.6.2018
Osobnost legalizace: Martini Meinreiss

Osobnost legalizace: Chad Cooke

14.2.2017
Osobnost Legalizace: Kalifornský lid


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu