46

IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných

Ve studii, jejíž poměrně dlouhý název začíná příhodně „Kde může být tráva zelenější“, se američtí výzkumníci z McLeanovy nemocnice při Harvardově univerzitě zabývali vlivem tříměsíčního užívání léčebného konopí na mozek a poznávací funkce. Závěry výzkumu byly zveřejněny v lednovém vydání odborného žurnálu Frontiers in Pharmacology a přinesly velmi zajímavé výsledky – léčba konopím nezhoršuje exekutivní funkce dospělých pacientů, ale naopak je v mnoha případech zlepšuje.

IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných
Za zlepšeními kognice po užívání konopí pravděpodobně stojí vyšší obsah kanabinoidu CBD.

Vedoucí studie Staci Gruberová v tiskovém prohlášení k výsledkům uvedla: „Po třech měsících konopné terapie měli pacienti lepší výsledky testů kognitivních schopností než před zahájením této léčby, a to zejména co se týče úkolů souvisejících s frontálním kortexem.“ V samotném textu studie autoři argumentují, že za tímto zlepšením „může stát zlepšení symptomů onemocnění u jednotlivých pacientů“. Sledovaní jedinci se podrobovali testům podle takzvané Wechslerovy paměťové škály a plnili i další úkoly související s exekutvními funkcemi, mezi něž patřily například Stroopův test, Wisconsinský test třídění karet a test cesty. Po třech měsících léčby se jim všechny tyto testy podařilo splnit výrazně rychleji a s menším počtem chyb.

Výzkumný tým v závěru předkládá hypotézu, podle níž za těmito zlepšeními pravděpodobně stojí menší množství THC a vyšší obsah nepsychoaktivního kanabinoidu CBD, které je běžné pro produkty obsahující konopí pro léčebné využití – oproti „klasickým“ odrůdám určeným k rekreačnímu využití, jež obvykle obsahují hodně THC a velmi málo CBD. Důvodem je to, že v dřívějších studiích rekreačních uživatelů konopí k tak výrazným zlepšením kognitivních funkcí nedocházelo – spíše naopak.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

............................................................................................................................

Další zprávy ze světa léčby konopím najdete v aktuálním čísle magazínu Legalizace. Dočtete se také o roli konopí při léčbě roztroušené sklerózy, ale i ve veterině. Čeká vás rozhovor se spisovatelem Jáchymem Topolem, příběh malířky Fridy Khalo a morfinu, esej antropologa Michaela Winkelmana o šamanismu a emoční dynamice závislosti a mnohé další. 

Aktuální číslo se semínkem od 00 Seedbank v příloze je k dostání v trafikách a v 
e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných

5.2.2018
IACM: Pravidelní uživatelé konopí jsou v průměru o 20 procent sexuálně aktivnější

IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných

12.3.2018
IACM: Léčba konopím se šíří světem. Kdo dřív přijde, ten dřív mele

IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných

23.4.2018
IACM: Pravidelná konzumace konopí chrání náruživé pijáky před poškozením jater

IACM: Tříměsíční konopná léčba zlepšila kognitivní schopnosti nemocných

12.2.2018
IACM: Trh s léčebným konopím v České republice je bohatší o dalšího dovozce z ciziny


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu