Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

Bouřlivák s drogovým apetýtem tažného koně na steroidech. Nadaný spisovatel, průkopník nového žurnalistického stylu, aktivista, patriot a milovník zbraní. Uměl rozdávat lásku, uměl být štědrý, ale na opačném konci duhy se nacházel malý chlapec skrytý v těle dospělého muže, který sršel brutalitou, zlobou a krutostí. Tvrdil, že i pisálek může být rockovou hvězdou, a toto přesvědčení opíral o divoké dýchánky a bezbřehou konzumaci všeho, co mu dokázalo posunout hranice vnímání. Z historie však víme, že tenhle způsob života je jako chodit dlouho pro vodu s jedním jediným džbánem – ucho se nakonec utrhne. Stačilo pár nezdarů, pár politických změn, které mu nešly pod vousy – a došla mu šťáva. Jeho pověstný drajv skomíral v zajetí jeho vlastní slávy. V posledních deseti letech už nebyl schopen napsat nic kloudného. Život po padesátce prý stejně nemá cenu, a tak v roce 2005 namířil svůj magnum ráže .44 proti sobě. Bylo mu šedesát sedm a jmenoval se Hunter Stockton Thompson.

Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

Závist a vztek: Louisville, Kentucky

Narodil se 18. července 1937 Jacku a Virginii Thompsonovým v Louisville ve státě Kentucky. Otec byl pojišťovák a veterán z první světové, matka se živila jako knihovnice. Z Huntera od malička čišela přirozená inteligence a divokost, která byla později jeho palivem. Šok pro rodinu bylo otcovo úmrtí po Hunterových čtrnáctých narozeninách. Matka se tak dostala do obtížné situace, kdy musela sama vychovávat tři mladé kluky a živit je z platu knihovnice.

Tehdy začala první bouřlivá léta v Hunterově životě. Jeho přátelé si užívali výsad spojených s bohatstvím jejich rodičů, zatímco on mohl jen tiše závidět. Scházel se s těmi bohatými kamarády u táboráku a nechal se pohltit divokými magickými večírky, kde v dýmu cigaret a později i trávy teklo pivo proudem. Své vlastní hranice poznávali pouze v momentě, kdy je překračovali a posunovali dál. Házeni shnilých dýní před hotelové dveře, vandalismus, krádeže v obchodech a později i vloupání. Tyto opojné zážitky jako tsunami tlačily Hunterovy limity stále dál a dál. Z psychologického hlediska byl učebnicovým příkladem potenciálního feťáka. Vyrůstal na pokraji chudoby bez otce, děti kolem něj měly víc možností a nadějí na šťastný život. On si však připadal jako kluk, co kouká na kolo, ale nikdy na něj nesedne.

Rozdíl mezi Thompsonem a Fitzgeraldem byl v tom, že F. S. koukal zasněně do výloh luxusních obchodů, kdežto Thompson by nejraději vzal dlažební kostku, výlohu rozmlátil a poté obchod vykradl a zapálil.

V té době tvrdě dřel na své pověsti chuligána a vtipálka, na druhou stranu se u něj začaly projevovat i literární sklony. Chtěl psát a docílil toho poměrně prazvláštním způsobem – přepisoval Velkého Gatsbyho od F. S. Fitzgeralda pořád dokola, aby „chytl do prstů hudbu Fitzgeraldových slov“. Z knihy sálal hněv, který jakoby definoval způsob amerického života, a Hunter se ztotožňoval s Fitzgeraldem víc než s kterýmkoli jiným autorem. Rozdíl mezi Thompsonem a Fitzgeraldem byl v tom, že F. S. koukal zasněně do výloh luxusních obchodů, kdežto Thompson by nejraději vzal dlažební kostku, výlohu rozmlátil a poté obchod vykradl a zapálil.

Jízda v jeho rodném městě vyvrcholila posledním večírkem, který nebyl nijak zvláštní, ale skončil předčasně šťárou. Hunterovi přátelé z bohatých rodin byli brzo venku, protože znali soudce. On si však musel odsedět pár týdnů v base a nemohl se zúčastnit vlastní promoce. Po škole narukoval do amerického letectva, ale služba v armádě, jak se dalo čekat, byla s jeho náturou neslučitelná. Po propuštění se tedy začal naplno věnovat žurnalistice.

Pekelní andělé

Hunter se v raných šedesátých letech potloukal od plátku k plátku. Vzhledem k temperamentu neřízené střely se nikde neohřál dlouho: v jedné redakci třeba v opilosti rozmlátil automat na sladkosti. Psal převážně sportovní reportáže, jenže jeho manželka Sondi byla těhotná a honoráře stěží pokryly nájem. Slovy jeho ženy: „Byli jsme chudí jak kostelní myš.“ Zlom nastal, když Thompson dostal zakázku na reportáž z časopisu Nation o fenoménu motorkářského gangu Hells Angels. Motorkáři si o něm mysleli, že je fotograf, a zamlouval se jim natolik, že ho přijali za vlastního.

Putoval s nimi napříč Spojenými státy a užíval si jejich svobodného a nespoutaného životního stylu. Byl svědkem toho, jak kradou, jak holdují násilí a taky jak berou drogy a postupně boří mravní hráze, které byly v tehdejší Americe stále silné. Liberální intelektuálové a studentští rebelové našli v romantické představě života na hraně v podání Hells Angels velké okouzlení. Ken Kesey s partou z jeho psychedelického autobusu jim dokonce uspořádali párty, které se Hunter zúčastnil i s manželkou, zatímco jejich dítě spalo v autě… Celé osazenstvo bylo na tripu, kromě Huntera a jeho ženy. Bývalá manželka beatnického poutníka Neala Cassadyho se nechala obšťastnit půlkou gangu – a když vyprávění o jejich radovánkách prosáklo do tisku, v tehdejší Americe to vyvolalo nebývalý rozruch. Hunter viděl celý akt na vlastní oči a shledal ho děsivě fascinujícím.

Jeho zakázka u andělů skončila, když se přichomýtl k tomu, jak jeden člen gangu napadl svou manželku. „Jen křivák mlátí svou ženu a psa,“ zařval Thompson… V mlhovině Hunterových vzpomínek poté svítilo jen pár střípků – krvavý příchod na policejní stanici a následná hospitalizace. Výsledkem jeho roční infiltrace byla kniha Hells Angels: neobyčejná a hrůzná sága o motorkářském gangu, ta se však nesetkala s takovým úspěchem, jak Hunter doufal. Ačkoli mu přinesla uznání a všeobecně ho proslavila, prodej nestál za moc a nakladatel ho poslal k šípku. Hunter byl sice frustrovaný, ale záhy si uvědomil, že v panoptiku šedesátých let se toho skrývá mnohem víc. 

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

12.2.2016
Nice people take drugs: Ray Charles

Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

28.12.2016
Billie Holiday: Černobílá Lady Day

Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

24.1.2014
A co na to politik?

Hunter S. Thompson: Strach a hnus ztracených iluzí

19.4.2013
Andy Warhol - mechanický mamánek


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu