44

Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

Přinášíme vám exkluzivní reportáž o bezprecedentním případu amerického konopného pacienta, jenž se v Praze soudí o právo přivážet, přechovávat a užívat při svém pobytu v České republice konopí, které mu v domovské Kalifornii předepsal lékař.

Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

Konopný pacient a legalizační aktivista Dave Hodges z Kalifornie, rovněž Osobnost legalizace v tomto vydání našeho magazínu, již osm let pravidelně navštěvuje Prahu a veletrh Cannafest. S sebou si do České republiky vozí i konopí, které má předepsáno od svého lékaře. Na loňském veletrhu si v sobotu ráno – po náročném pátečním večírku – chtěl na lavičce vedle hlavního vstupu ubalit jointa, když vtom k němu přistoupili dva policisté v civilu, konopí mu na místě zabavili a chystali se mu dát pokutu jako každému přistiženému (každoročně policie na Cannafestu kontroluje a pokutuje stovky lidí).

„Big problem“

Dave ale nezareagoval jako naprostá většina zadržených, kteří raději zaplatí pár set korun pokutu a svého konopí se vzdají, aby se vyhnuli buzeraci na policejní stanici. „Od začátku jsem se policistům snažil vysvětlit, že se jedná o léčebné konopí a že k němu mám všechny potřebné dokumenty, bohužel strážci zákona, kteří mě zadrželi, nedokázali anglicky říct víc než ‚big problem, big problem‘ a pravděpodobně mi vůbec nerozuměli,“ popisuje své první setkání s českou policií kalifornský konopný pacient.

Konopní pacienti i rekreační uživatelé se nesmí bát domáhat se svých práv – justice je tu od toho, aby je chránila.

Na stanici to s jazykovou vybaveností policistů nebylo o moc lepší (tlumočník dorazil až za tři hodiny), ale Dave z jejich gest a lámané angličtiny pochopil, že by pro něj podle názoru policistů bylo mnohem jednodušší zaplatit pokutu a na zabavené konopí zapomenout. To ale opakovaně odmítl a žádal o právníka. „Hledal jsem na internetu a asi na desátý pokus se mi podařilo spojit s jedním pražským právníkem, který uměl dobře anglicky a byl ochoten mi pomoci.“

Jakmile advokát Jan Poláček dorazil na stanici a vyplnil potřebné dokumenty, Dave byl po mnoha hodinách konečně propuštěn. O tři dny později byl znovu pozván na policii, kde mu bylo znovu navrženo, zda nechce změnit výpověď: „Kdybych uvedl, že se jedná o českou trávu, kterou jsem si koupil tady, odešel bych pouze s pokutou, nicméně já jsem trval na tom, že se jedná o legálně dovezené léčebné konopí z Kalifornie,“ vypráví mi Dave nad půllitrem piva v jedné ze zaplivaných nuselských pivnic čtvrté cenové kategorie.

Pašerák, nebo pacient?

Další vývoj byl vzhledem k tvrdohlavosti a neústupnosti pana Hodgese zřejmý – následovalo obvinění z pašování drog z Kalifornie do České republiky a soud. „Myslím si, že kdyby zasahující policisté věděli, jaké opletačky se mnou budou jejich kolegové a státní zástupce mít, možná by šli raději o lavičku dál – osobně si totiž soudní pře se zastánci konopné prohibice nesmírně užívám a doma se živím mimo jiné jako registrovaný soudní znalec v oboru léčebného konopí,“ vysvětluje Dave svou neústupnost, s jakou se v podobných případech u českých aktérů obvykle nesetkáváme.

Čeští přátelé také panu Hodgesovi opakovaně radili, ať raději změní výpověď a zaplatí pokutu, nicméně kalifornský pacient se definitivně rozhodl jít do konfrontace ve chvíli, kdy obhájce objevil jeden zajímavý dokument na webových stránkách českého ministerstva zdravotnictví. Ten je v podstatě návodem, jak mají postupovat čeští pacienti, když chtějí se svými léčebným konopím či dalšími „léčivými přípravky s obsahem návykových látek“ cestovat do zahraničí. Podle Hodgese by stejná argumentace měla jít aplikovat i na cestování zahraničních konopných pacientů do České republiky. „Problém byl v tom, že můj případ je nejspíše precedentem v této složité oblasti, a policie ani státní zástupce o existenci tohoto dokumentu zřejmě ani nevěděli,“ myslí si Dave Hodges. „I z toho důvodu jsme s obhájcem očekávali, že můj případ budeme muset hnát až k Ústavnímu soudu.“

Soud bez soudu

V prvním kole tohoto „souboje“ tomu také vše nasvědčovalo – v rozsudku z prosince 2016 byl Dave Hodges takzvaným „trestním příkazem“ (v podstatě jde o rozsudek bez projednání v hlavním líčení) Obvodního soudu pro Prahu 6 nepravomocně odsouzen k pokutě 50 000 korun, propadnutí zabavených šestnácti gramů konopí a zákazu vstupu do České republiky na tři roky. V případě nezaplacení pokuty by přišlo na řadu dokonce šestiměsíční odnětí svobody. Proti tomuto trestnímu příkazu se samozřejmě Hodgesův advokát odvolal a věc tak putovala k řádnému soudnímu jednání, které proběhlo až 19. září letošního roku – tři dny před naší schůzkou.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

17.3.2014
JAK KOMUNIKOVAT S ORGÁNY ČINNÝMI V TRESTNÍM ŘÍZENÍ: Práva zaměstnavatelů a škol

Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

8.5.2014
JAK KOMUNIKOVAT S ORGÁNY ČINNÝMI V TRESTNÍM ŘÍZENÍ: Návykové látky v legislativě

Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

3.2.2014
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení: Marihuana za volantem

Cestování přes hranice s legálně drženým konopím k léčbě

12.11.2014
Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení: Protidrogová strategie a politika České republiky


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu