46

Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

Co vlastně víme o účincích konopí na dosud nenarozené děti? Odborníci jsou v tomto ohledu velmi obezřetní a dostupné výzkumy si leckdy protiřečí. Žádná příčetná matka nechce ohrozit zdraví svého potomka, jenže co si počít v případě neutuchající nevolnosti, silných bolestí, vyčerpání z nedostatku spánku a přemíry stresu?

Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?
Důkazy o vlivu konopí na zdravotní potíže v těhotenství nebyly dostatečné a neprokázaly se ani horší studijní výsledky či větší sklon k závislostem u dětí uživatelek. Foto: Shutterstock

Pamela je v prvním trimestru třetího těhotenství. Je to pravděpodobně poslední dítě, které bude s manželem mít, protože zdravotní komplikace si vybírají svou daň. Ranní nevolnosti trvají celý den, ač jako zkušená matka zkouší všechny možné vychytávky – na nočním stolku má slané krekry, bere vitamín B6 a B12 a často jí, přestože žaludek proti tomu protestuje. Zkouší zázvor, akupunkturu a přemýšlela i o hypnóze, tentokrát ale nic pořádně nezabírá. Už tak složitou situaci dále komplikuje péče o dvě malé děti. Tohle těhotenství zkrátka není pro Pamelu nic příjemného. Na miminko se celá rodina těší, nastávající matka ale někdy provinile pochybuje, jestli všechny ty návaly nevolnosti a zvracení stojí za to.

Prášky, nebo konopí?

O svých problémech Pamela hovořila s lékařem a odpovědí byly, jak jinak, prášky. Droperidol (antipsychotikum), metoklopramid (způsobuje ospalost a závratě), difenhydramin (tj. Benadryl; způsobuje ospalost) a ondansetron (Zofran). Ačkoli byla ujištěna, že léky nemají negativní dopad na zdraví dítěte, nezdálo se jí vhodné užívat jich tolik a v tak velkém množství, jaké jí předepsal lékař. Konopí užívala Pamela příležitostně už dlouhé roky. Když šly děti večer spát, pomáhal jí joint vypnout a relaxovat, mírnil bolesti hlavy a zaháněl nespavost. Tušila tedy, že by konopí mohlo zabrat i na těhotenské nevolnosti a nechutenství, nebyla si ale jistá, jaký vliv by mělo na vyvíjející se plod. Začala proto hledat informace na internetu. To, co zjistila, ji však ještě více zmátlo. Některé stránky považovaly konopí v těhotenství za bezpečné, jiné varovaly před poškozením mozku, předčasným porodem, nízkou porodní váhou a dalšími riziky. Výzkumy existovaly, jejich kvalita byla ale sporná a výsledky si často protiřečily. Jak se tedy dobrat pravdy? 

Mé konopné pacientky

Pracuji jako praktická lékařka a byla jsem osobně přítomna u stovek porodů. Žiji v severní Kalifornii a tak vás asi nepřekvapí, že poměrně hodně nastávajících matek, s nimiž přijdu do styku, užívá konopí. Mým cílem vždy bylo, aby ke mně byly v tomto ohledu naprosto upřímné. Řada matek používá konopí proti nevolnosti a stresu, některé ho považují za nedílnou součást svého životního stylu. V průběhu vyšetření jsme o tom samozřejmě hovořily a já musela přiznat, že prostě nevím, jestli konopí má nějaký negativní vliv na plod, nebo ne. Sama jsem nicméně nikdy nepozorovala žádné komplikace – na rozdíl od alkoholu a tvrdých drog se „tráva“ zdá být neškodná. Mluvily jsme i o rozdílu mezi užíváním a zneužíváním. Pokud chtěla nastávající matka konopí užívat, doporučovala jsem vždy velmi malé dávky.  

Děti vystavené během prenatálního vývoje pouze konopí měly o téměř 50 procent lepší výsledky než děti, jejichž matky v těhotenství žádné testované látky neužívaly.

Fakta a zkušenosti

Má osobní ani odborná zkušenost samozřejmě není spolehlivým a obecně platným zdrojem informací. Zevrubně jsem proto prostudovala dostupnou literaturu a vždy si vyhodnotila metodiku výzkumu i jeho výsledky. Na následujících řádcích vás seznámím s hlavními zjištěními – tedy s výstupy z relevantních výzkumů a statistik ze sociálních skupin, kde je užívání konopí v těhotenství běžné. Je důležité mít na paměti, že doporučení ohledně vhodných potravin, nápojů nebo léčiv pro těhotné bývají ze strany lékařů i okolí velmi opatrná – co když se narodí nemocné nebo postižené dítě? Faktem je, že už samotné těhotenství vystavuje matku i dítě velkému riziku, v dnešní době je však trend považovat za nebezpečné prakticky cokoli. Ráda bych na tomto místě čtenáře ujistila, že podporuji jen zodpovědné užívání konopí s přihlédnutím k jeho léčebnému potenciálu.  

Základem jsou endokanabinoidy

Než se budeme věnovat samotné aplikaci kanabinoidů obsažených v konopí, podívejme se na endokanabinoidní systém jako takový a jeho roli při vzniku nového života. Z výzkumů za poslední deset let vyšlo například najevo, že tělu vlastní endokanabinoidy jsou nezbytné pro oplodnění, růst plodu a přežití novorozence. Uhnízdění zárodku v děloze vyžaduje například dočasné lokální snížení obsahu nejběžnějšího z endokanabinoidů, anandamidu, v mozku. Endokanabinoidní systém dále zodpovídá za vývoj neuronové sítě, neboť reguluje dělení buněk na jednotlivé neurony a řídí axonální migraci a synaptogenezi (vznik správných propojení). Anandamid pak chrání vyvíjející se mozek před ztrátou neuronů způsobenou vnějšími vlivy. A konečně sací reflex novorozenců, který je nezbytný pro jejich přežití, je stimulován aktivitou receptorů CB1 v neonatálním stadiu vývoje mozku. Endokanabinoidní systém má tedy zásadní vliv na prenatální a postnatální vývoj, což ovšem vede k otázce, co se stane, když se do zázraku stvoření zapojí kanabinoidy rostlinného původu.  

Celý článek si můžete přečíst v magazínu Legalizace č. 46, které najdete v e-shopu Legalmarket.cz. Číslo se dále zabývá problematikou užívání konopí v těhotenství a při následném rodičovství obecně, o případných rizicích, ale i o jeho prospěšnosti. Dočtete se také něco o MDMA či české psychedelické scéně. Chtěli jste vědět jak dlouho zůstává THC v těle? Nebo co kouří indičtí svatí muži? Stačí otevřít magazín Legalizace a nalistovat správnou stranu.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

1.11.2012
Kojenci na kanabinoidech

Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

6.1.2017
Konopí a anorexie

Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

22.12.2017
Konopí a sport

Jak nebezpečné je užívat konopí během těhotenství?

22.10.2015
Kanabinoidy nejen konopné


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu