48

LSD a já

Abychom pochopili LSD a jeho potenciál i rizika pro člověka a společnost, je potřeba nahlédnout za oblaka tabu, kterými jsme jej zastřeli, a pochopit okolnosti a mechanismy, na kterých jeho účinek závisí.

LSD a já
Pokud nemáte zpracované traumatické zážitky, mohou se při psychedelické zkušenosti vyplavit na povrch.

Když Hofmann v roce 1943 omylem objevil potenciál LSD, jednou z jeho reakcí bylo i rozšíření substance mezi evropské kolegy. Věřil, že zkušenost, kterou LSD poskytuje, by mohla být zásadní pro odborníky v oblasti duševního zdraví. A tak se jeho kolegové napříč Evropou pustili do autoexperimentů s „kyselinou lysergovou“. Nejinak tomu bylo i u nás. O čtyřicet let později, v roce 2009, se Petr Winkler rozhodl prozkoumat, jak na tehdejší vlastní zkušenost tito pionýři psychedelické terapie nahlížejí dnes. Na otázku, zdali pro ně měla zkušenost s LSD nějaký dlouhodobě pozitivní efekt, dvacet z dvaadvaceti respondentů odpovědělo kladně. Pakliže byl tento zážitek smysluplný pro odborníky v oblasti duševního zdraví i s odstupem čtyřiceti let, proč by nemohl mít potenciál i pro každého člověka, kterého zajímá jeho vlastní duševní zdraví? 

Pokud nemáte zpracované traumatické zážitky, mohou se při psychedelické zkušenosti vyplavit na povrch.

Introspekce, sebereflexe, osobní růst – to jsou zapomínané proměnné smířeného posunu vpřed životem. Pakliže neusilujeme o vývoj, hrozí, že zakrníme, a to ve všech oblastech života – od vzdělání až po sportovní výkony. Kromě činností a aktivit, které si sami zvolíme jako ty, jež jsou pro nás přínosné a ve kterých se dále rozvíjíme, nám život do cesty staví poznání ve formě nečekaných a nechtěných událostí, jako jsou různé pohromy, traumata, ztráty a podobně. Tito zásadní činitelé ovlivňující naši mentální pohodu se ovšem pojí s bolestí, a tak jsme je začali mít tendenci potlačovat. Není pak divu, že nás odsunuté „problémy“ dostihnou ve formě psychického onemocnění. Psychosomatika navíc ukazuje, že nejde jen o potíže na mentální úrovni, ale že se nemocná psychika často může projevit i fyzickým onemocněním.  Nestálo by za pokus kořen problému vykopat a jednou provždy spálit?  

Potlačení problému versus potlačení sebe 

Nacházíme se v zajímavé době. Žijeme na špici komfortu, technologických vymožeností a materiálního blaha, i když pomíjím fakt, že je to vše na úkor morálních hodnot a životního prostředí. Nejspíše jsme v současnosti nejdál, kde jsme kdy ve vývoji nejrůznějších civilizací byli. Jsme zkrátka na vrcholu. Jenže cestou jsme udělali i spoustu přešlapů. A stejně tak jako se traumatizující zkušenost dokáže zakořenit hluboko v nitru člověka, tak i zásadní společenské přešlapy spojené s kontrolou, represí a vlastně i depresí jako by se nám zaryly pod kůži. Současná situace v oblasti duševního zdraví je tak alarmující. „Každý čtvrtý člověk na planetě zažije během svého života nějaké psychické onemocnění. Jen s depresí v současnosti žije na 350 miliónů lidí,“ zdůraznil v úvodu Mezinárodní transpersonální konference PhDr. Petr Winkler, vedoucí oddělení sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví, kde vede rozsáhlý destigmatizační projekt související s reformou psychiatrické péče.

Mít dnes psychické problémy, člověk se raději zavře doma, aby ho náhodou nepříjemně nezaskočilo stigma v podobě nepochopení a výsměchu. V ještě horším případě se za nemocného stydí jeho blízké okolí, které nemá porozumění pro to, že něco je jinak, než je obvyklé a než by se mu líbilo.  

Já, ty, každý jinak 

Nikdy bychom neměli přestat oslavovat rozmanitost našeho druhu. Každý jsme jiný. Každý si ve vínku neseme jiné vlastnosti, nadání a schopnosti. Z jedné strany nás determinuje genetika, z jiné zase vlastní zážitky a zkušenosti. Postupujeme životem, kde naši osobnost ovlivňují a pomalu formují nejrůznější události, radosti i strasti, lekce a poučení, poznání a pochopení. Na základě svých predispozic, ať už genetických nebo právě těch prožitých, se nám pak postupem času vytváří a dotváří osobnost, charakter. Každý jsme jiný a díky za to! 

Evoluce je našemu druhu přirozeným jevem. Vyvíjíme se. Pomalu ale jistě. A stejně tak se vyvíjí i naše vědomí. Není to ale jen o tom, co do vínku dostaneme, rozvíjet se můžeme a měli bychom i během života. Snažit se být lepším člověkem pro sebe, pro společnost i pro celou planetu… Zdá se však, že ne každý má chuť, čas, odvahu či možnosti vydat se na cestu osobního rozvoje. Je to nakonec i dost nevypočitatelná pouť. 

Příprava na cestu 

Kyselina lysergová je podivuhodná substance. Její účinek zasahuje do všech sfér bytí – biologických, psychologických, sociálních i duchovních. Dokáže obsáhnout celý životní příběh. Na prožitku s LSD se může odrazit komplexní zdravotní stav, momentální kondice, duševní charakter a mentální vyladění. Na prožitku se mohou odrážet vědomé, podvědomé i nevědomé duševní procesy, očekávání, celkový vztah s rodinou, přáteli i přístup k sobě sama.

Je důležité dbát na adekvátní set a setting, tedy nastavení mysli a prostředí, kde látku užijeme. 

„To, jaký máte druh osobnosti – vaše strachy, touhy, pocity viny, skryté vášně – určuje, jak se zorientujete a jak naložíte s každou situací, do níž se dostanete, psychedelickou seanci nevyjímaje,“ píší Timothy Leary s Richardem Alpertem a Ralphem Metznerem v knize Psychedelická zkušenost. Timothy Leary (průkopník psychedelického výzkumu šedesátých let v USA) identifikoval jako zásadní proměnné atributy psychedelické zkušenosti set a setting.

.......................................................................................................................

Celý článek si můžete přečíst v Legalizaci č. 48, kterou najdete na novinových stáncích. V tomto čísle se dočtete, jak správně dávkovat konopí k léčbě i o tom, jak naše oblíbená bylina pomáhá v terapii poruch autistického spektra. Zblízka se podíváme na blížící se legalizaci v Kanadě i rozkvět  výzkumu psychedelických látek. Aktuální číslo je k dostání také v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si magazín za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
LSD a já

12.6.2014
Nastal čas pro léčebné LSD?

LSD a já

5.9.2018
OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

LSD a já

10.11.2013
Orgasmus 2.0: droga internetové generace

LSD a já

3.7.2012
Opium - odvrácená tvář máku


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu