47

Už jsem chtěl psovi kopat hrob

„Hele, kolik je tomu medvědovi, co jí marihuanu?“ ptá se kolegy s potutelným úsměvem veterinář působící v plzeňské zoo Jan Pokorný. „Třicet sedm? To už by v přírodě nežil – neulovil by si sám potravu,“ obrací se zpátky ke mně. Několiksetkilová šelma odevzdaně leží za mříží a jediný pohyb, který vykonává, je koloběh nádechů a výdechů. Na tlapy postaví medvědího starce až piškoty. „Podívejte na něj, typický uživatel konopí, jenom spí a žere,“ vtipkuje veterinář.

Už jsem chtěl psovi kopat hrob
„Já to nepovažuji vyloženě za zázrak, ale spíše za součást paliativní léčby, která zvířatům zkvalitňuje poslední dny života,“ vysvětluje Pokorný, když vzpomíná na svou první zvířecí konopnou pacientku.

Konopí léčí nejenom lidi 

Změřit, jak moc medvědovy bolesti ustoupily, lze těžko. Ve prospěch účinnosti konopných přípravků na zvířecí artrózu ale v plzeňské zoo hovoří sic pomalá, avšak konečně neukulhaná chůze levharta sněžného. Nebo rozjívenost lemura, jehož poznávacím znamením bývala kvůli artróze vykousaná srst na nohách. Teď nám drze skáče do vozu a Pokorný dokonce váhá, zda mi ukazuje správného pacienta. 

„Jakmile se na jaře začnou před výběhem ztrácet pamlsky, což znamená, že se medvěd probouzí, už mi z Plzně volají. Měsíčně sní skoro kilo a půl naší směsi,“ směje se František Bednařík, český průkopník léčby zvířat za pomoci konopí. „Běžně se přípravky zkouší na opicích, zvířatech. Já to naopak přinesl od lidí,“ pokračuje.

Bednařík na základě zkušeností s lidskými pacienty poprvé přidal konopný výtažek do žrádla svému churavějícímu psovi. Usoudil tehdy, že když mají zvířata stejně jako lidé ve svém těle endokanabinoidní systém, mohlo by na ně konopí účinkovat podobně. Teď, o čtyři roky později, má za sebou zkušenost s Bednaříkovou konopnou směsí přibližně pět set zvířat z říše plazů, šelem i hlodavců.

Dilema ohledně THC

Plzeňský medvěd ani další pacienti samozřejmě „nejedí marihuanu“. Zatímco v zahraničí se pracuje i s léky s obsahem znatelného podílu psychoaktivního THC, u nás zatím zvířatům přináší úlevu extrakty z konopí, v němž se THC vyskytuje v řádu jednotek tisíciny promile. V této koncentraci THC pozitivně ovlivňuje imunitní systém.  „THC má smysl v případě onkologických problémů a při léčbě bolestí. Konopí ale obsahuje celou řadu dalších kanabinoidních látek, jejichž účinnost se v našem preparátu projevuje,“ tvrdí Bednařík.

THC v lécích pro zvířata má smysl i v případě chronických bolestí nebo úzkostí spojených se silvestrovskými ohňostroji či létáním.

Podle zatím jediné existující studie ze Spojených států má THC v lécích pro zvířata smysl i v případě chronických bolestí nebo úzkostí spojených se silvestrovskými ohňostroji či létáním. V Americe se konopí podává zvířatům nejčastěji ve formě tinktury či oleje a slibné výsledky přineslo při léčbě rakoviny, záchvatů, fobií či alergií. V Nevadě už dokonce senátor Tick Segerblom navrhoval léčbu konopím zlegalizovat stejně jako pro lidi i pro zvířata. „Mysleli si, že je to jen vtip. Jednu dobu se tím bavila celá Nevada,“ řekl tehdy ke svému marnému pokusu Segerblom. „Mám doma rybičky, které také potřebují léčebné konopí. Jen nevím, jak jim ho podávat. Vždycky když ponořím joint do akvárka, zhasne,“ utahoval si z něj například Denis Miller v pořadu konzervativní televizní stanice Fox News.

A tak Američané, kteří chtějí léčit své domácí mazlíčky pomocí přípravků s obsahem THC – ve státech, kde je léčebné konopí legální – musejí nadále před svým lékařem předstírat, že potřebují lék pro sebe. Jelikož dávkování odhadují sami, stoupá riziko, že to přepísknou a zvíře intoxikují. A případy intoxikovaných zvířecích svěřenců se ve Státech bohužel množí, ač drtivou většinu z nich naštěstí uzavírá happy end. Ať je to, jak je to, zanedbatelné množství THC Bednaříkovi umožňuje vyhnout se válce s legislativou týkající se pěstování a nakládání s omamnými látkami. V závislosti na diagnóze pacientovi vybírá jednu z devíti receptur, které vznikly kombinací čtyř odrůd konopí a deseti druhů bylin. „Obvykle lék vybírá veterinář. My po něm ale pouze chceme, aby nám vysvětlil příčinu nemoci. Ty pak porovnáme s příčinami nemocí, které už jsme léčili, a hledáme společného jmenovatele,“ objasňuje Bednařík.

Bednaříkův patent zvaný Cannasan má nejčastěji formu pasty. Konopí spolu s dalšími léčivými rostlinami přimíchává do vepřového sádla, pro tlamy masožravé, či do bambuckého másla, pro tlamy býložravé. (A všežravý medvěd si může zhýčkaně vybrat!) Zvířatům pak bývá přípravek servírován zabalený třeba v kolečku salámu nebo s ovocem. V případě léčby dermatologických trablí se aplikuje zvnějšku přímo na postižené místo na kůži. Dávkování záleží na váze zvířete, na deset kilogramů váhy se doporučuje půl lžičky směsi dvakrát denně. Náklady se pohybují v řádu stovek korun měsíčně, což se ve světě předražené veteriny podobá milodaru. Nadšený otec Cannasanu navíc mnohým zákazníkům, zvláště studentům a seniorům, dává pastu zadarmo. Nyní usiluje o registraci značky, aby mohl zahájit průmyslovou výrobu a distribuci do lékáren.

Škála problémů, na něž přípravek zabírá, je neuvěřitelně široká – od problémů s klouby přes trávicí či kožní problémy po zánětlivá onemocnění či epileptické záchvaty. Užívají je chrti vyčerpaní léty závodů, kočky vystresované z výstav, štěňata velkých psů, kterým kvůli rychlému růstu znepříjemňují dospívání bolesti kloubů. Výsledky jsou o to přesvědčivější, že zvířata neznají placebo efekt. Své vyprávění o přípravku, jehož pozitivní účinky se prý projevily úplně pokaždé, a to do dvou tří týdnů, doprovází Bednařík širokým úsměvem a fascinovanou gestikulací. Člověk spolu s ním rychle propadne dojmu, že poslouchá zázračnou hudbu budoucnosti veteriny. 

...............................................................................................................................

Celý článek najdete v letním čísle magazínu Legalizace. Čekají vás články o léčbě roztroušené sklerózy konopím, příběh malířky Fridy Khalo a morfinu, a mnohé další. Magazín se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání také v  e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Už jsem chtěl psovi kopat hrob

9.10.2014
Co je moc, to je moc

Už jsem chtěl psovi kopat hrob

25.12.2017
IACM zpravodaj: Téměř milion Čechů se léčí konopím – a většina z nich nelegálně

Už jsem chtěl psovi kopat hrob

12.6.2016
Domácí mazlíčci a konopí: Poskytuje kanabinoidní léčba nemocným zvířatům potřebnou úlevu?

Už jsem chtěl psovi kopat hrob

15.1.2018
IACM zpravodaj: Opioidní léky se dají nahradit konopím


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu