Aktuální článek
IACM zpravodaj: THCA disponuje silnými neuroprotektivními vlastnostmi

IACM zpravodaj: THCA disponuje silnými neuroprotektivními vlastnostmi

  • Podle zjištění studie publikované v časopisu British Journal of Pharmacology se kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA) vyznačuje silnými neuroprotektivními vlastnostmi, což by mohlo pomoci při léčbě Huntingtonovy choroby a dalších neurodegenarativních a zánětlivých onemocnění nervového systému.

„Fytokanabinoidy se v konopí setém vytvářejí v kyselé formě a až působením tepla, zpracováním a skladováním se dekarboxylují,“ stojí v úvodu studie pracovníků amerického Národního institutu pro zdraví (NIH). „Zatímco biologické působení dekarboxylovaných kanabinoidů, jako je THC, už bylo důkladně zkoumáno, bioaktivita THCA je nám z velké části neznámá, a to i navzdory skutečnosti, že se tato látka vyskytuje v různých produktech z konopí.“ Cílem výzkumu „bylo určit, zda THCA reguluje dráhy jaderných receptorů PPARγ a zda disponuje neuroprotektivními vlastnostmi.“

V rámci studie „byly zkoumány účinky šesti fytokanabinoidů na vázání jaderného receptoru PPARγ a na jeho transkripční aktivitu.“ Vědci následně zjistili, že kanabinoidní kyseliny se při vázání a aktivaci PPARγ vyznačují vyšší potencí než jejich dekarboxylované produkty.

Bylo zjištěno, že „THCA zvyšuje mitochondriální masu v neuroblastomových N2a buňkách a zabraňuje cytotoxicitě vyvolané sérovou deprivací. THCA dokázala u intoxikovaných laboratorních myší zmírnit motorický deficit a bránit striatální degeneraci, a navíc tlumila mikrogliózu, astrogliózu prozánětlivých signálů vyvolaných uměle podanou 3-nitropropionovou kyselinou.“

Závěr studie zní: „THCA vykazuje silnou neuroprotektivní aktivitu. Využití této látky při léčbě Huntingtonovy choroby a potenciálně i dalších neurodegenerativních chorob a zánětlivých onemocnění nervů by se mělo stát předmětem dalších výzkumů.“

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!