45

Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

Tom Hardy je hereckou megastar těžkého kalibru, bez které se dnes obejde málokterý hollywoodský velkofilm. Ve svých rolích, ať už hlavních nebo vedlejších, je schopen zastínit i herce takového formátu, jakými jsou Leonardo DiCaprio, Christian Bale či Benedict Cumberbatch. Málokdo však ví, že jeho cesta na vrchol byla kapánek složitější – připomínala totiž špacír kanalizačním potrubím během epidemie úplavice. Všechno zlé je ale k něčemu dobré.

Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

Počátek

Tom Hardy (celým jménem Edward Thomas Hardy) se narodil 15. září roku 1977 v západním Londýně, konkrétně v Hammersmith. Jeho rodina připomíná mokrý sen každého pseudointelektuála sedícího v kavárně nad vychladlým cappuccinem a knížkou od Jeana-Paula Sartra. Otec Toma Hardyho se jmenoval Edward a byl autorem komedií a románů. Matka se jmenovala Anna a živila se jako malířka. Rodiče byli ve svých oborech úspěšní, takže mohli svému jedinému synovi dopřát sladké dospívání. Prázdniny byly naplněny nádhernými zážitky a výlety do zahraničí a během Vánoc či narozenin Tom dostával obrovskou hromadu dárků. Mohl si jednoduše užívat výsostného postavení jedináčka v rodině zapadající do modelu střední třídy. Tento status mu zajistil kromě pohodlného dětství také kvalitní vzdělání. Tom navštěvoval exkluzivní a drahé soukromé školy, které mu měly zajistit perfektní zázemí pro vstup do života. Drahých soukromých institutů vystřídal hned několik, ale velké ambice se nakonec nenaplnily. Životní cesta bývá totiž u rozmazlovaných dítek naprosto jiná, než jak si ji rodiče představují. Cestička, kterou se dítka kymácejí životem, je většinou dlážděna různými eskapádami a drobnými maléry. U Toma Hardyho to platí přibližně stonásobně, jelikož mu jeho „drobné maléry“ mohly vysloužit i ne-drobný pobyt ve vězení. 

Lepidlo

Základy pro život měl budoucí herec bezesporu vysněné a navíc se u něj začínala projevovat nadprůměrná inteligence. V devíti letech si například osvojil latinu a učitelé si jej velmi pochvalovali. Sen o akademické kariéře se nakonec rozplynul v opojném obláčku. Nejvýstižnější definice jeho začátku s drogami leží v písni „Now I Wanna Sniff Some Glue“ od Ramones. Skladba je v tom však zcela nevinně. U mladého Hardyho totiž došlo k opačnému efektu drogové prevence. Každý si pamatujeme nějakou paní, která přišla v polovině vyučování do třídy a začala téměř poeticky deklamovat, že jsou drogy takové a makové a že je nám po nich tohle a tohle a že nám hrozí tohle a tohle. Poté vytáhla kufřík, který připomínal první pomoc pro narkomany, a každou dopodrobna popsala. Ruku na srdce… Kdo si tehdy neřekl, že by chtěl alespoň jednu zkusit, nejspíše lže. 

V roce 1988 to podle hercových slov měli na starosti „kvalifikovaní“ strážníci, kteří chodili od školy ke škole, od třídy ke třídě a varovali studenty před podezřelými individui se sáčkem u pusy. Samozřejmě bylo dětem také řečeno, aby to nikdy nezkoušely a aby jedly hodně zeleniny. Tehdy jedenáctiletý Tom si však řekl: „Hele, vím, kde to seženu.“ Takže hned po vyučování skočil do krámu či garáže a poprvé okusil, jaké to je být v pravém chemickém rauši. Po dobu dvou let se Hardy tu a tam vypařil z domova, aby se mohl nadýchat čerstvého sekunďáku. 

Po dobu dvou let se Tom tu a tam vypařil z domova, aby se mohl nadýchat trochu čerstvého sekunďáku.

Naštěstí vzal rozum do hrsti a ve svých třinácti letech začal experimentovat s LSD a jinými psychotropními látkami. Údajně nikdy nebyl na vzpoury typu rock’n’roll, ale malými krůčky se dopracoval k cestě, která se klišoidní revoltě velmi podobala. V šestnácti letech už bojoval se závislostí na alkoholu a začal se vzpouzet jak rodičům, tak zákonu – valnou část svých večerů trávil v cele předběžného zadržení, jelikož jeho kamarádi byli stejně pochybní jako jeho životospráva. O rok později byl vyloučen z exkluzivní internátní školy Reed’s School, protože se dopustil největšího feťáckého klišé – začal krást. Pletky se zákonem však neustávaly a v sedmnácti letech byl zatčen kvůli takzvanému „joyridingu“, což znamená, že jen tak pro nic za nic ukradl mercedes a jezdil s ním po okolí. Krádež auta je sám o sobě celkem vážný přečin, ale mladý Hardy měl u sebe i nelegálně drženou střelnou zbraň. Dodnes nerozumí tomu, jak se z toho dostal, nicméně měl u policie obrovský vroubek. 

Do pětadvaceti si nic nepamatuju

Mladík byl jednou nohou v cele, ale nic si z toho nedělal. Slovy našeho bývalého kleptoprezidenta: „Nic nekončí, jedeme dál.“ Roztěkaný puberťák zůstane roztěkaným puberťákem, a tak to prostě je. Kradl dál, šňupal dál, chlastal dál, ale hlavou mu cupitala jediná prostá ambice. Měl totiž velmi rád svého otce, který od něj měl jistá očekávání. Tom se tedy snažil dělat vše pro to, aby na něj mohl být jeho otec pyšný. Studijní neúspěchy a vyloučení si nebral k srdci a pokračoval v hledání oboru, který by mu seděl. Nakonec se dostal na prestižní školu Drama Centre London, kterou vystudovali například Michael Fassbender, Pierce Brosnan nebo Emilia Clarkeová. 

Bohužel se během studia v roce 1998 přihlásil do modelingové soutěže The Big Breakfast. Když se Hardyho ptali, koho by si představoval jako svou ideální modelingovou partnerku, odpověděl: „Christy Turlingtonová a Kate Mossová… dohromady.“ Studio se rozchechtalo, Tom soutěž vyhrál a podepsal smlouvu s agenturou Models One. Svět výstavních mol je všeobecně znám svým drogovým apetitem a pro neléčeného alkoholika a mlsného uživatele drog je modelingové prostředí ekvivalentem čarovného lektvaru z Asterixe a Obelixe. Herec v zácviku brázdil ulice Londýna jako Dr. Jekyll a pan Hyde, pomalu se ničil, a přesto trávil ve škole téměř šedesát vražedných hodin týdně. Energie mu stále nechyběla a své neduhy držel úspěšně pod pokličkou. 

Roku 1999 poklekl před svou milovanou Sarou Wardovou a oženil se. Symbol jejich lásky zdobí Tomovo tělo doteď v podobě tetování „Till I die SW.“ Slečna Hardyová/Wardová měla nejspíše velké plány, ale ani láska nedokázala vystrnadit závislost na alkoholu a cracku. Žena nežena, Hardyho vnitřního plamen válcoval vše, co mu přišlo do cesty, včetně jejich manželství, a drogový bubák mezitím čekal pod postelí na svou šanci. Sarah to viděla v jasných barvách, Tom bohužel ne. Malinké zklidnění přišlo ještě téhož roku, když se mladý Hardy rozhodl ukončit svou modelingovou dráhu, aby se plně soustředil na herectví. V roce 2001 studium předčasně ukončil, protože dostal svou první roli v desetidílném válečném dramatu z produkce HBO Bratrstvo neohrožených (Band of Brothers). Zde ztvárnil epizodní postavu vojína Johna Janovce a trochu se oťukal. Otázkou zůstává, jestli mu to k něčemu bylo, když později sám prohlásil, že nechápe, jak to ve svém rozpoložení mohl zvládnout.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách magazínu Legalizace č. 45. Legalizace se semínkem konopí v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

12.2.2016
Nice people take drugs: Ray Charles

Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

16.5.2016
Amy Winehouse: Osamělá zářící kometa

Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

2.11.2011
Ayahuasca nevyvolává závislost, ale naopak závislost na drogách léčí

Od cracku ke hvězdám – Tom Hardy

19.4.2013
Andy Warhol - mechanický mamánek


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu