46

Konopí a poporodní deprese

Rodiče z následujících příběhů tvrdí, že proti typickým pocitům smutku a frustrace pomáhá konopí lépe než jakékoli léky na předpis, někteří odborníci však varují, že v dlouhodobém horizontu to může mít negativní následky. Seznamte se s argumenty obou stran a posuďte sami.

Konopí a poporodní deprese
Poporodní deprese je ve společnosti vnímána negativně – stejně jako matky, které kouří konopí.

Celia Beharová ví naprosto přesně, kdy poprvé dokázala své utrpení pojmenovat. Na podzim roku 2006, tři týdny po narození dcery ležela v posteli, nekontrolovatelně vzlykala a omlouvala se svému miminku. Byla nešťastná z toho, že k dceři nic necítí. Byla nešťastná, protože nechtěla být ani s ní, ani nikde jinde. Byla nešťastná, protože nemohla odtrnout oči od lahvičky analgetik na nočním stolku a nedokázala zahnat nutkavou potřebu spolykat celý její obsah. Třiatřicetiletá zdravotnice z Ithaky ve státě New York nechápala, co se s ní děje. Vzpomněla si na talkshow Oprah Winfreyové a její rozhovor s herečkou Brooke Shieldsovou z předešlého roku. Shieldsová popisovala stejné hysterické záchvaty, obrovský vztek a sebepohrdání, stejnou otupělost a odtažitost. „Nezanedbávejte příznaky poporodní deprese,“ naléhala herečka na ženy ve studiu i u obrazovek. „Ptejte se, jaké léky jsou k dispozici.“ Přesně to tedy Celia udělala – zavolala svému gynekologovi, který jí okamžitě předepsal Prozac.  

Tak už to v mateřství chodí

„Prozac byl jako náplast,“ popisuje. „Nedokázala jsem vypnout a odpočívat, ale aspoň jsem už nebyla uplakaný uzlíček nervů. Přesvědčila jsem sama sebe, že všechen ten splín, strach, úzkost a naštvanost jsou normální. Takhle to prostě v mateřství chodí.“ Kromě účinků žádoucích měl Prozac naneštěstí také řadu nežádoucích – nespavost, migrény, nevolnost, sucho v ústech, třes. Po několika měsících začaly deprese ustupovat a Celia tedy mohla lék vysadit. Stále však trpěla úzkostmi a nemohla spát. Lékař jí nedoporučil užívat antidepresiva, dokud bude kojit, takže Celia bojovala s psychickými problémy vlastními silami více než rok. V roce 2007 lékař vyloučil, že by jejich příčinou mohla být hormonální nerovnováha po porodu a předepsal jí zásobu psychofarmak – Xanax, Valium, Ativan a Ambien. 

Matkám jsou předpisovány léky, jejichž prospěšnost a zdravotní nezávadnost je ještě více pochybná než u konopí. 

V roce 2011, po narození druhé dcery, byla přesvědčená o tom, že ji nemůže nic překvapit. Tentokrát ale netrpěla plačtivostí, zoufalstvím ani odtažitostí. Převažujícím pocitem byla úzkost. Už při vstupu do místnosti si představovala všechny nehody, které by se mohly stát, a večer chodila spát, až když byl každý sebemenší úkol splněn na 100 procent. Podle svých vlastních slov životem „jen prolétala“. Chtěla být dokonalá matka a křečovitě lpěla na denním rozvrhu vyplněném jen prací a péčí o dvě malé děti. Dokud kojila, namlouvala si, že je to v pořádku. Nespavost, vztek, smutek a nutkavé myšlenky byly evidentně s každým dalším dítětem silnější. Tak už to prostě v mateřství chodí. 

Mamky pijí víno?

Až spolužák ze střední školy ji přivedl na myšlenku, že by se mohlo jednat o jiný druh poporodních depresí. Navrhl jí nový způsob léčby a byl přesvědčen o tom, že by mohl být úspěšnější než původní medikace. Měl mít méně vedlejších účinků. Mnoha jeho přátelům pomohl s léčbou úzkosti. Spolužákova otázka tedy zněla: Byla bys ochotná zkusit konopí? Celia Beharová byla v šoku. „Mamky přece nekouří trávu,“ odvětila. „Mamky pijí víno.“ Podle sporného, leč všeobecně přijímaného odhadu trpí poporodní depresí asi patnáct procent matek, přičemž u matek nezletilých nebo v tíživé životní situaci může být tento podíl až dvojnásobně vyšší. Ženy, které potratily, porodily mrtvé dítě nebo trpěly vážnou poporodní psychózou, nejsou v této statistice zahrnuty. Ještě více alarmující je skutečnost, že všechny výzkumy poporodních depresí pracují pouze se ženami, které se svěří lékařům se svými obtížemi, a pouze zhruba patnácti procentům z nich se nakonec dostane odborné pomoci. 

Celii trvalo týdny, než svůj negativní postoj k „droze“ zvané marihuana přehodnotila. O spolužákově nápadu se mimoděk zmínila kamarádce z Kalifornie a pár dní nato našla ve schránce nenápadný balíček. Pečlivě zabalené v bublinkové folii a ukryté v plechovce kávy byly ručně balené jointy. Asi týden se na ně Celia jen dívala a přemýšlela. Pak sebrala odvahu, a když děti usnuly, vyplížila se na terasu a několikrát si potáhla. Poprvé po pěti dlouhých letech se té noci dobře vyspala. Začala tajně kouřit každý večer a svůj pravidelný rituál skrývala před rodinou, přáteli, kolegy a dokonce i před manželem, jenž se v minulosti potýkal s drogovou závislostí (a se kterým se v roce 2015 rozvedla). Zbavila se nespavosti i úzkostí a konečně dokázala být svým dětem matkou, kterou být chtěla. 

„Popsala bych svůj tehdejší život jako černobílý,“ vzpomíná Celia. „Když jsem ale začala užívat konopí, jako by se do něj znovu vrátily všechny barvy. Už jen to, že jsem se dobře vyspala, mělo obrovsky pozitivní dopad na mé úzkostné stavy. Všechno se změnilo. Nebyla jsem nijak omámená, cítila jsem se prostě jen vyrovnaná.“

Konopná matka na pranýři

V roce 2014 se Celia Beharová přestěhovala za manželem do Los Angeles a dál se věnovala svým webovým stránkám a online komunitě Lil’ Mamas. I v Kalifornii, kde má užívání konopí dlouholetou tradici, se styděla o svém léku hovořit. Vždyť si s jeho pomocí neléčila epilepsii ani chronické bolesti nebo vedlejší účinky chemoterapie – a kromě toho měla pocit, že diskuze na téma poporodních depresí není většinou matek vnímána kladně. O dva roky později se do věci vložila obhájkyně léčebného konopí a zakladatelka organizace CannaKids Tracy Ryanová a přesvědčila Celii, že její příběh by mohl pomoci mnoha dalším ženám, které se nacházejí v podobné situaci.

Na začátku roku 2016 se proto Celia rozhodla celý svůj příběh zveřejnit na internetu – a mohutná odezva na sebe nenechala dlouho čekat. V komentářích ji odsoudily stovky lidí, nadávali jí do feťaček a simulantek. Jeden čtenář ji poznal v obchodě a obvinil ji z podpory užívání drog a ubližování vlastním dětem. Na druhou stranu její schránku zaplavily tisíce děkovných e-mailů od matek i otců z celého světa, ve kterých jí děkovali za otevřenost a odvahu postavit se stigmatům spojeným s konopím i poporodními depresemi. 

„Poporodní deprese jsou ve společnosti vnímány negativně – stejně jako matky, které kouří konopí,“ popisuje Celia. „Ani nevím, co je horší. Většina nenávistných e-mailů kritizovala oboje. Zdá se mi fascinující, že zatímco kritici se vyjadřovali veřejně a otevřeně mě osočovali v komentářích, veškeré pozitivní ohlasy se odehrávaly v zákulisí. Nikdo se nechtěl podělit o vlastní zkušenosti, lidé se báli odsouzení a pohrdání. Ačkoli se mi podařilo pootevřít Pandořinu skříňku, vidím před sebou ještě spousty práce.“

Bezpečně zkouření rodiče

Jenn Lauderová z Oregonu užívá konopí k léčbě depresí a úzkosti už šestnáct let. V průběhu těhotenství samotného se kouření vyhýbala, vzhledem ke svým předchozím psychickým problémům jí ale bylo jasné, že je riziko vzniku poporodních depresí v jejím případě vysoké. Žila v Marylandu, kde bylo konopí na předpis až do roku 2014 nelegální, přesto ho začala po dohodě s dulou krátce po porodu užívat ve velmi malých dávkách. Jenn si uvědomovala, že první měsíce s novorozencem budou velmi náročné a mohly by zhoršit její záchvaty úzkosti a výkyvy nálad. Po předchozích zkušenostech věděla, že konvenční farmaceutika nejsou řešením, neboť ji příliš utlumovala a bránila by jí v péči o novorozence. Konopí ve spojení s jógou a meditací jí kdysi pomohlo vymanit se z nekonečné smyčky psychických problémů. 

Konvenční farmaceutika nejsou řešením, neboť příliš utlumují a brání patřičné péči o novorozence.

Jenn Lauderová je o pozitivních účincích konopí přesvědčená natolik, že opustila kariéru ve školství a začala se věnovat online publikování a marketingu pro konopný průmysl. V roce 2016 založila společně se svým manželem Chadem internetové stránky Splimm.com zaměřené na vybudování komunity rodičů, kteří chtějí bezpečně užívat konopí, aniž by při tom ohrožovali vývoj svých dětí. 

Na rozdíl od Celie Beharové užívala Lauderová konopí i v době, kdy kojila. Na internetu ani v odborné literatuře nenašla žádné důkazy o tom, že by to mělo dítěti škodit. „Mám doma šťastného, zdravého a inteligentního devítiletého neposedu,“ směje se Jenn. „Dokud neuvidím závěry poctivých a ověřených studií, je pro mě jediným relevantním důkazem moje vlastní zkušenost – a ta je pozitivní.“ 

................................................................................................................................

Celý článek si můžete přečíst v magazínu Legalizace č. 46, které najdete v e-shopu Legalmarket.cz. Číslo se dále zabývá problematikou užívání konopí v těhotenství a při následném rodičovství obecně, o případných rizicích, ale i o jeho prospěšnosti. Dočtete se také něco o MDMA či české psychedelické scéně. Chtěli jste vědět jak dlouho zůstává THC v těle? Nebo co kouří indičtí svatí muži? Stačí otevřít magazín Legalizace a nalistovat správnou stranu.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Konopí a poporodní deprese

22.12.2017
Konopí a sport

Konopí a poporodní deprese

6.3.2018
Konopí jako rituál

Konopí a poporodní deprese

3.3.2017
Mýty a fakta o konopí a vagíně

Konopí a poporodní deprese

20.11.2016
Konopí jako součást zdravého životního stylu


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu