Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

Podle online magazínu Business Insider je trh s legálním konopím ve Spojených státech na vzestupu a stává se konkurencí pro prodejce piva a vína.

Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu
Jak se trh s konopím rozrůstá, zvyšuje se i zájem o prosazení zákonů pro jeho dekriminalizaci. Foto: Shutterstock

„Výnos legálního konopí v USA by při složené roční míře růstu (CAGR) o 17 % měl v příštích deseti letech narůst až na 47 miliard dolarů v ročních prodejích (ve srovnání s aktuálním výnosem 4 miliard dolarů, který zaznamenává prodej dětských plenek), oznámil analytik bankovní společnosti RBC Capital Markets Nik Modi ve zprávě rozeslané jejich klientům tuto středu. Hlavní podíl na vzrůstu tržeb má konopí pro rekreační účely, konkrétně pak výrobky, jako jsou potraviny a konopné koncentráty. Odhady RBC naznačují, že jen v USA vynesl prodej legálního i ilegálního konopí asi 50 miliard dolarů. Pro srovnání: tržby za víno činily 65 miliard dolarů, za cigarety 77 miliard a za pivo 117 miliard. 

Podpora legalizace dosáhla rekordní výše, souhlasí s ní 64 procent Američanů. 

Užívání konopí pro rekreační účely je v USA legální zatím v devíti státech, v dalších čtyřech se o schválení bude hlasovat v listopadu. Využití pro léčebné účely je potom legální ve 30 státech a Washingtonu, D.C. „Myslíme si, že dekriminalizace konopí, včetně toho pro rekreační účely, bude v USA velmi pravděpodobně dále pokračovat, uvedla RBC podle deníku Business Insider. Cesta k úspěchu začíná americkými voliči z nejrůznějších demografických skupin, kteří legalizaci této rostliny podporují. 

Rasová a etnická diskriminace skrze konopí

Zákony o zákazu konopí byly zavedeny na počátku 20. století a podle neziskové organizace The Drug Policy Alliance, jejíž hlavním zájmem je právě dekriminalizace, byly cílené na mexické migranty a mexické Američany na jihozápadě a středozápadě USA. V 80. letech se pak tento zákaz stal vládní iniciativou, a jak se jeho prosazování zpřísňovalo, zvyšovalo se i množství zatčení. Mezi roky 1980 a 1997 se počet uvězněných za drogové trestné činy nezahrnující násilí zvýšil z 50 000 na více než 400 000 lidí. V současnosti tvoří 57 procent osob odpykávajících si tresty za drogové delikty Afroameričané a Hispánci, ačkoli jejich podíl v populaci nepřesahuje ani v jednom případě patnáct procent. Spojené státy přitom investují do války proti drogám ročně více než 50 miliard dolarů. Jak se trh s konopím rozrůstá, zvyšuje se i zájem o prosazení zákonů pro jeho dekriminalizaci. Podle průzkumu provedeného společností Gallup dosáhla podpora legalizace rekordní výše, souhlasí s ní 64 procent Američanů.  

Zdroj: fortune.com


Dále by vás mohlo zajímat…
Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

8.1.2017
Kdo je kanadský „Prince of Pot“ a o co mu vlastně jde?

Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

27.1.2018
10 věcí, které stojí zato vyzkoušet pod vlivem

Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

4.7.2018
Psychedelické století

Trh s legálním konopím v tržbách šlape na paty pivu a vínu

24.6.2018
Jáchym Topol: Stínadla potřebuješ


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu