47

Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

Činnost pacientského a legalizačního aktivisty Jeffa Ditchfielda z Walesu sleduji na sociálních sítích už hezkou řádku let. Vzhledem k jeho vytíženosti jsem však moc nevěřil tomu, že by si našel čas na několik odpovědí. Přesto jsem se pokusil ho oslovit – a nakonec z našeho povídání vznikl velmi zajímavý rozhovor.

Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield
"Válka proti drogám je válkou proti lidem." – Jeff Ditchfield

Věk: 58
Povolání: konopný publicista a konzultant
Aktivity a koníčky: Píšu a přednáším o tom, jak zkoumám kanabinoidy a terpeny, extrakční metody, různé způsoby podání a produkci kanabinoidních léčiv. Na jiné než konopné koníčky mi čas nezbývá.

.......................................................................................................................................

Jaké máš vzdělání a co jsi dělal, než ses naplno pustil do konopného podnikání? 

Po střední škole jsem šel na univerzitu, ale nebyl jsem zrovna studijní typ. V roce 1978 jsem proto raději začal pracovat – nastoupil jsem u distribuční společnosti a po několika letech velmi úspěšného působení v mezinárodních logistických firmách jsem v roce 1989 založil vlastní přepravní společnost. V roce 2000, týden před čtyřicátými narozeninami, jsem se rozhodl odejít do důchodu. Dnes žiju a pracuju na Jamajce a jako pacientský aktivista a konzultant působím i v Británii a ve Španělsku.  

Vzpomínáš si, kdy jsi poprvé ochutnal konopí?

Prvního jointa jsem měl na party někdy na konci sedmdesátek. Byla to nějaká původní odrůda z Thajska smíchaná s tabákem, nijak zvlášť mě to tenkrát nezaujalo, protože znovu jsem si zakouřil až v roce 2001.

Kdy a z jakého důvodu jsi začal pomáhat nemocným?

Do světa pacientského aktivismu jsem byl vtažen v roce 2000. Jednu mou dobrou kamarádku z Liverpoolu okradli, když se snažila sehnat si na černém trhu konopí na léčbu své roztroušené sklerózy. Násilný incident ji hluboce poznamenal a mně hrozně vadilo, že něco takového musela zažít. Chvíli jsem se vzpamatovával, můj šok se ale rychle změnil ve vztek a touhu pomoci. Rozhodl jsem se, že zkusím nějaké konopí vypěstovat – a už první sklizeň ukázala, že mám na zahradničení docela talent. Neuběhly ani dva roky a ze mě byl najednou hlavní zdroj konopné medicíny nejen pro zmiňovanou kamarádku, ale i pro řadu dalších pacientů. Poměrně brzy mi došlo, že jako malopěstitel nedokážu uspokojit poptávku, a tak jsem v roce 2002 založil neziskovou organizaci Bud Buddies (www.budbuddies.co.uk), jejímž primárním cílem je podpora výzkumu, vzdělávání a veřejného povědomí o léčebném potenciálu konopí. 

Skutečným důsledkem globální konopné prohibice jsou zbytečná úmrtí nemocných.

Co se dělo po založení Bud Buddies? 

V roce 2003 jsem otevřel vůbec první soukromý konopný společenský klub nazvaný The Beggar’s Belief ve městě Rhyl na severu Walesu. Právě tam byla i základna organizace Bud Buddies, která do roku 2007 pomáhala pacientům získat přístup k léčivým preparátům z konopí. Od roku 2007 se specializujeme především na osoby trpící nevyléčitelnými smrtelnými chorobami, jako jsou různé druhy rakoviny, a v posledních letech se věnujeme primárně rodičům hledajícím pomoc pro své vážně a nevyléčitelně nemocné děti. V současné době máme více než 150 malých klientů, přičemž nejmladšímu z nich je pouhých osm měsíců. 

Co se v poslední době odehrálo kolem léčebného i rekreačního konopí ve Velké Británii? 

Na britských ostrovech existují aktivistické skupiny propagující změnu klasifikace konopí v rámci stávající mezinárodní legislativy, což je podle mého názoru chyba, neboť takový krok by prospěl v první řadě velkým farmaceutickým společnostem. Správná cesta je ta, kterou prosazuje například velšský poslanec Paul Flynn, jenž za reformu konopných zákonů bojuje už dlouhá léta. Ten na konci loňského roku vyzval veřejnost, aby „porušovala zákony, protože zákon v tomto případě stojí za prd,“ a to přímo u parlamentu. Na základě této výzvy jsem 23. února vystoupil na kanálu Sky News a oznámil, že ještě v ten samý den hodlám přijít do budovy parlamentu s konopným extraktem a úmyslem ho distribuovat nemocným. Společně s matkou jednoho malého onkologického pacienta jsem pak byl přímo před parlamentem zatčen právě ve chvíli, kdy jsem telefonoval s poslancem Flynnem. V současnosti je tento můj „přečin“ ve stadiu „nevyřízeno, vyšetřování pozastaveno“.

Máš nějaký zvlášť zajímavý případ, o který by ses s našimi čtenáři chtěl podělit? 

Měsíc po vystoupení na Sky News jsem byl pozván i do státní televize, kde jsem v přímém přenosu porušil ony nesmyslné zákony znovu, když jsem dal konopný výtažek zmiňované matce, která s ním úspěšně léčí svého syna trpícího velmi vzácnou a agresivní formou rakoviny. Na celé věci je pikantní, že tato žena jménem Callie Blackwellová je policistka. Svému Derynovi, který trpí hned několika typy rakoviny, podává konopné přípravky a celý příběh o jeho nemoci i konopné léčbě popsala nesmírně poutavě v knize The Boy in Seven Billion (Jeden ze sedmi miliard – česky nevyšlo, pozn. red.). Já jsem se s Derynem poprvé osobně setkal v roce 2014, kdy ho zoufalí rodiče přivedli do Bud Buddies. S dovolením zde nechám promluvit samotnou Callie, která naši první schůzku popsala ve své knize následovně:

...............................................................................................................................

Celý článek najdete v  magazínu Legalizace č. 47. Čekají vás články o léčbě roztroušené sklerózy konopím, příběh malířky Fridy Khalo a morfinu, a mnohé další. Číslo se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání v  e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

1.11.2012
Osobnost legalizace: Marc Emery Scott

Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

9.3.2017
Osobnost Legalizace: Huanito Luksetić

Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

31.5.2016
Osobnost Legalizace: Enrico Fletzer

Osobnost legalizace: Jeff Ditchfield

1.4.2018
Osobnost legalizace: Mauro Picavet


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu