44

Hrozí ayahuasce vyhynutí?

Na konferenci věnované psychedelické vědě, pořádané v dubnu tohoto roku v kalifornském Oaklandu, řada přednášejících vyjádřila obavu, že z Amazonie postupně mizí ayahuasca.

Hrozí ayahuasce vyhynutí?
Jako odpověď na vzrůstající poptávku po ayahuasce se začaly objevovat i plantáže zaměřené na pěstování této liány.

 Někteří uživatelé na komunitním fóru zabývajícím se ayahuaskou dokonce naznačili, že tato rostlina je kvůli nadměrnému sběru na pokraji vyhynutí. Jedna přispěvatelka například v zájmu zachování druhu doporučila ayahuasku nahrazovat kombinací harmaly mnohodílné a akácie.

Zdánlivě nepřítomný problém

My, kdo jsme přiletěli z Peru, jsme však nechápali, o čem je řeč. Přímo v Amazonii žádné takové chmurné zkazky nekolují. Před pár měsíci jsem slyšela projev místního odborníka na permakulturní hospodářství zaměstnaného v jednom ayahuaskovém středisku poblíž města Iquitos. Zcela jasně se vyjádřil: „Vždyť je to pralesní liána – a v pralese roste všechno jako z vody.“ Společně s domněnkami o hrozícím vyhynutí ayahuasky se rychle rozšířil další moderní pojem – „udržitelná ayahuasca“. Na fórech se probírá, že každý, kdo se chce zúčastnit rituálu, by si měl pěstovat vlastní posvátnou liánu, a účastníci rituálů by pak měli dostat příležitost společně s liánou získat i její mladé odnože.

Je tedy ayahuasca doopravdy tak ohroženým druhem, jak se tvrdí? Existuje vůbec něco jako „udržitelná ayahuasca“ a jak by taková forma pěstování liány vypadala? A jak je to například s chacrunou, což je další přísada v tomto rituálním lektvaru?

Lokální nedostatek, nebo celkové ohrožení?

Když jsem se vrátila do Pisacu, začala jsem se shánět po důkazech. O tomto problému ale zcela chybí jakýkoli vědecký výzkum, proto jsem si musela prostudovat články a rozhovory v různých internetových médiích a řadu subjektivních názorů na diskusních fórech. Ukázalo se, že vcelku panuje shoda v tom, že zdroje ayahuasky v okolí peruánských měst Iquitos a Pucallpa mizí a místní sběrači musejí za divoce rostoucí ayahuaskou vyrážet stále hlouběji do džungle.

Zdroje ayahuasky v okolí peruánských měst Iquitos a Pucallpa mizí a místní sběrači musejí za divoce rostoucí ayahuaskou vyrážet stále hlouběji do pralesa.

„V posledních letech poptávka po ayahuasce neustále vzrůstá. V lese ji je proto mnohem těžší najít. Liány ubylo především v oblasti spadající pod Iquitos – to znamená mezi řekami Ucayali, Marañón a Napo,“ nechal se slyšet Carlos Suaréz Alvarez, vědec a autor multimediální publikace Ayahuasca, Iquitos and Monster Vorāx. Poptávka je podle něj jak místní, tak i pro export do zahraničí. Situace je podobná, i co se týká chacruny (Psychotria viridis). Divoce se tato rostlina vyskytuje kolem Iquitosu a Suarézu čím dál méně. V současnosti se nejvíce získává především z plantáží kolem Pucallpy. Alvarez dodal, že v posledních letech šamani připravující ayahuaskový lektvar v Iquitosu začínají využívat bylinu zvanou huambisa (Diplopterys cabrerana). Pěstuje se na plantážích a stejně jako rostlina obsažená v původním receptu obsahuje DMT. Její pěstování je přitom jednodušší a podle některých zdrojů dokonce vyvolává silnější vize.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Hrozí ayahuasce vyhynutí?

11.11.2016
Legální aspekty užívání ayahuasky v Evropské unii

Hrozí ayahuasce vyhynutí?

1.9.2014
Ayahuasca, réva duše

Hrozí ayahuasce vyhynutí?

21.6.2017
Ayahuasca českýma očima

Hrozí ayahuasce vyhynutí?

2.11.2011
Ayahuasca nevyvolává závislost, ale naopak závislost na drogách léčí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2020 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu