48

Aphrodisia

Lidé na celém světě už od pradávna hledali látku, která by podněcovala a stimulovala slastné pocity při sexu a prodlužovala výkonnost obou partnerů. Někteří používali ovoce a byliny, jiní hašiš nebo meskalin, někteří sahali po omamných vůních a další zase po zvířecím spermatu nebo dokonce po lidském mase. Účinek takových substancí je samozřejmě diskutabilní a ani současný svět nemá s viagrou, poppers a dalšími chemickými stimulanty libida zdaleka vyhráno. Pojďme se nyní podívat, jak se lidé pokoušeli pomocí rozličných přípravků dosáhnout orgasmické slasti napříč dějinami i světadíly, a zkusme si zodpovědět základní otázku: Lze ideální afrodiziakum vůbec nalézt?

Aphrodisia
„Když naložíš hlavu a nohy zemního krokodýla známého také jako scink do bílého vína a nápoj vypiješ, roznítí se velice tvá smyslnost.“ Foto: Design Lab

Antické počátky

Afrodiziaka, která dnes chápeme jako látky vyvolávající sexuální vzrušení a zesilující sexuální prožitek a touhu, získala své jméno po antické bohyni Afrodíté, jejíž podobu si většina z nás patrně vybaví díky obrazu Zrození Venuše od Sandra Boticelliho. Římská varianta jména této bohyně lásky a krásy je dodnes symbolem sexuální přitažlivosti a třeba takové Venušiny kuličky se po Venuši nejmenují jenom náhodou. Podle mytologie nosila bohyně kolem pasu zlatý pás, v němž ukrývala všechna kouzla lásky, a jejím synem nebyl nikdo jiný než Amor (neboli Erós, bůh lásky, vzrušení a sexuálního pudu). Podle nejznámější verze o Venušině zrození od římského básníka Hésioda (jež se stala inspirací i pro Boticelliho obraz) se Afrodíté zrodila z bílé mořské pěny. Ta se na moři objevila po dopadu genitálií Úrana, titána představujícího nebe, kterého během zápasu vykastroval jeho syn Kronos. Afrodíté pak po svém výstupu z moře věnovala lidem šafrán – vzácné koření a bylinku, která má prý v malých dávkách afrodiziakální účinky, ve velkých však může způsobit i potrat. Vedle samotných afrodiziak známe ještě dvě příbuzné skupiny látek – anafrodiziaka, která mají sexuální touhu naopak potlačovat (například locika jedovatá, ve starověkém Římě nazývaná jako „rostlina eunuchů“), a abortiva, byliny a látky, které kdysi ženy používaly k přerušení nechtěného těhotenství a zabití plodu (a které dnes nahradila mnohem bezpečnější farmaceutika). Jak by tedy afrodiziaka měla fungovat a co je vlastně zdrojem příjemných pocitů při sexu?

Tajemství lidské sexuality

Jako spousta jiných věcí, ani sexuální vzrušení a prožitek nemá tak jednoznačný a samozřejmý původ, jak by se snad mohlo zdát. Fyzicky se vzrušujeme skrze smysly, ať už přímo hmatovou stimulací erotogenních zón, pohledem na všechno, co nám přijde atraktivní a sexy, ochutnáváním lahodných pokrmů, posloucháním vzdechů nebo sprostých slovíček, a dokonce i čichem – vdechováním atraktivních vůní, tělesných pachů a feromonů. K tomu nám slouží takzvaný vomeronasální orgán, který byl u lidí dlouho považován za nefunkční pozůstatek evoluce. Ukrývá se u dutiny ústní a zasahuje až do naší nosní sliznice; feromony (vomeroferiny) tak patrně ovlivňují výběr našeho partnera i jeho sexuální atraktivitu. Podle amerického neurofyziologa Louise Monti-Blocha máme dokonce v takzvaných nasolabiálních rýhách – tedy vráskách, které vedou od nosu po obou stranách dolů až k okraji rtů – žlázy, které feromony vylučují ve velkém, a během líbání tak neděláme nic jiného, než že se s nimi vzájemně stimulujeme. 

V Římě se vedle orchidejí konzumovaly i výluhy z mandragory, pojídaly se artyčoky, lanýže a kapusta, penis se mazal medem a pepřem nebo šťávou z karotky.

V naší schopnosti se vzrušit ovšem hraje velkou roli i psychika a momentální emocionální rozpoložení, a vzrušení si tak můžeme navodit i pouhou představou. Pocity, které během něj i během orgasmu prožíváme, jsou koktejlem různých chemických látek, které náš mozek na základě patřičných stimulů vypustí do oběhu. Vedle neurotransmiterů dopaminu a serotoninu, z nichž první umocňuje vzrušení a druhý naopak oddaluje orgasmus, se jedná o hormony, jako je testosteron či oxytocin („hormon lásky“). Samotná afrodiziaka pak můžeme rozdělit do tří skupin podle toho, jakým způsobem účinkují. Do první skupiny spadají látky, které podněcují naše libido (tedy vzrušení, touhu), druhou tvoří látky zlepšující potenci – ty se týkají hlavně problémů s erekcí, a do poslední skupiny patří látky, které umocňují sexuální potěšení a prožitek.

Podobné ovlivňuje podobné?

Lidé na celém světě dodnes přisuzují kýžené afrodiziakální účinky různým bylinám, houbám nebo zvířecím pohlavním orgánům čistě na základě jejich vnější podobnosti s penisem nebo vagínou. V různých lifestylových magazínech se můžeme setkat s radami, které pro umocnění sexuálního prožitku doporučují avokádo či chřest, odvážnější doporučí i houbu hadovku smrdutou, jež vedle své zřejmé podoby s penisem také vydává zápach, který prý středověkým lidem připomínal přirození. Žádná z těchto potravin ovšem reálné afrodiziakální účinky nemá a působí tak jenom jako placebo. Dokonce ani ústřice, vychvalované už Ludvíkem XIV. nebo milovníkem Casanovou, neobsahují (kromě zinku, který by měl podporovat produkci testosteronu a vaginálního sekretu) žádné zvláštní afrodiziakální látky. V některých afghánských kmenech prý muži dokonce před vrcholem své svatební noci pijí nápoj z teplého býčího spermatu a ve starém Řecku a Římě se z varlat a penisu tura domácího v kombinaci s různými bylinami připravovaly afrodiziakální masti. V Římě se za afrodiziakum z blíže neznámých důvodů považovala i ještěrka scink, recept na takový nápoj se nám zachoval u historika Plinia: „Když naložíš hlavu a nohy zemního krokodýla známého také jako scink do bílého vína a nápoj vypiješ, roznítí se velice tvá smyslnost.“ Ve starém Egyptě se zase přikládáním naolejovaných krokodýlích srdcí k penisu pokoušeli léčit impotenci, a texty z Číny staré více než čtyři tisíce let dokonce hovoří o zázračném nápoji, který umožnil císaři obšťastnit na 1 200 žen a dosáhnout tak nesmrtelnosti. Recept na něj sestává z dvaadvaceti ingrediencí a stejně jako tuři, krokodýli a scinkové žádnými skutečnými afrodiziakálními účinky neoplývá.

'........................................................................................................................

Celý článek si můžete přečíst v nové Legalizaci, kterou právě najdete na novinových stáncích! V tomto čísle se dočtete, jak správně dávkovat konopí k léčbě i o tom, jak naše oblíbená bylina pomáhá v terapii poruch autistického spektra. Zblízka se podíváme na blížící se legalizaci v Kanadě i rozkvět  výzkumu psychedelických látek. Aktuální číslo je k dostání také v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si magazín za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Aphrodisia

10.11.2013
Orgasmus 2.0: droga internetové generace

Aphrodisia

27.1.2018
10 věcí, které stojí zato vyzkoušet pod vlivem

Aphrodisia

20.4.2015
9 důvodů, proč jsou huličky nejlepší přítelkyně

Aphrodisia

20.7.2015
50 odstínů zelené


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu