47

Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!

Pražské vycházky a celostátní iniciativa s databází Prázdné domy, jedny z mnoha aktivit věčně neklidného a nápady sršícího uličníka Petra Zemana, pomáhají změnit Prahu i další česká města na lepší místa k žití a ukazují lidem to, co je nejen v Praze krásné, tradiční a nenahraditelné. Chrání město před zbytečnými a finančně náročnými projekty developerů, kteří většinou k městu nemají vůbec žádný vztah, ale také před mnohdy absurdními nápady městských úředníků a politiků. Učí obyvatele být skutečnými lokálními patrioty a chápat město v celé jeho historii. Protože jakmile zmizí historie, zmizí i duše města.

Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!
"Jsem dobroser a je mi v tom dobře." – Petr Zeman

Jak se člověk ze školníka stane zaměstnancem Institutu pro plánování a rozvoj hlavního města Prahy (IPR)?

Já dělal školníka moc rád, baví mě o něco pečovat, o něco se starat, a kdyby se nezměnilo vedení školy, pod kterým jsem už nechtěl pracovat, asi bych to dělal doteď. Cesta na IPR vedla přes investiční odbor Prahy 14, to byla taky dobrá škola života. Nu a teď jsem vedoucím hospodářské správy na IPR, což zas tak rozdílné zaměstnání od školnictví vlastně není.

Jak to celé začalo?

Rozhodnutím odejít ze zaměstnání na škole, kde jsem byl asi déle, než jsem měl být. Dvacet let to bylo, a to potom člověk se zaměstnáním sroste, což není dobré. A proto jsem se také realizoval v nezisku, proto Pražské vycházky, Prázdné domy a aktivistické akce kolem záchrany staveb a tak dál. 

Kdy začal tvůj zájem o staré domy, o památky v Praze a celkově o urbanismus?

Já asi nerozlišuju, co je starej dům, co je památka. Vyhlašování památek je věc dosti náhodná a vlastně jsem přesvědčen, že neexistuje systém, který by to řešil systémově a že jsou jen zapálení lidé, kteří tyhle věci tlačí dál. A je jedno, jestli je to osvícený politik, nadšený památkář nebo zpovykaný aktivista. Důležité je nadšení a vytrvalost. Ale to jsem utekl z otázky. Architektura mě bavila od dospívání, poslední roky jsem ale došel k přesvědčení, že pro město je mnohem důležitější urbanismus. Dobrá ulice snese průměrnou i podprůměrnou architekturu, ale obráceně to neplatí.

Co bylo jako první? Tvůj první zachráněný dům?

První byla petice. Sbíral jsem podporu lidí ze sídliště proti dle mého špatně naplánované revitalizaci na mé škole na Čerňáku. Potom přišlo škrábání krásné, ale posprejované skleněné plastiky na Vltavské, a až potom Prázdné domy. Na zachráněný dům teprve čekám. Ale nejvíc hrdý jsem na to, že jsem se zapojil do záchrany Libeňského mostu a Transgasu.

Dnes se hodně mluví o recyklaci, kruhové ekonomice, ale o recyklování domů se moc nemluví.

Co a jak bys chtěl změnit?

Prahu. Ale když si dám jen o něco menší cíl, tak je to přístup společnosti ke starým domům. Nebourat, ale změnit funkci, přestavit, opravit, doplnit – tak tomuto bych rád pomáhal.

Dobrým příkladem a vzorem pozitivního „squatterství“ může být i vznik Skautského institutu na tak exponovaném místě, jako je Staroměstské náměstí, kde jste také přiložili ruku k dílu.

Na to si pozvi ale hlavně současného ředitele Institutu, Šípka – Miloše Říhu. Ale jedno je jisté: skauti jsou prostě skvělí. To, co provedli na Staroměstském náměstí č. p. 3, se možná označí za bod zlomu a město bude svůj majetek dávat k dispozici právě k podobným účelům, jako je Skautský institut. Skauti jsou vlastně lepší než pankáči – nemluvili a udělali to. A tím snad prošlápli cestu dalším následovníkům.

Plány do budoucna?

Když seženeme podpisy a uspějeme v magistrátních komunálkách jako PRAHA SOBĚ – tak zažiju jak já, ale troufám si říct, že i celá Praha, slušnou jízdu. Prázdné domy z. s. chceme vylepšovat, ale také rozšiřovat záběr na vytvoření kulturního programu v Pražském kreativním centru. To je můj plán do konce tohoto roku.

Proč to všechno děláš?

Já ti nevím. Jsem dobroser a je mi v tom dobře. Hodně mě baví ti lidé kolem toho všeho.

 

.......................................................................................................................................

Celý článek najdete v letním čísle magazínu Legalizace, které je právě na novinových stáncích. Čekají vás články o léčbě roztroušené sklerózy konopím, příběh malířky Fridy Khalo a morfinu, a mnohé další. Aktuální číslo se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání také v  e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!

26.1.2018
Uličníci: Zdeněk

Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!

1.6.2018
Uličníci: Tesla aneb cesta ze slovenského sídliště do holandského ghetta

Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!

18.7.2017
Uličníci: Kašpárek

Petr Zeman: Staré domy nebourejme, recyklujme!

5.9.2017
Uličníci: Anatol Svahilec


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu