OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

Když už jim dojdou všechny možné i nemožné argumenty, političtí odpůrci legalizace konopí se vždy – a trvá to už desítky let – vytasí s tvrzením, že ukončení konopné prohibice je neproveditelné, protože odporuje mezinárodnímu právo a úmluvám, které naprostá většina zemí světa podepsala v rámci Organizace spojených národů (OSN). O tento argument by však prohibicionisté mohli brzy přijít.

OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu
Výsledky mohou být naprosto přelomové, a to nejen proto, že jde o historicky první přezkoumání, ale také proto, že mohou mít přímý vliv na legální status konopí v jednotlivých členských zemích OSN.

Rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN), která bude poprvé v dějinách přezkoumávat účinky konopí na lidské zdraví a to, zda by tato rostlina neměla být v rámci v současnosti platných mezinárodních protidrogových zákonů přeřazena z kategorie nejškodlivějších drog, lze bezpochyby považovat za přelomové. 

Předběžný posudek vzbuzuje naději

Tohoto přezkoumání, jež by mělo začít v listopadu, se ujme Odborná komise pro drogové závislosti (Expert Committee on Drug Dependence – ECDD) spadající pod Světovou zdravotnickou organizaci. ECDD vydala již v červnu předběžný posudek, ve kterém označila konopí za „relativně bezpečné“ a zároveň připustila, že jeho užívání nemá na svědomí žádná zaznamenaná úmrtí.  

Neexistuje žádná záruka, že se případné změny v přístupu OSN k prohibici konopí opravdu projeví v legislativách všech civilizovaných zemí a signatářů výše zmiňovaných úmluv. 

Tento posudek rovněž potvrdil, že rostlina má širokou škálu zdravotně prospěšných vlastností, které by mohly pomoci pacientům trpícím různými druhy rakoviny, epilepsií a chronickými bolestmi či lidem bojujícím závislostí na opioidních lécích. Výsledky mohou být naprosto přelomové, a to nejen proto, že jde o historicky první přezkoumání, ale také proto, že mohou mít přímý vliv na legální status konopí v jednotlivých členských zemích OSN. Například ve Spojených státech by federální vláda byla nucena provést vlastní přezkoumání klasifikace konopí a zvážit, zda je její zákaz v zemi oprávněný. Podle zákona o regulovaných látkách (Controlled Substances Act), který v USA konopí v současnosti řadí do skupiny těch nejnebezpečnějších drog bez jakéhokoli medicínského využití, musí ministerstvo spravedlnosti provést přezkoumání každé látky, u níž dojde ke změně mezinárodního statusu. A protože ilegalita návykových látek je upravována právě mezinárodními smlouvami – zvanými Jednotná úmluva OSN o narkotických drogách a Úmluva OSN o psychotropních látkách – musely by se Spojené státy i další země přizpůsobit změnám, které by v nich byly provedeny. 

Budoucnost stále nejasná

Neexistuje však žádná záruka, že změny v přístupu OSN se opravdu projeví v legislativách všech civilizovaných zemí a signatářů výše zmiňovaných úmluv – to bude vždy záležet na tom, jak dopadne souboj mezi táborem politických podporovatelů legalizace a těmi, kdo chtějí zachovat současný nefunkční systém založený na represi a prohibici. 

ECDD vydala již v červnu předběžný posudek, ve kterém označila konopí za „relativně bezpečné“ a zároveň připustila, že jeho užívání nemá na svědomí žádná zaznamenaná úmrtí.  

O dopadu možného přezkoumání ale svědčí už jen to, že v dubnu, kdy ECDD vydala svůj předběžný posudek, následoval americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), když oficiálně vyzvat širokou veřejnost, aby se vyjádřila k tomu, zda má konopí nějaké léčebné účinky a zda by mělo být zakázáno. Takovýto postup jednoho z nejmocnějších regulačních úřadů v celé Americe, který se ke konopí stavěl dlouhá desetiletí jednoznačně odmítavě, byl ještě před pár lety nemyslitelný. 

Zdroj: www.marijuanamoment.net

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

26.4.2012
KOUŘ V TUNELLU – 1. část

OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

21.7.2015
Flashback ze světa konopí: Zhulená katastrofa

OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

16.8.2011
Petice za umožnění léčby konopím v ČR

OSN oznámila vůbec první přezkoumání postavení konopí v mezinárodním právním řádu

4.1.2015
Postupující legalizace konopí ve Spojených státech výrazně snižuje cenu mexické produkce


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu