47

Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

Namísto z ropy budou plasty budoucnosti do velké míry rostlinného původu, především z konopí. Využití bioplastů však má svoje úskalí a samo o sobě spásu nepřinese.

Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

Před nedávnem zaplavilo sociální sítě video britského potápěče plovoucího nad korálovým útesem v oblaku plastových obalů všeho druhu. Fotky vznášejících se sáčků, uhynulých ptáků s břichem plným barevných víček od lahví nebo pláží pohřbených pod kobercem odpadků však už nikoho ze židle nezvednou. Ostatně jde o běžné scény i v realitě oceánského života, nejen té mediální. Pět plovoucích „kontinentů“ plastu na místech, kde se potkávají mořské proudy, jsou pouhými vrcholky ledovce. Na hladině plave jen asi 15 procent plastu v mořích, který si zítra dáte k obědu ve formě tuňáka nadívaného mikroskopickými kuličkami plastu.

Zatímco plasty z ropy přispívají ke změnám klimatu, v rostlinné složce bioplastů je CO2 naopak zachycený.

V roce 2016 bylo na světě vyprodukováno 335 milionů tun syntetických polymerních materiálů, což je desetkrát tolik, co před padesáti lety. Jedná se o meziroční nárůst o zhruba 4 procenta, přičemž již proběhlé nebo plánované investice korporací jako Exxon Mobile Chemical nebo Shell Chemical produkci plastu v příští dekádě navýší o více než třetinu. V Severní Americe a Evropě se přitom vytřídí jen asi osmina plastu a pouze 5 procent se recykluje. Nejběžnější ze syntetických polymerů se kupříkladu v mořské vodě rozkládají čtyři až pět století, přitom většina z těchto materiálů by mohla být přírodního původu a tedy do velké míry neškodná. 

Konopí jede

Materiály tohoto druhu nejsou nic nového pod sluncem, už ze starověku víme o zpracovávání různých pryskyřic, později živice z biologických surovin, jako je šelak, a v novověku kaučuku či šťávy perčovníku. Ostatně také první plasty často obsahovaly celulózové vlákno organického původu, přičemž suché konopí tvoří z téměř 60 procent celulóza – pro porovnání, ve dřevě jí je kolem 40 procent. V desátých letech minulého století tak i Henry Ford experimentoval s využitím konopí, sóji a dalších plodin v lacích, jako náhražky pryže nebo na všemožné části interiéru včetně volantu a palubovky.

V roce 1941 pak Ford představil prototyp „plastového“ vozu, jehož celá karoserie byla vylisována z kompozitu sestávajícího z prý až 70, spíše však ze zhruba 50 procent konopného vlákna smíchaného s pšeničnou slámou a sisalem. Vozítko vážilo jen asi dvě třetiny hmotnosti automobilu srovnatelné velikosti a konvenční konstrukce, tedy kupříkladu Brouka. Díky vláknité struktuře odolal materiál o řád silnějšímu tlaku či nárazu bez toho, aby se prohnul, což šéf automobilky rád demonstroval mlácením do vozu kladivem. Za války však bylo vše podřízeno válečnému úsilí a nebyla kapacita zavádět plastové vozítko do výroby. Po skončení konfliktu zase pominula nouze o kovy a v období konjunktury také poptávka Američanů po kompaktních vozech.

Ve Fordových šlépějích dnes kráčí Mercedes-Benz, Audi či BMW. Kompaktní elektrobavorák i3 při svém představení před čtyřmi lety vzbudil velký rozruch a předvedl uplatnění bioplastů na bázi konopí širší veřejnosti. I inženýrům BMW šlo o snížení hmotnosti, dveřní panely a další prvky interiéru z konopného kompozitu jsou prý o 10 procent lehčí. Především však konopí použili jako designový prvek, který na pohled i omak dodává interiéru „atmosféru malého loftu na kolech“, jak se vyjádřil designer Benoît Jacob. Ještě dál chtěl zajít tým kanadských kutilů, když před několika lety oznámil vývoj automobilu se zcela konopnou karoserií, od té doby však o nich nikdo neslyšel. 

...............................................................................................................................

Celý článek najdete v  magazínu Legalizace č. 47. Čekají vás články o léčbě roztroušené sklerózy konopím, příběh malířky Fridy Khalo a morfinu, a mnohé další. Číslo se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání v  e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

19.4.2013
Andy Warhol - mechanický mamánek

Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

30.3.2018
Co má společného mateřské mléko s konopím?

Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

20.8.2016
Bioponie – Může být hydroponie organická?

Zelené plasty: Nejasná zpráva o čistším světě

23.12.2017
Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu