44

Konopí a sport

S postupující legalizací a přijetím ve společnosti proniká konopí stále více i do světa profesionálního a amatérského sportu. Ačkoli je v mnoha sportovních odvětvích oficiálně považováno za zakázaný doping, v praxi se ukazuje být především léčivem a prostředkem k rychlé regeneraci organismu po náročných výkonech.

Konopí a sport

Především ve Spojených státech probíhá v posledních letech stále bouřlivější debata mezi aktivními i bývalými hráči dvou nejoblíbenějších amerických sportů – basketbalisty z NBA a fotbalisty z NFL – a funkcionáři o tom, zda by nebylo vhodné vyřadit konopí ze seznamu zakázaných látek a povolit jeho užívání při léčbě nejčastějších a často dlouhodobých zranění či pooperačních stavů hráčů v těch státech, kde je léčba konopím legální.

Okresní přebor

Oproti tomu v České republice jsou vody profesionálního sportu v souvislosti s konopím stále poměrně klidné (pomineme-li pravděpodobně placenou facebookovou propagaci jedné nejmenované konopné masti nejlepší českou tenistkou Karolínou Plíškovou), ovšem mezi amatérskými fotbalisty, hokejisty, basketbalisty, volejbalisty nebo třeba cyklisty určitě najdeme řadu jedinců, kteří mají vždy po ruce domácí konopnou mast na drobnější úrazy jako odřeniny, pohmožděniny, natažené šlachy či výrony.

O léčbě závažnějších sportovních úrazů (otřesech mozku či zlomeninách a jejich následcích), o kterých se hlasitě diskutuje ve Spojených státech, u nás ale zatím nehovoří ani sportovci, ani lékaři. Dle platného zákona o léčebném konopí je samozřejmě možné v České republice léčbu konopím předepisovat i pacientům-sportovcům, nicméně nikdo tady zatím neřešil potenciální problém, s nímž se právě v Americe setkává stále více profesionálních sportovců, díky nimž se celá diskuze přesunula do hlavních médií a stala se předmětem celonárodní pozornosti.

"Konopí účinkuje mnohem lépe než jakákoli farmaceutika, která mi byla za roky v profesionálním fotbale předepisována."

Ve stručnosti jde o to, že pacient – americký, český, německý nebo třeba australský – užívající legálně léčebné konopí s obsahem THC anebo CBD, jež mu předepsal lékař, nemusí projít dopingovou zkouškou na drogy a může být potrestán zákazem činnosti, pokutou a podobně. Jedním z prvních takových případů mezi slavnými sportovci byla v roce 2015 kauza zápasníka MMA (Mixed Martial Arts – Smíšená bojová umění) Nicka Diaze, který za „pozitivní test na marihuanu“ dostal v Las Vegas od Nevadské státní atletické komise pětiletý zákaz činnosti a pokutu v přepočtu zhruba 350 000 korun. Sám je přitom ve své domovské Kalifornii legitimním konopným pacientem a tato bylina mu pomáhá zvládat neurologické problémy v důsledku opakovaných vážných zranění hlavy.

Co by bylo, kdyby…

Zkusme si tedy představit hypotetickou situaci, kdy si Karolína Plíšková namaže namožený loket komerčně prodávanou mastičkou, kterou propaguje na svém Facebooku (nebo ještě hůře – domácí konopnou mastí s obsahem THC), načež odcestuje do New Yorku na US Open, ale tam neprojde dopingovou kontrolou na drogy. To by byl šok pro českou i mezinárodní sportovní scénu! Nebo: Jaromír Jágr dostane od spoluhráče v kanadském Calgary, kde bude konopí od poloviny příštího roku legální dokonce i pro rekreační využití, konopný krém na naštípnutý palec, odcestuje na zápas do Las Vegas – a po dopingové kontrole skončí jako Nick Diaz. A to samé se může kdykoli stát i u nás doma každému druhému Lojzovi Vomáčkovi z 1. fotbalové ligy.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 44. Magazín je k dostání rovněž s feminizovaným semínkem Wappa v příloze. Těšit se můžete také na rozhovor s Rickem Doblinem, bojovníkem za psychedelickou renesanci. Jak probíhá samoléčba konopím v Čechách? Rovnou za nosem aneb Studium konopí podle vůně. Hrozí ayahuasce vyhynutí? Nechybí svědectví z ceremonie s nejsilnějším přírodním psychedelikem 5-MeO-DMT.

Legalizace je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Konopí a sport

5.1.2016
Pět důvodů, proč se vyplatí sportovat pod vlivem konopí

Konopí a sport

20.11.2016
Konopí jako součást zdravého životního stylu

Konopí a sport

20.1.2017
Konopí jako bezpečnější alternativa k lékům proti bolesti

Konopí a sport

15.10.2013
IACM Zpravodaj - Věda: dlouhodobé užívání konopí je spojeno s lepším zdravotním stavem než dlouhodobé užívání tabáku


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu