44

Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

Studenti sklonění nad laboratorním stolem pozorují s pomocí zářivky a lupy drobné vzorky. Květy konopí leží vyrovnané v rámečcích z tenkého drátu a jsou nasvícené jasným bílým světlem, které odhalí sebemenší detail v jejich struktuře. V jiné části třídy si žáci posílají sklenice s konopím a ke každé třikrát krátce přičichnou jako someliéři hodnotící kvalitu vína.

Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

Ústav pro výzkum trichomů (Trichome Institute) v coloradském Denveru zve zájemce o kariéru znalce konopí z celého světa na kurzy zaměřené na rozpoznávání odrůd a jejich kvality. Studenti se učí identifikovat příznaky plísně, stárnutí, zbytků chemických hnojiv a dalších známek špatného způsobu pěstování. Schopnost rozeznat kvalitní konopí od nekvalitního ale není jedinou náplní kurzu. Jeho účastníci se také naučí přepovídat vlastnosti libovolného vzorku konopí za použití jediného nástroje – vlastního nosu.

 Jak souvisí vůně s vlastnostmi a účinky


Při výběru odrůdy se mnoho pěstitelů a uživatelů stále spoléhá na tři kouzelná slova – indika, sativa a hybrid. Obecně panuje názor, že sativy způsobují euforii a dodávají energii, zatímco indiky jsou určené spíše k odpočinku a uvolnění. Hybridy pak v různém poměru kombinují vlastnosti obou. Tento model ale nemusí fungovat vždy a všude. Právě toto zjištění přivedlo Maxe Montrose na myšlenku založit Ústav pro výzkum trichomů a vytvořit vzdělávací program, který nabízí spotřebitelům spolehlivou metodu identifikace odrůd a jejich účinků.

„Když někdo tvrdí, že jeho konopí je hybrid s 60 procenty indiky, je to jen odhad založený na zkušenosti daného prodejce nebo uživatele,“ vysvětluje Montrose. „Snažím se ukázat světu, že dělení na indiky a sativy není úplně ideální, protože se na jeho základě nedají spolehlivě určit vlastnosti jednotlivých rostlin.“

Nesčetněkrát omílané a „zaručeně pravdivé“ informace o „typických“ účincích indik a sativ často fungují jako jakýsi placebo efekt, který ovlivňuje naše konkrétní zkušenosti. Montrose ale věří, že existují vhodnější a přesnější způsoby odhadnutí účinků té či oné odrůdy. Stačí ke květům pořádně přivonět.

Studenti se učí rozeznávat odrůdy nejen podle vůně jako takové, ale i podle místa v nose, kde jim přijde nejvýraznější.

Svou metodu nazval „interpenování“ (interpening) a její podstata spočívá v přesvědčení, že vlastnosti jednotlivých odrůd nejlépe poznáme podle jejich specifické vůně. Důvod je přitom prostý – rostliny konopí vytvářejí aromatické oleje obsahující terpeny, organické sloučeniny zodpovědné za chuť a také jedinečné účinky. Princip je tedy podobný jako u aromaterapie. Například esenciální olej z levandule pomáhá uvolnit tělo díky terpenu zvanému linalool, zatímco v borovém jehličí obsažený terpen pinen má povzbuzující efekt.

Množství THC a CBD určuje psychoaktivní potenciál každé odrůdy, vychází ale najevo, že uklidňující nebo naopak povzbuzující účinky můžeme spíše přičítat obsahu různých terpenů. V rámci interpenování se studenti učí rozeznat odrůdy nejen podle vůně jako takové, ale i podle místa v nose, kde je nejvýraznější. „Když cítíte citron, jsou to vlastně nervy v mozku, které poznaly citron,“ vysvětluje Montrose. „I lidé, kteří ztratili čich a nedokážou od sebe rozlišit různé vůně, cítí přítomnost terpenů v různých částech nosní sliznice, což je úžasný objev.“

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

21.5.2015
Terpeny a terpenoidy: voní, léčí, synergizují

Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

27.1.2014
Tabák: Od šamanů do trafiky

Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

18.3.2017
Terence McKenna a zasednutí slonem

Rovnou za nosem: studium konopí podle vůně

11.5.2017
Terpeny představují budoucnost konopí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu