49

Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

Milanu Staňkovi je sedmdesát let a poslední čtyři roky se u něj projevují příznaky Parkinsonovy choroby jako samovolné pohyby, problémy s chůzí a špatný spánek. Od roku 2016 si na doporučení kamaráda pěstuje a zpracovává konopí, které mu dle jeho vlastních slov pomáhá mírnit symptomy nemoci a možná i zpomalovat její progresi.

Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

Jak se u vás nemoc začala projevovat a co na to lékař?

Nejdříve se mi začaly občas trochu třást ruce, postupně to bylo stále častější a intenzivnější a přidávaly se tu a tam i problémy s chůzí – nohy mi tuhly a měl jsem problém udržet stabilitu. Absolvoval jsem proto klasické kolečko vyšetření, až mi lékařka řekla, že se s největší pravděpodobností jedná o projevy rozvíjejícího se Parkinsona.

Jaká vám byla navržena léčba?

Jelikož prvotní projevy byly občasné a nebyly nijak bolestivé nebo život omezující, dostal jsem nějaké rady ohledně cvičení a stravy, ale prášky jsem zpočátku nebral. Když se příznaky začaly objevovat častěji a byly intenzivnější, začal jsem brát levodopu, a kromě toho jsem už měl na zahrádce první rostlinky konopí, které jsem po sklizni začal zpracovávat a užívat. Tato kombinace mi pomáhá udržovat se ve stavu, kdy se mi sice více či méně třesou ruce a jsem trochu shrbený při chůzi, ale funguji v podstatě normálně.

Jak jste se o konopí dozvěděl?

Žiju na vesnici, kde si řada lidí pěstuje pár rostlinek za plotem, a když si dcera jedné sousedky všimla, jak se klepu, začala vyzvídat, co mi je. Když jsem se jí svěřil, odběhla domů a po chvíli přinesla lahvičku s olejem, ve kterém byl prý rozpuštěný konopný výtažek. K tomu mi dala nějaká semínka a ukázala mi, jak a kam je mám zasadit, abych měl po sklizni co nejvíce sušených květů. Rostliny z těch semen – která mi dodává dodnes – mají obsahovat obě dvě hlavní léčivé látky. 

Myslíte asi THC a CBD. Co se tedy dělo poté, co vám dala výtažek v oleji?

Popravdě jsem ze začátku měl strach ten olejíček vyzkoušet. Sousedovic dcera mi proto sehnala ještě nějaké loňské květy a listy, které jsem si sám naložil na pár týdnů do slivovice a ze zbytku začal dělat čaj, který jsem pil každé ráno – a večer štamprličku zelené slivovice. Někdy i dvě, přiznávám. Postupně jsem začal užívat i ten olejíček a dnes to všechno tak nějak kombinuju.

........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 49.  Přinášíme vám rozhovor nejen s pacientem, ale také s lékařem. Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn. A jak lze prožít legální psychedelickou zkušenost? S Jindřichem Vobořilem o adiktologii. Počíhejte si na Legalizaci u novinových stánkůAktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

30.7.2018
Konopí a poporodní deprese

Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

6.6.2018
Osmdesátník Tommy Chong si pochvaluje konopnou svobodu

Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

7.10.2018
Neurodegenerativní onemocnění a léčba konopím

Rozhovor se seniorem, který si léčí Parkinsona konopím

7.1.2018
Konopí a léčba poruch autistického spektra


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu