43

Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

Po nutnosti omezit emise oxidu uhličitého už zdaleka nevolají pouze zelení levicoví aktivisté. Nejznámější skleníkový plyn produkujeme, když jedeme autem, když používáme elektroniku nebo třeba když stavíme. S každou využitou tunou cementu do ovzduší uteče devět set kilogramů oxidu uhličitého.

Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

Na trhu se proto promenádují nejrůznější modely přírodního stavitelství. Jenže třeba „ekoizolace“ z dřevěného vlákna nebo ovčí vlny se breberkám neubrání a jsou proto – eko neeko – napouštěny chemickými látkami. Z jisté supermultifunkční rostliny lze přitom vytvořit stavební materiál, který oxid uhličitý nejenže neprodukuje, ale naopak ho ještě několik let pohlcuje. Vzhledem k tomu, že třímáte v rukou časopis Legalizace, je asi zbytečné klást hádanku, o jakou rostlinu by se tak mohlo jednat.

Konopné pazdeří, tedy dřevitá část stonku, která tvoří asi šedesát procent rostliny, dříve platila za odpad. I v dobách, kdy se naše pole více zelenala, než žloutla, se konopí pěstovalo především pro cennější semínko a vlákno. Z archeologických výzkumů ale vyplývá, že o užitečnosti dřevité části rostliny pro stavebnictví věděli už třeba indičtí buddhisté a hinduisté: pazdeří se vyskytuje v omítce chrámu Adžanta vybudovaného v čedičovém útesu na východu Indie. Na evropském kontinentu konopné pazdeří nalezlo domovinu ve Francii, a to už v opěrách mostu z 6. století nebo ve zdivu hrázděných domů z 16. a 17. století. V osmdesátých letech tam zároveň vlastnosti pazdeří znovuobjevili a dosud se zde konopnému stavitelství daří nejlépe.

Konopný beton, v angličtině hempcrete, vznikne smícháním pazdeří se speciálním hašeným vápnem a vodou. „Konopný beton je nejlepší stavební materiál, který dnes můžete sehnat. Na tom, že nemá konkurenci, se už shodují i odborníci,“ vysvětluje Patrik Majringer, který o konopném stavebnictví přednáší na pražském ČVUT nebo brněnském VUT a v Česku patří mezi průkopníky oboru.

Nejlepší marketingová hesla

Plocha osetá konopím vyprodukuje asi čtyřikrát více dřevité hmoty než stejná rozloha, na níž rostou stromy. Rostlina ale k vypnutí se do až čtyřmetrové výšky potřebuje na rozdíl od stromů pouze čtyři měsíce – a další rok vypučí zase. Roste tak hustě, že plevel se na konopném poli ani nenadechne, nevyžaduje užívání pesticidů či herbicidů. K postavení domu je třeba dvanáct až patnáct tun pazdeří, což je množství, které lze vypěstovat na dvou hektarech půdy.

S konopným betonem je práce natolik nenáročná, že k postavení domu stačí pouze několik týdnů.

Oxid uhličitý nepolyká konopí pouze v průběhu svého každoročního bujení. Obsahuje totiž unikátně vysoké množství oxidu křemičitého. Díky chemickým reakcím vyvolaným smícháním s vápnem stavby z konopného betonu po dobu několika let de facto kamení a během procesu petrifikace konopné zdivo skleníkový plyn nadále pohlcuje. Pojivost materiálu s hašeným vápnem pak zajišťuje buněčná struktura rostliny složená z malých komůrek, které vypadají jako naštípané třísky a do kterých vápno nezateče.

Hempcrete váží přibližně sedminu toho, co beton klasický – plný blok dokonce plave na vodě. Domy tak nevyžadují hluboké základy, díky nízké hustotě se jim vyhnou praskliny. S lehkým materiálem, který ztvrdne během několika hodin, se snadno manipuluje na stavbě. Obecně je práce s ním natolik nenáročná, že k postavení domu stačí pouze několik týdnů. Hempcrete propouští vodní páry a má skvělé tepelně izolační vlastnosti, dokáže regulovat vlhkost i teplotu uvnitř budovy a ušetří spotřebu energií. Odolá parazitům, ohni i plísním, neobsahuje alergeny, k slastné nerušenosti obyvatel domu absorbuje zvuk šířený vzduchem. V Itálii už se konopné domy ukázaly jako držáci při zemětřesení. „To nemá obdoby, aby jeden materiál splňoval tolik kritérií, a zároveň pro člověka vytvářel příznivé prostředí. Navíc lze z konopného betonu – v rámci jednoho stavebního kroku – udělat téměř vše: výplň zdiva, tepelnou izolaci i většinu fasády či omítky,“ pokračuje Majringer. Jak je možné, že na kdysi konopím protkaném území dnes lidé o potenciálu rostliny nevědí? Jak to, že se u nás tak efektivní materiál jako konopný beton používá minimálně?

Znovuobjevování ztraceného know how

„Proč se Konopiště jmenuje Konopiště? Proč se ulice ve vesnicích jmenují Na Pazderně? Na území bývalého Československa se stejně jako v Rumunsku nebo na Ukrajině pěstovalo konopí ve velkém, vyráběly se z něj peníze i oblečení a nikomu to nepřišlo divné,“ říká Majringer. Jenže následoval známý příběh zlé průmyslové lobby, která vyhrála nad konopnými zemědělci a konopí přidělila v rámci konkurenční války stigmatizační nálepku drogy, což se brzy projevilo i u nás. Pěstování technického konopí bylo opět legalizováno v roce 1999. „Jenže mezitím jsme ztratili know how a nyní objevujeme, co už kdysi objevené bylo,“ dodává.

„V České republice není problém konopí pěstovat. Problémem je nedostatek zpracovatelských technologií. Stroje na zpracování konopí tu přitom za minulého režimu byly – a až záhadně rychle zmizely,“ vysvětluje Majringer. Pazdeří dokážou z rostliny oddělit takzvané tírny. O záměru vybudovat zde tírenskou kapacitu, která by umožnila využití celé rostliny bez vzniku jakéhokoli odpadu, se hovořilo už v roce 2001. V průběhu následujících šesti let zde skutečně několik společností tírny provozovalo. Konopnému průmyslu ale podrazila nohy ekonomická krize. Zatímco v nejzelenějším roce 2007 se u nás technické konopí pěstovalo přibližně na patnácti stech hektarech půdy, v roce 2010 už se zelenalo pouhých sto sedmdesát hektarů a české tírny neměly co zpracovávat.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

6.6.2017
Jak by se dalo konopí využít k výrobě plastů

Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

10.9.2014
Jak farmaceutická lobby bojuje proti konopí

Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

23.8.2017
Návrat k přírodě: Jak pěstovat konopí ekologicky

Zasaď konopí, postav dům:Konopný beton

30.9.2017
Zelené zlato aneb Jak se z Číny stala konopná supervelmoc


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu