Recenze knihy: Fenomén psychedelie

Zajímá vás, jak přesně vypadá „renesance“ psychedelického výzkumu v Čechách, o které se v poslední době tolik hovoří? V tom případě by vaší pozornosti rozhodně neměla ujít nová kniha pracovníků Národního ústavu duševního zdraví s názvem Fenomén psychedelie: Subjektivní popisy zážitků z experimentální intoxikace psilocybinem doplněné pohledy výzkumníků.

Recenze knihy: Fenomén psychedelie

Jako hlavní autor této netradiční publikace je uveden psychiatr, neurovědec a jeden ze zakládajících členů České psychedelické společnosti (CZEPS) Filip Tylš, nicméně najdeme v ní i příspěvky jedenácti dalších výzkumníků z CZEPS, například vedoucího autora několika studií o konopí a dalších psychedelických látkách Tomáše Páleníčka nebo profesora Jiřího Horáčka, jenž sepsal doslov. Kniha je též opatřena originálními kresbami od malíře Otto Plachta.

„Trip reporty“

Nejdůležitějšími „autory“ je zde však čtrnáct účastníků experimentálního psilocybinového výzkumu, kteří se pod označeními TR01 až TR14 svěřují se subjektivními pocity z průběhu dvou psychedelických seancí i pozdější reflexí této zkušenosti. Kromě toho se v nejobsáhlejší kapitole s poměrně suchým vědeckým názvem „Experimentální intoxikace“ dozvíme i to, zda byl pozorovaným subjektem muž nebo žena, jaký byl jejich věk, povolání, množství podaného psilocybinu a zda měli předchozí zkušenost s psychedeliky. Vedle subjektivního pohledu na věc najdeme vždy i objektivní hodnocení sezení z pera výzkumníků přítomných na seanci. Co se týče samotného designu, píše k němu Tomáš Páleníček následující: „Naše studie je koncipována tak, že se skládá ze dvou větví. V jedné větvi jsme se zaměřili především na sledování účinků pomocí elektroencelografie (EEG), ve druhé větvi jsme měřili změny v mozkové aktivitě v magnetické rezonanci (…) V každé z těchto větví dobrovolníci dostali jednak psilocybin a jednak placebo, přičemž nikdo, ani dobrovolník, ani výzkumníci dopředu nevěděli, zda dostanou aktivní substanci, či ne.“ Určitě stojí za zmínku, že ze čtrnácti účastníků, jejichž „trip reporty“ v knize najdeme, nešlo pouze v pěti případech o psychology nebo psychiatry, přesto „většina považovala zážitek za jeden z nejintenzivnějších a nejvýznamnějších ve svém životě“.

 „Tuto kapitolu lidského poznání teprve začínáme odhalovat, a není vůbec jisté, zda někdy dosáhneme plného pochopení.“ – Filip Tylš 

Teorie psychedelik

V první části nazvané „Teorie psychedelik“ představují odborníci z Národního ústavu duševního zdraví problematiku látek měnících vědomí jak z pohledu současné vědy a medicíny, tak celospolečenského. Jedná se o poměrné krátké a výstižné kapitoly sepsané členy nastupující generace českých výzkumníků sdružujících se v CZEPS, při jejichž čtení se na mysl dere otázka, zda právě tito akademičtí psychonauté budou těmi, kdo dokáže plně navázat na slavnou éru československého výzkumu psychedelik z šedesátých let 20. století pod vedením takových legend jako Stanislav Grof, Milan Hausner nebo Miloš Vojtěchovský.

Dlouhá cesta před námi

„Tuto kapitolu lidského poznání teprve začínáme odhalovat, a není vůbec jisté, zda někdy dosáhneme plného pochopení,“ upozorňuje hned v úvodu knihy Filip Tylš. Podobných klinických výzkumů budou muset ještě proběhnout desítky, než budou vědci schopni přesně popsat působení enteogenů na duši člověka, a určit jasná pravidla pro jejich užívání. Ostatně i z toho důvodu jsou podobné pokusy označované jako experimentální a jejich výsledky jsou interpretovány i samotnými autory velmi opatrně. Na druhou stranu není těžké vysledovat v těchto výzkumech jistý „vzorec“, ať už se bavíme o prvních pokusech z šedesátých let anebo o současném boomu psychedelického bádání nejen u nás, ale i ve Spojených státech a dalších zemích. Naprostá většina účastníků bere psychedelickou zkušenost jako pozitivní a často i naprosto zásadní pro svůj duchovní rozvoj a pohled na svět – v kladném smyslu slova. A to ostatně potvrzuje i nejnovější práce českých psychedelických badatelů. 

Knížka Fenomén psychedelie je k dostání v e-shopu Legalmarket.cz za 251 Kč. Za zvýhodněnou cenu si ji můžete pořídit také k předplatnému magazínu Legalizace.


Dále by vás mohlo zajímat…
Recenze knihy: Fenomén psychedelie

12.6.2015
Recenze na knihu Bez léčby to jde: Proces přestávání s pervitinem

Recenze knihy: Fenomén psychedelie

2.10.2016
Recenze na knihu Bob Marley na cestě

Recenze knihy: Fenomén psychedelie

5.2.2017
Recenze na knihu - Konopná lékárna


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu