43

Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

Dvanáctého srpna se už posedmé nad Prahou rozvinula duhová vlajka jako symbol emancipačního hnutí homosexuálů a leseb a jejich každoroční celosvětově rozšířené manifestace a pochodu, u nás známého pod názvem Prague Pride. Sluší se tedy připomenout si i ženu, jež v šedesátých letech minulého století stála nevědomky u vzniku tohoto fenoménu a jeho symbolu, duhové vlajky.

Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

Příliš velká Dorotka

Frances Ethel Gummová se narodila v roce 1922 a svoji kariéru začala už jako dvouletá v kině svých rodičů v Grand Rapids v Minnesotě. Tam vystupovala ve dvacátých letech minulého století s oběma svými sestrami, společně vyplňovaly pauzy mezi jednotlivými filmy tanečními a pěveckými čísly. Byly velmi populární a nejvíce se publiku líbila právě ta nejmladší. V roce 1924 se rodina přestěhovala do Kalifornie, blíže k Hollywoodu a filmu, od něhož si otec tolik sliboval. Dívčí trio pak dokonce vystupovalo na světové výstavě v Chicagu v roce 1933. Když si Frances Ethel o rok později, jako dvanáctileté, všiml jistý filmový producent a uvědomil si, že s příjmením Gummová příliš velkou díru do světa neudělá, vymyslel jí příjmení nové a lépe znějící: Garland. To už měla nejmladší ze sester za sebou účinkování ve dvou filmech. Přičinlivá dívenka si pak sama změnila křestní jméno na Judy. O čtyři roky později se stala Judy Garlandová ještě někým jiným: společnost Metro-Goldwyn-Meyer si ji vybrala do hlavní role filmového muzikálu Čaroděj ze země Oz.

Atraktivnější než příběhy žen bažících po drogách byl snad jen biblický příběh o Evině pokušení a zakázaném jablku poznání.

Ještě než se začalo s natáčením, všimli si tvůrci, že do puberty dorůstající dívka se na postavu spíše dětské Dorotky moc nehodí a je na ni příliš vyspělá a stará. Dorotka měla být nevinná holčička, kdežto Judy se začala zaoblovat do ženských tvarů. Jisté věci se daly potlačit a zamaskovat dobře ušitými kostýmy; na ty, jež se skrýt nedaly, předepsal lékař spolupracující s filmaři Benzedrin. To byl obchodní název léku na bázi amfetaminu, který se v USA začal prodávat od roku 1933 jako stimulant, anorektikum (tedy prostředek na potlačení chuti k jídlu a hubnutí) a také jako prostředek k léčbě poruch pozornosti. Judy dostávala tak velké dávky drogy, která potlačovala pocit hladu a únavy, že i její růst se zpomalil téměř k nule. Zato se v chemií ovládaném těle projevovaly nežádoucí vedlejší příznaky. Když Judy ve filmu zpívá slavnou píseň „Over the Rainbow“ (Tam za tou duhou), má zornice téměř přes celá kukadla. Příběh o holčičce, která se tornádem přenese do kouzelné země, byl tedy ve skutečnosti příběhem o tom, jak se dostat do kouzelné země pomocí drog.

Země za duhou

Dodnes slavná píseň ze země za duhou se stala průkopníkem a symbolem amfetaminem ovlivněné popkultury. Rok před propuknutím druhé světové války stvořila drobná dívenka díky médiu syntetické drogy první světový superhit. Médium v tomto případě neznamená nic duchovního, nýbrž cosi, co mění měřítko, rychlost a schéma lidského vnímání reality. I člověk začne sám sebe vnímat jinak. Droga vytváří z uživatele zprostředkovatele a mylně mu dává pocit toho, že disponuje schopnostmi, jež jsou daleko za hranicemi jeho možností. Mění se vnímání skutečnosti a zvyšuje se pocit sebevědomí. Když se Judy Garlandová do písničky takto položila, není divu, že se stala nejdůležitějším krokem k budoucí slávě.

S koncem natáčení Čaroděje ze země Oz skončilo i lékařem předepsané hladovění. Od tohoto okamžiku smí zase Judy vypadat i fyzicky jako dospívající žena. A v dalších filmech se opět proměňovat v jiné postavy jako na běžícím pásu. Osamělá v atmosféře filmových dekorací, světel, zkoušek a natáčení. Aby vše snáze zvládala, necítila únavu a odváděla co nejlepší výkon, k tomu jí opět pomáhá amfetamin. Může natáčet bez přestávek ve dne v noci. „Dávali nám povzbuzující prášky, abychom mohli natáčet co nejdéle, i když už jsme stěží stáli na nohou. Pak nás vždycky odvedli do ambulance, která byla přímo ve studiu. Tam nám podali prášky na uklidnění, abychom se dostali z toho neuvěřitelného rauše, nechali čtyři hodiny vyspat, pak nás probudili, opět nám dali amfetamin a my zase stáli dvaasedmdesát hodin před kamerou bez jediné přestávky. Většinu času jsme vnímali okolí jako v transu,“ popsala později Judy Garlandová tyto roky ve své autobiografii.

„Nechali nás čtyři hodiny vyspat, pak nás probudili, opět nám dali amfetamin a my zase stáli dvaasedmdesát hodin před kamerou bez jediné přestávky.“

Během natáčení běžel čas jako zběsilý. Po několika měsících práce už Judy nedokázala žít bez amfetaminu, natož aby bez něj cokoli natáčela. Bez drogy působil den neutěšeně, pod jejím vlivem se však proměnil ve světlem prozářený pokoj vybízející ke vstupu. Život řízený chemií fungoval až do chvíle, kdy při poslechu Brahmsovy hudby Judy ve své vile upadla do několikahodinového bezvědomí, zatímco na ni ve studiu marně čekal celý filmový štáb. A začaly problémy. Herečka začala být nespolehlivá, vztahovačná, paranoidní a odmítala cokoli vysvětlovat, natož měnit. V jednu chvíli se hroutila pod tíhou požadavků, vzápětí se zase vzchopila a chovala se profesionálně. Marně se snažila vzít život opět do vlastních rukou. A schylovalo se k dramatům, jichž se po několika měsících stala svědky i veřejnost. To si ovšem hollywoodská továrna na sny, i bez toho v krizi, nemohla dovolit. Herečka a vynikající zpěvačka jim nyní byla na obtíž. Přesto za tu dobu ještě stihla natočit mnoho filmů, vystupovala v rádiu a nahrála několik gramodesek.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

26.2.2017
Brian Jones: Pozapomenutý Rolling Stone

Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

15.9.2017
Michail Bulgakov: Mistr a morfium

Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

6.2.2017
Bob Marley: Muž, který rozmlouval s Bohem

Judy Garlandová: Chemický čaroděj ze země Oz

21.4.2017
Cary Grant: Na obloze s démanty


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu