47

Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL

Martin, pěstitel z jihovýchodní Francie, potřeboval rychlou a bohatou úrodu, a tak se rozhodl pro výnosnější verzi velmi populární odrůdy od společnosti Dinafem: Amnesia XXL Autoflowering. Přestože se jedná o samonakvétačku se zhruba tříměsíčním životním cyklem, vyznačuje se solidní produktivitou.

Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL
Amnesia XXL Auto roste dokonce i v noci. Foto: Dinafem

S úrodou z předešlého roku Martin nebyl spokojený, neboť sklidil necelých 500 gramů a ty mu vystačily sotva do dubna, i když s kořením fakt šetřil. A jelikož festivalová sezóna začíná v červnu, což rozhodně není vhodná doba na to, aby vám došly zásoby, obzvlášť pokud hrajete v kapele jako právě Martin, tak se letos pustil do práce již v únoru a udělal si výlet do nedalekého italského městečka Ventimiglia, aby pořídil vymazlená semínka v tamním obchodě Dinafemu. Poslechněme si přímo od něj, jak to celé dopadlo. 

Při pěstování automatů musíte být rychlí

Počasí je docela dobré, a tak se rozhoduji zasadit všech deset semínek v miniskleníku. Používám rašelinové květináče, abych rostlinky při přesazení neměly šok. Všechna semínka v pohodě vyklíčí, ale jeden klíček po týdnu záhadně umírá. Až následně mi dochází, že právě v tomhle konkrétním květináči jsem nedostatečně zasypal kořínek a nechal ho vystavený vlhkému vzduchu a tím i napadení houbami. Ponaučení: mladé klíčky jsou extrémně choulostivé, je nutno s nimi zacházet jako s miminky a neustále je hlídat. 

U samonakvétaček není dobré ztrácet moc času ve vegetativní fázi.

Jakmile se sazeničky rozjedou, u samonakvétaček není dobré ztrácet moc času ve vegetativní fázi, ačkoli takhle zkraje jara vás dost často ve vašem snažení přibrzdí nepříznivé klimatické podmínky. Tyhle mladé slečny nemají rády teploty pod 20 ºC, a i když nemusejí hned rovnou uhynout, může se jejich růst zpomalit nebo úplně zastavit. Moje zahrádka se nachází nad Toulonským přístavem na Azurovém pobřeží, tedy v oblasti, která má nejvíce slunečných dnů v celé Francii, ale přestože si turisté představují, že je tady pořád krásně (protože sem jezdí převážně v létě), realita je taková, že až do pozdního dubna se zde mohou vyskytovat prudké záplavové deště a zahrádka se může obratem proměnit v hotové jezero. Na druhé straně nejsou neobvyklé ani vlny veder, které mohou být obdobně zničující. Ovšem nepřítelem číslo jedna u provensálských pěstitelů konopí jsou studené severní větry, které zde během pěstitelské sezóny dují zcela běžně, dosahují rychlostí až 90–100 km/h a mohou trvat deset až dvanáct dní. Běda všem lehkovážlivcům, kteří během kvetení nepřivazují kytky k tyčkám, neboť všechny jejich snahy přijdou vniveč!  

Růst jako o závod

Začátkem března, po čtyřech týdnech růstu ve skleníku, přesazuji rostliny na jejich finální pozici. Rozrývám čtverce o rozměrech metr na metr – zhruba tolik samonakvétačky potřebují – a přihnojuji směsí sušené krve, drcených kostí a rohoviny. Zápach není zrovna nejpříjemnější, ale přináší to dobré výsledky. Mám to štěstí, že vlastním celkem velký pozemek, což mi umožňuje sázet každý rok na jiném místě. Osazená plocha nezabírá více než dvacet metrů čtverečních a z minulých zkušeností jsem dospěl k přesvědčení, že konopí roste nejlépe v nedotčené půdě, na které se předtím nic nepěstovalo. Někteří zarytí konopní optimisté sázejí na stejném místě třeba tři roky po sobě, aniž by půdu alespoň přihnojili, což se pochopitelně musí odrazit na konečném výsledku. Už během přesazování si u dvou rostlin všímám znepokojujících náznaků květu, ačkoli jsou rostliny vysoké teprve 8 cm a mají jen 3 patra lístků. Obecně mi vypěstování samonakvétačky trvá plus minus 100 dní: 50 dní pro růstovou fázi a 50 dní pro fázi kvetení. Mezi čtvrtým a sedmým týdnem procházejí mé exempláře Amnesia XXL Auto impozantním vývojem, kdy rostou dokonce i v noci. V šestém týdnu se tvoří první známky květů téměř na všech rostlinách a ty nejstatnější dosahují výšky kolem 50 cm. Ty dvě kytky, jež začaly kvést už po třech týdnech, pokračují v růstu, i když pomalejším tempem, a v šestém týdnu již mají květy jasně pozorovatelné. Růst dále pokračuje až do jedenáctého týdne více než uspokojivou rychlostí, takže během fáze kvetení rostliny zdvojnásobí svou velikost – jejich výška se blíží k hranici téměř jednoho metru. Palice vytvořené v poslední fázi jsou zdravé a špičaté a neustále se zvětšují a prodlužují. Jsou celkem světlé a je těžké určit, jestli konečně dosahují zralosti.

Čas na první závěry

Sklízet se rozhoduji v momentě, kdy se mi palice začínají zdát lehce našedlé. Další známkou připravenosti ke sklizni je silné aroma, které se z nich k večeru line. Některé listy navíc začínají žloutnout, což je neklamným indikátorem toho, že kytky mají na kahánku. Slunečné dny ke konci května jsou suché a horké (i doma naměřím 35 ºC). Rozhoduji se sklidit pět kytek a zbývající čtyři nechám ještě pár dní dozrávat. Palice suším uvnitř, abych mi kanabinoidy v té venkovní výhni nedegradovaly, kromě jedné z velkých horních větví, kterou nechávám schnout skoro tři dny venku ve stínu. Palice sušené uvnitř jsou suché za deset dní a později se ukáže, že právě ty jsou na kouření nejlepší. Dozrálo mi tedy devět z deseti rostlin a bilance vypadá takto: z těch dvou, které začaly kvést jako první, jsem získal dohromady jen 30 gramů; další tři již produktivnější rostliny vynesly každá okolo 60-70 gramů; z dalších tří bylo kolem 80 gramů na rostlinu a ta největší vynesla asi 110 gramů (s výškou 88 cm a 2,5 cm tlustým stonkem). 

Během fáze kvetení rostliny zdvojnásobí svou velikost.

Usušené palice ukládám do zavařovacích sklenic a ukládám na suché a chladné místo, abych se uchovala kvalita – tenhle model je poměrně křehký (ani největší palice nejsou příliš hutné) a rychle vysychá. Chuť má jemnou a ovocnou, téměř sladkou, a účinek je skutečně povznášející, připomíná mi to trávu z holandských coffeeshopů, ve kterých si tahle odrůda původně získala věhlas. Amnesia XXL je skvělá i do vaporizéru nebo do bongu, ačkoli to je samozřejmě otázka individuálních preferencí. 

Suma sumárum, mých deset semínek mi celkem hravě vyprodukovalo přes šest set gramů sušiny, takže festivalová sezóna může začít hezky zvesela a ve znamení hojnosti!

............................................................................................................................

Nejsme v jižní Francii, tudíž v našich končinách bude vhodné výše popsaný časový rozvrh pozdržet minimálně o měsíc. Jak je rovněž patrné, čtyřtýdenní období růstu před finálním přesazením může být v případě některých samonakvétaček poněkud příliš dlouhá doba. Konečně dodejme, že zralost se pozná buď orientačně dle ztmavnutí valné většiny chloupků (pestíků), anebo ideálně podle míry zakalenosti pryskyřičných žláz (trichomů) viditelných pod lupou či obyčejným dětským mikroskopem. Více například v článku „Kdy je ten správný čas na sklizeň?“ v Legalizaci č. 37 anebo v šestém díle našeho pěstebního seriálu Neriskuj! nazvaném „Komu se nelení…“

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL

8.6.2014
Growreport: AutoMazar

Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL

1.4.2017
Growreport: Atomical Haze

Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL

18.2.2018
Growreport: Black Jack Auto

Growreport: Samonakvétací Amnesia XXL

5.8.2013
Growreport - Wappa


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu