43

Ulítnout si s hudbou

Hudba je už od nepaměti typickým způsobem lidského vyjádření a komunikace – svébytným typem jazyka, který přenáší informace sahající od úrovně slovního sdělení dál, na úrovně emocí a pocitů, které lze slovy zpětně vyjádřit jen stěží. Patrně i z toho důvodu mnohdy sehrávala roli i při komunikaci s „jinými světy“, bohy či bytostmi, a stávala se v očích lidí také médiem, které je schopné – podobně jako některé drogy – člověka do těchto jiných světů či stavů vědomí přímo zavést.

Ulítnout si s hudbou

Pojďme se tedy podívat blíže na krátký výběr současných i historických kulturních forem, jež se vytvořily kolem hudby, která byla a je vnímána jako prostředek pro změnu stavu vědomí. Nemůžeme dnes stoprocentně tvrdit, kdy člověk začal poprvé hudbu tvořit, stejně jako dodnes nemáme jednotnou definici hudby. Pravěké jeskynní malby i studium lidských kultur nám však s jistotou ukazují, že existence člověka je s hudebním projevem nerozlučně spjatá. Už od pravěku hudba doprovázela různé rituály, některé z nich přirozeně spojené i s užíváním omamných látek. Chápání hudby jako magického klíče k „jiným realitám“ je tedy patrně staré jako lidstvo samo.

Rytmus a buben

Podle některých autorů dalo bubnování pravěkých šamanů základ veškeré pozdější hudbě a buben se také mnohdy těšíval přímo posvátné úctě. Fenomén bubnů a šamanismu samozřejmě nelze nějak hrubě zobecňovat, protože každá kultura zachází s bubny a zážitky, které navozují, specifickým způsobem. Obecně se však dá říci, že šamanům v různých koutech světa sloužil buben jako nástroj pro vstup do jiných světů, pro komunikaci s duchy předků, zvířat či rostlin, ale i k získávání vizí a léčení. Současnou laickou vlnu zájmu o takzvaný neošamanismus a techniky bubnování vedoucí k transu a změnám vědomí ve velkém odstartoval v devadesátých letech antropolog Michael Harner, když vydal knihu Cesta šamana. Pozornost vědy se však ke studiu změněných stavů vědomí navozených bubnováním obrací už od šedesátých let.

Psychedelický rock měl ambice pouhým poslechem navodit člověku stav podobný jako při užití LSD nebo jiných psychedelik.

Existuje vícero teorií, jakým způsobem vlastně rytmus bubnu na náš mozek působí. Jisté však je, že vždy jde o kombinaci více faktorů, a nezanedbatelnou roli – podobně jako při užívání psychedelik – hraje i set a setting. Podle nejznámějších teorií se náš mozek při poslechu bubnu sladí s jeho rytmickou frekvencí (ideálně 4–4,5 bps, tedy úderů za sekundu), která odpovídá mozkovým EEG vlnám stupně theta (v rozmezí cca 4–7 Hz). Theta vlny byly v lidském mozku zaznamenány jak v hipokampu během probouzení a spánkové fáze REM (fáze, během níž se nám zdají živé sny), tak i v mozkové kůře, kde opět provázely probouzení nebo stav, kdy člověk za bdělého vědomí pohodlně leží a relaxuje se zavřenýma očima. Průvodním jevem bubnování, které se v současnosti na základě (nejen) Harnerovy tradice prezentuje jako „šamanské“, je prokazatelně zjitřená imaginace, jež provází vstup do takzvaného ASC (altered state of consciousness – změněného stavu vědomí). Zatímco v tradičních komunitách patrně šamani tyto stavy (často ještě přiživené nějakou rostlinnou drogou) využívali k cestování do jiných realit a duchovních světů, kde získávali praktické informace pro vyřešení nějakého problému v realitě naší, v současnosti se pro mnoho lidí stalo cílem samotné dosahování těchto stavů vědomí a snaha o sebeléčbu či autoterapii.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. 

Aktuální číslo se semínkem od Exotic Seed v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Ulítnout si s hudbou

27.12.2012
Ida Kelarová - Stačí se jen zhluboka nadechnout

Ulítnout si s hudbou

14.1.2013
Janis Joplin - Boží monstrum

Ulítnout si s hudbou

21.12.2015
James Brown: Přísný kazatel funku

Ulítnout si s hudbou

12.10.2015
Jim Morrison: Anděl zkázy a šaman květinových dětí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu