48

Konopná léčba poruch autistického spektra

V malém izraelském městě Naharíja poblíž libanonské hranice je ráno. Čtyřletý autista Benjamin tluče hlavou do zdi, běhá po pokoji v kruhu a křičí jak život. Když se ho matka Sharon snaží uklidnit, sundá si kalhoty a vykálí se na podlahu.

Konopná léčba poruch autistického spektra
Iris Grace, pětiletá britská holčička, trpící autismem.

Sotva vyjdou ven, Benjamin se matce vytrhne a málem vběhne do silnice. Sharon potřebuje nakoupit, syn ale začne v obchodě křičet a vyhazovat zboží z regálů, takže ho matka musí okamžitě vyvést ven a odchází s nepořízenou.  

Nekonečný boj

Popisované epizody se odehrávaly v říjnu 2016, kdy byly u Benjamina podobné výstupy na denním pořádku. O rok dříve se Sharon jako svobodná matka rozhodla přestěhovat ze Spojených států do Izraele, kde si ale připadala opuštěná a postupně ztrácela nad situací kontrolu. Benjamin měl předepsanou léčbu Ritalinem, což je farmakum s nebezpečnými vedlejšími účinky, které se užívá primárně k léčbě ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) – tou však netrpěl. Lékaři u něj zkoušeli i antipsychotikum Ziprasidon a kombinaci antidepresiv a léků proti úzkosti. Bohužel mu nic nedokázalo účinně a dlouhodobě pomoci, navíc po odeznění prvotních účinků se jeho chování obvykle ještě zhoršovalo. Všechno se změnilo poté, co Benjamin začal na začátku loňského roku užívat konopí. Rána v malém pronajatém bytě jsou dnes díky tomu poklidná a veselá. Jedná se o předzvěst příchodu nového, tolik potřebného léku pro dětí trpící autismem?

Západní problém

Porucha autistického spektra postihuje asi jedno procento dětí, avšak v rozvinutých západních zemích je její výskyt neúměrně vyšší. Jedinci s takzvaným vysoce funkčním autismem sice obvykle nevyhledávají přátele, vadí jim fyzický i oční kontakt, mají horší schopnost sociální orientace a jejich život je v některých ohledech složitější, většinou ale dokážou vést v rámci možností normální společenský a osobní život. Těžké formy takzvaného nízkofunkčního autismu, jakou trpí i Benjamin, se ale vyznačují mnohem intenzivnějšími a násilnějšími projevy. U dětí jsou běžné takzvané repetitivní vzorce chování, mnohé mají tendence k sebepoškozování, přecitlivěle reagují na světlo i zvuky a trpí záchvaty agresivity a paniky. Málo spí, často se nenaučí ani mluvit a jejich komunikační schopnosti mohou být i v pubertě spíše na úrovni batolat. 

Případové studie potvrzují, že CBD u malých autistů-epileptiků pomáhá kromě záchvatů tlumit také repetitivní a sebedestruktivní chování i komunikační problémy a zlepšuje sociální schopnosti. 

V současné době nejsou těžké poruchy autistického spektra léčitelné a lékaři je nejčastěji řeší antidepresivy, antipsychotiky a léky na tlumení hyperaktivity. Ty mají většinou řadu specifických vedlejších účinků, například přibývání na váze a nespavost, a na jejich efektivitu se zejména z dlouhodobého hlediska nelze spolehnout.  

Poslední možnost

V říjnu 2016 byla Sharon u konce sil. Benjamina vychovávala sama a do Izraele se přestěhovala s vidinou spokojeného života v komunitě na malém městě. Chtěla být společensky aktivní, synův zdravotní stav jí to ale neumožňoval. Jeho nemoc je oba naprosto izolovala. Připadala si ztracená, opuštěná, unavená a frustrovaná. Především jí ale bylo líto Benjamina. Když vyplňovala další recept na Ritalin, popsala mezi řečí lékárníkovi nesnesitelné vedlejší účinky, které tento lék má. Jeho reakce Sharon překvapila – doporučil jí urychlenou návštěvu doktora Ariho Arana, uznávaného dětského neurologa z Jeruzaléma, který se věnuje výzkumu potenciálního terapeutického působení konopí na děti s podobnou diagnózou, jakou má Benjamin. Sharon se zprvu ani nezmohla na odpověď. Benjaminovi nebylo ještě ani šest let – a konopí je přece nebezpečná ilegální droga. Na druhou stranu nechtěla celý život bydlet v uzamčeném bytě s polstrovaným nábytkem. Chtěla chodit do práce, na nákupy a mít nějaký společenský život. Jenže už vyzkoušela všechny léky, které jí konvenční medicína mohla nabídnout, a to bezúspěšně. Už zkrátka neměla co ztratit. Malba Iris Grace, pětileté holčičky trpící autismem. 

Přelomový výzkum

Užívání konopí na lékařský předpis je v Izraeli legální u řady diagnóz, mezi něž patří epilepsie, chronické bolesti a některé druhy rakoviny. Dr. Aran je primářem na oddělení dětské neurologie v jeruzalémské nemocnici Šaare Zedek a některým svým pacientům předepisuje i konopné přípravky. Na konci roku 2015 zahájil první studii svého druhu, která zkoumala působení léčiv obsahujících kanabinoidy extrahované z rostliny u dětí trpících těžkými formami autismu. Na internetových fórech pro rodiče podobně postižených dětí našla Sharon informace o přípravcích určených speciálně pro pediatrické pacienty a v televizním dokumentu izraelské produkce na vlastní oči viděla, jakou změnu prodělali malí autisté po nasazení konopné léčby. Čím více se dozvídala, tím více chtěla Benjamina do studie přihlásit. Napsala proto doktoru Aranovi e-mail, v němž ho prosila, zda by nezvážil zařazení jejího syna do klinické studie. Když souhlasil, vydala se i s Benjaminem do Jeruzaléma.

.......................................................................................................................

Celý článek si můžete přečíst v nové Legalizaci, kterou právě najdete na novinových stáncích! V tomto čísle se dočtete, jak správně dávkovat konopí k léčbě i o tom, jak naše oblíbená bylina pomáhá v terapii poruch autistického spektra. Zblízka se podíváme na blížící se legalizaci v Kanadě i rozkvět  výzkumu psychedelických látek. Aktuální číslo je k dostání také v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si magazín za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Konopná léčba poruch autistického spektra

8.5.2018
Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

Konopná léčba poruch autistického spektra

18.8.2017
Domácí konopná mast 2.0

Konopná léčba poruch autistického spektra

2.1.2017
Biodostupnost konopných čípků – jak je to s ní doopravdy?

Konopná léčba poruch autistického spektra

30.3.2018
Co má společného mateřské mléko s konopím?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu