Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

Ve chvíli, kdy byl přelomový rozsudek vynesen, zavládlo mezi aktivisty bojujícími za legalizaci usazenými v prostoru pro veřejnost všeobecné veselí a provolávání: „Konečně jsme svobodní.“

Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

V jednohlasném usnesení z 18. září soudci povolili pěstování a užívání byliny pro vlastní potřebu – za předpokladu, že se tak děje v soukromí vlastního domova. Vláda JAR přitom do nynějška jakékoli uvolnění protikonopných zákonů tvrdošíjně odmítala s odůvodněním, že jde o drogu, která škodí lidskému zdraví. K rozhodnutí ústavního soudu, které je závazné, se vláda dosud nevyjádřila.

Bojovat za svá práva se vyplatí

Až k Ústavnímu soudu se případ dostal skrze tři osoby stíhané za užívání konopí, podle nichž současná prohibice „nespravedlivě narušuje jejich soukromí“. 

Důsledky tohoto kroku jsou ohromné a nepředvídatelné – především pro systém trestního soudnictví, který posílá tisíce především chudých Jihoafričanů do vězení proto, že v malém množství užívají nebo prodávají konopí. 

Místopředseda soudu Raymond Zondo v rozsudku uvedl: „Držení konopí pro vlastní potřebu a jeho soukromé užívání nadále nebude pro dospělé trestným činem.“ Nelegálním však zůstává užívání konopí na veřejnosti, stejně jako jeho, pěstování a distribuce. Sdružení pro rozvoj konopí v JAR, které bojuje za právo bylinu beztrestně užívat, rozhodnutí uvítalo, ale dodává, že legalizováno mělo být i držení „daggy“ na veřejnosti (v jižní Africe se konopí označuje slovem „dagga“ – čteno dakcha). 

Soud smetl opozici

Rozhodnutí Ústavního soudu je připomínkou toho, jak je tvrdě vydobytá jihoafrická ústava jednou z nejliberálnějších na světě. Nezapomíná na práva jednotlivce – v tomto případě právo si pro svou vlastní potřebu pěstovat konopí – a to i přes obavy vlády o veřejné zdraví a pořádek. Usnesení ústavního soudu se plně zaměřuje na problematiku soukromí a práva jednotlivce chovat se ve svém domě, jak se mu zlíbí. Možné následky tohoto kroku jsou ohromné a nepředvídatelné – především pro systém trestního soudnictví, který posílá tisíce především chudých Jihoafričanů do vězení jako na běžícím pásu proto, že konopí v malém množství užívají nebo prodávají.

Je možné, že rozhodnutí povolit kuřákům vypěstovat si doma svou vlastní rostlinu by mohlo v mnoha komunitách oslabit ničivý vliv všemocných drogových gangů. Ale policie, která se proti změně zákona ohradila, se podle svých slov obává toho, že rozsudek vyšle delikventům nesprávné signály a rozšíří už tak nejednoznačnou šedou zónu.

Žádný obchod

Soud nepovolil jakýkoli druh obchodování s konopím, což znamená, že z něj vláda nebude mít žádné daňové odvody, jako by tomu bylo, kdyby se rostlina stala plně legální a byl by vytvořen regulovaný trh. 

„Držení konopí pro vlastní potřebu a jeho soukromé užívání nadále nebude pro dospělé trestným činem.“ – Jihoafrický ústavní soudce Raymond Zondo 

Z politického hlediska vyzdvihuje přelomový rozsudek liberálnost jihoafrické ústavy, kdy Ústavní soud pomyslně smetl ze stolu jakýkoli společný odpor mnoha vládních ministerstev, a to v době, kdy je kompetentnost a důvěryhodnost velkého množství institucí této nově poměrně mladé demokracie narušena špatným vedením a korupcí. Parlament má podle usnesení soudu 24 měsíců na odpovídající úpravu zákona.  Lidé, kteří konopí soukromě užívali nyní, by mohli být rozhodnutím chráněni proti trestnímu stíhání, dokud k úpravě nedojde. Soud neurčil přesné množství konopí, které je povoleno pěstovat pro vlastní potřebu a užívat v soukromí. Podle soudu o tom ještě musí proběhnout jednání. 

Zdroj: www.bbc.co.uk

 ...................................................................................................................................

Velký článek o situaci v Jihoafrické republice a rozhovor s Dagga Couple – dvojící konopných aktivistů, kteří se už osm let soudí se státem kvůli konopí – najdete v posledním vydání magazínu Legalizaceč. 49, které je právě na stáncích. Jak konopí pomáhá při léčbě Parkinsonovy nemoci? Přinášíme vám rozhovor s pacientem i lékařem. S Jindřichem Vobořilem o odvážné a neodvážné adiktologii. Novinky o aktuálním vývoji a důsledcích legalizačních změn. A jak prožít legální psychedelickou zkušenost? Počíhejte si na Legalizaci u novinových stánkůAktuální číslo je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.Dále by vás mohlo zajímat…
Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

11.5.2018
Kauza: Čtyři a půl roku natvrdo za pár kytek a lysohlávek

Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

6.12.2018
Just HUL IT! Batůžek a dárky k předplatnému Legalizace

Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

12.8.2018
Kdo zbohatne na legalizaci?

Ústavní soud Jihoafrické republiky částečně legalizoval konopí

16.11.2017
Jedna sušina, dvojí metr?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu