44

Uličníci: Zdeněk

Zdeněk je bezdomovec, kterého, kdybyste potkali na ulici, budete považovat za úspěšného podnikatele, politika nebo za bratra Tomáše Halíka. V brýlích, tmavých kalhotách, svetru a černém vlněném kabátu na bezdomovce skutečně nevypadá. Je mu padesát devět a na ulici je téměř deset let. Má čtyři děti, s nimiž se nevídá, ale moc by chtěl – i proto pracuje na tom, aby se mohl vrátit zpátky do „normálního“ života. Chodí zpívat do kostela a diskutuje s farářem o vědomí, nesmrtelnosti a smilstvu.

Uličníci: Zdeněk

Jak ses stal bezdomovcem?

Já měl skoro dvacet let úspěšnou firmu, podnikal jsem jako restaurátor-kameník, a pak se mi jednoho krásnýho dne stalo, že jsem dostal až moc velkou zakázku, zhruba za dva a půl miliónu. Pro firmu IMOS. A můj kamarád Ondřej Liška ze Zelených mi říkal: „Víš, co mytologicky znamená Imos? To je zlo a hrůza.“ Navíc jsem zjistil, že ta firma patří bývalýmu agentu KGB. Všichni říkali, že mě okrade. A měli pravdu. Já tu zakázku dostal a měl jsem tak velkej obrat, že jsem se dostal do skupiny plátců DPH, jenže můj účetní mě na to neupozornil. Já tedy dál dával faktury bez DPH, ale stát to po mně pak na konci roku chtěl. Já na to neměl kde vzít, zpětně mi to žádná firma nedá.

Kolik to bylo?

Hodně. Vzal jsem si teda úvěr, na splácení toho jsem si vzal ještě další a další, čímž jsem spadnul do pasti. Ale všechny lidi jsem vyplatil. Nikomu kromě státu jsem nezůstal nic dlužnej, akorát firmy začaly dlužit mně. I ten IMOS. Ten nezaplatil tu poslední, největší fakturu. A to byl průser. Najednou jsem si uvědomil, že jsem zkrachoval. Zajímavý je, že první pocit byla obrovská úleva. Že to moje napětí už skončí. Že už nebudu mít stres, že nebudu makat bez přestání, o sobotách o nedělích, bez dovolený, roky a roky. Celý dny makáš rukama a když skončíš, nejdeš jako normální dělňas do hospody na pivo, musíš dělat fotodokumentaci, papíry, vyřizovat další nabídky, podklady pro účetnictví, takže klid nemáš nikdy. 

Ta krizová centra a nízkoprahová zařízení jsou fajn, člověk neumře hlady, ale ten návrat do normálního života ti to stejně moc neusnadní.

Co bylo dál?

Měli jsme s přítelkyní domeček na venkově, ve Slavonicích, kde jsme žili s naší dcerou, a já nechtěl, aby je moje dluhy nějak ohrozily, takže jsem se od nich odstřihl, přepsal jsem dům na ně a odjel do Prahy, kde jsem měl garsonku.

A žiješ ještě s přítelkyní a dcerou?

Ne, rozešli jsme se. Nejen kvůli tomu, že jsem spadl na dno, ale i proto, že jsem se zamiloval do jiný holky. V tom svým excitovaným psychickým stavu. Takže jsem svoji ženu opustil já. Ona by mě nevyhodila, postavila by se za mě. Ta holka, do který jsem se zamiloval, odletěla do Austrálie, kde byla vdaná, že se jede rozvést, ale nějak se tam zasekla a už se nikdy nevrátila. To bylo asi před deseti lety. Pak jsem se už pod vlivem svojí psychický nemoci, maniodepresivní psychózy, zhroutil a skončil jsem poprvé v blázinci. 

Myslíš si, že ten tvůj pád na dno byl danej tím, jak to popisuješ, anebo tam hrála roli i ta psychická nemoc?

Do jistý míry i ta nemoc. Pod tím strašným vypětím jsem měl deprese, chodil jsem k psychiatrovi a bral antidepresiva. Jednoho dne jsem se ale naštval, že tu chemii brát nebudu a že to zvládnu i bez nich. A jak jsem je vysadil, spustilo mi to obrovskou manickou fázi. Měsíc jsem nespal, pracoval jsem třeba šestnáct hodin denně, měl jsem spoustu dalších aktivit, ale mezitím jsem přišel i o tu garsonku v Praze.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Uličníci: Zdeněk

13.11.2017
Ulítnout si s hudbou

Uličníci: Zdeněk

18.7.2017
Uličníci: Kašpárek

Uličníci: Zdeněk

10.3.2014
Tomáš Hanák: Hrát už mě nebaví

Uličníci: Zdeněk

5.9.2017
Uličníci: Anatol Svahilec


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu