44

IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

Dospělí lidé trpící hyperaktivitou s poruchou pozornosti neboli hyperkinetickou poruchou (ADHD) často popisují, že se sami léčí konopím. Někteří dokonce uvádějí, že konopí dávají přednost před specializovanými léky na ADHD.

IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

Pilotní randomizovanou, placebem kontrolovanou experimentální studii, jež zkoumala působení oromukosálního spreje Sativex (s poměrem THC a CBD 1:1) na třiceti dospělých jedincích s poruchou ADHD, zveřejnil na konci letošního léta odborný časopis European Neuropsychopharmacology. Primárním zájmem vědců byly rozdíly v kognitivních schopnostech a úrovni aktivity měřených metodou tzv. Qb testu, dále také rozdíly v symptomech ADHD a emoční labilit. Všech 30 pozorovaných subjektů bylo náhodně rozřazeno do dvou stejně velkých skupin, z nichž jedné („aktivní“) byl podáván Sativex, zatímco druhé bylo podáváno placebo. Co se týče primárního výstupu, nebyly mezi skupinami zaznamenány žádné významné rozdíly, i když výsledky testů naznačují, že „členové aktivní skupiny vykazovali povětšinou lepší výsledky než členové skupiny s placebem.“

V případě sekundárního výstupu byl „Sativex spojován s nominálně výrazným zlepšením v oblasti hyperaktivity/impulzivity a inhibiční kontroly a také s tendencí směrem ke zlepšení nepozornosti a emoční lability.“ Co se týče vedlejších účinků, v aktivní skupině došlo k jednomu vážnému incidentu (svalové záchvaty/křeče) a ke třem mírnějším incidentům.

V závěru studie se dočteme, že „dospělí s ADHD mohou po užití kanabinoidů zaznamenávat redukci symptomů, a to bez kognitivních omezení. Ačkoli tyto závěry nejsou definitivní, lze je považovat za předběžný důkaz, jenž ukazuje potřebu dalšího výzkumu role endokanabinoidního systému a kanabinoidů při této neurologické poruše.“

www.ncbi.nlm.nih.govDále by vás mohlo zajímat…
IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

2.5.2017
IACM Zpravodaj: Kalifornská lékařská fakulta otevírá první konopné semináře pro mediky

IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

26.6.2017
IACM Zpravodaj: Česká studie potvrzuje, že intoxikace konopím stimuluje erotické smysly

IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

18.12.2017
IACM zpravodaj: Budoucnost v léčbě rakoviny plic: nano-drony s kanabinoidy

IACM zpravodaj: Konopí pomáhá pacientům s ADHD

17.12.2014
IACM ZPRAVODAJ: JE PRO MLÁDEŽ ŠKODLIVĚJŠÍ ALKOHOL, NEBO KONOPÍ?


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu