48

Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů

Nešváry s drogami provázejí lidský druh už od nepaměti. Hvězdné nebe je plné muzikantů, herců, spisovatelů, básníků, dramaturgů a režisérů, kteří si střídmě užili, solidně zařádili nebo se dočista pomátli. Sorta výše zmíněných, jež je nedílnou součástí uměleckých sfér, svými excesy vyniká. Jednou za čas se však objeví „nadšenec“, který spadl z jiné galaxie. Nemyslím tím obyčejného smrtelníka, kterého znáte z hospody odvedle, nýbrž profesionálního sportovce. V tomto případě se jedná o hráče kanadskoamerické Národní hokejové ligy (NHL), jenž své soky předčil nejen brilantním stylem hry, ale také těžkou konzumací alkoholu a drog – Theoren „Theo“ Fleury.

Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů
Theův život se smrskl na hokej, striptérky, alkohol, kokain a chlastání s bezďáky z metra, když všichni ostatní odpadli.

Whisky a diazepam před snídaní

Theorenův hlas se poprvé rozezněl 29. června 1968 v kanadském zapadákově Oxbow v provincii Saskatchewan. Jeho otec Wally Fleury měl ještě do roku 1963 silné hokejové ambice. Po zranění během baseballu se však slibná kariéra profesionálního hokejisty rozplynula. Tento incident se stal živnou půdou pro jeho problémy s alkoholem. Fleuryho otec údajně říkával, že první má přijít whisky a teprve potom snídaně. Matka se jmenovala Donna a byla to tichá, nábožensky založená hospodyňka, jež se nechala oblbnout svědky Jehovovými. Těžko říct, zdali k tomu přispěl její problém s léky na předpis nebo všeobecná mizérie, ve které manželé žili – vzhledem k indiánským kořenům museli od okolí snášet rasistické urážky a špatné zacházení. Každopádně jim osud seslal potomka, vykutáleného klučinu s jiskrou v oku, o kterého se museli starat. Rozhodli se opustit Oxbow a na nějaký čas zakořenili ve Wiliams Lake v Britské Kolumbii. 

Mimo led byl Fleury dobrosrdečný chlapík, kterého znal každý barman v Severní Americe.

Uplynuly přibližně dva roky a malý Theo přestal být „rozmazlovaným“ jedináčkem. V roce 1970 přibyl do rodiny bratr Ted a v roce 1973, když se přesídlili do Russellu v Manitobě, vypadl na svět nejmladší bratr Travis. V té době se Wally živil jako řidič kamionu a údržbář na místním víceúčelovém stadionu. Měl tedy dvě práce a čtyři hladové krky. Donna se musela starat o tři mladé neposedy s minimálním rozpočtem. Jedna z nejšťastnějších vzpomínek Fleuryho mládí patří melodiím, které loudil z houslí jeho dědeček. I Wally byl nadaný multiinstrumentalista a hudba byla nepatrným paprskem světla v těchto temných a chudých časech. Stejně jako mnozí malí Kanaďané a Kanaďanky dostal i malý Theo staré brusle, nalomenou hokejku a možnost zahrát si na rybníku hokej. Hra jej natolik uchvátila, že se jí věnoval při každé příležitosti. Například před otvíračkou hokejové arény doma v Russellu se svým otcem. Každý večer pak uléhal s myšlenkou na ledovou plochu.

Kostel a šikana

Doma byl citelný nedostatek všeho, dokonce i výchovy. V důsledku toho se z Theorena stal agresivní, vznětlivý a bojovný chlapec. A jelikož byl ve třídě nejmenší, musel všem ukázat, že s ním nikdo zametat nebude. Neváhal se pustit i do těch nejurostlejších spolužáků a nakonec se dle vlastních slov stal právě tím, kdo s oblibou šikanuje ostatní. Rád se zapojoval do konfliktů a hádek – to mu ostatně vydrželo po celou dobu jeho hokejové kariéry. V šesti letech se ho ujal místní katolický kněz, a přestože byla jeho matka svědkyní Jehovovou, byl malý Theo vychováván v římskokatolických kruzích. Chodil pravidelně do kostela a mimo jiné pomáhal při obřadech jako ministrant. Tento kněz byl první dospělý, který do Theorena dokázal naočkovat známky dobrého charakteru. Hodnoty a vedení, které doma nebyly k mání, dával budoucí hvězdě NHL pracovník církve. Bohužel když bylo Theovi dvanáct let, dostal kněz infarkt a na jeho následky zemřel. Theo tak ztratil jediného dospělého, jenž měl na jeho vývoj opravdu pozitivní vliv. 

Domácnost byla stále chudá a nezajištěná. Komunita v Russellu to však zaznamenala a začala rodině pomáhat. Ve chvíli, kdy děti trpěly hladem nebo jim docházelo slušné oblečení, zasáhli sousedi – konkrétně rodina Peltzových. Fleury měl ale proti útrapám všednosti lék – hokej. Trénoval tvrdě, svědomitě a snil o hvězdné kariéře. Učitelé, kteří se občas mihli kolem, hlásali do světa, že je to odhodlaný mladík, jenž svým malým vzrůstem nikterak nestrádá. V necelých čtrnácti však Theo málem ztratil naději v zářnou budoucnost, když mu spoluhráč v zápase rozřízl bruslí pažní tepnu. Rekonvalescence, během které nemohl hrát kontaktní hokej, trvala téměř rok. V polovině tohoto období ale komunita získala dostatek prostředků a poslala mladého Theorena do hokejové školy v Brandonu, kterou vedl legendární trenér Andy Murray. I přes zranění nabral jeho život vytouženého směru.

Temné noci, zoufalost a juniorka

Konečně začal navštěvovat vytoužený institut pro elitní hokejové juniory. Tvrdě na sobě pracoval a získával obdiv spoluhráčů i trenérů. Dosahoval skvělých výsledků v juniorské lize. Jeho průměr byly necelé tři body na zápas, což je, abych poučil hokejové laiky, zatraceně hodně. Tehdy si ho všiml charismatický trenér a skaut týmu Winnipeg Warriors Graham James, který mu sliboval kariéru v západokanadské WHL, což je výborný odrazový můstek pro budoucí působení v NHL. Graham a Fleury vybudovali vztah mentor-učeň a vypadali jako dobří přátelé. Mladý hokejista k Jamesovi vzhlížel jako k autoritě a bezmezně mu věřil. Trenér bohužel neobdivoval pouze skvělé výsledky. Jednoho večera, když už se Theo chystal spát, ho Graham navštívil na pokoji. Mladík netušil, co se děje, a James tvrdil, že to, co dělají, je v pořádku. Osoba, kterou Theo na světě nejvíce uznával, jej začala v necelých patnácti letech pohlavně zneužívat. Bál se usnout a nikdy vlastně nevěděl, jestli ho zrovna trápí noční můra anebo zda James opravdu nestojí v otevřených dveřích a neplíží se k posteli. 

........................................................................................................................

Celý článek najdete v magazínu Legalizace č. 48
V tomto čísle se dále dočtete, jak správně dávkovat konopí k léčbě i o tom, jak naše oblíbená bylinka pomáhá v terapii poruch autistického spektra. Zblízka se podíváme na blížící se legalizaci v Kanadě i rozkvět  výzkumu psychedelických látek. Aktuální číslo je k dostání také v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů

10.11.2010
Lou Reed – drogový intelektuál

Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů

2.2.2015
Vincent van Gogh - Vincent znamená vítěz

Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů

27.5.2018
NPTD: Klaus Mann Ten, který nebyl nikde doma

Theoren Fleury: Party za 50 milionů dolarů

12.4.2018
Viktor Mravčík – Drogová nezávislost


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu