43

Osobnost legalizace: Miloš Simić

Srbsko je tradičně známé jako konzervativní země, kde je porušování protidrogových zákonů tvrdě postihováno a kde policie i soudy staví rovnítko mezi konopí a látky jako heroin. Přesto se zde v posledních zhruba pěti letech podařilo mezi širokou veřejností rozšířit povědomí o všestranném terapeutickém potenciálu konopí, a to zejména díky legalizačním aktivistům z organizace IRKA, jejíž spoluzakladatel Miloš Simić je dnešní Osobností legalizace.

Osobnost legalizace: Miloš Simić

Věk: 57
Povolání: 2D a 3D grafik     
Aktivity a koníčky: konopí, tvorba komiksů a karikatur

Jak a kdy ses seznámil s konopím?

Poprvé jsem ochutnal hašiš („tráva“ se v tehdejší Jugoslávii nedala dost dobře sehnat) zhruba před třiceti lety, když mi bylo osmnáct a akorát jsem končil střední školu. Odmala jsem se závodně věnoval atletice a během dospívání jsem byl pevně přesvědčený, že užívání „drog“ včetně marihuany je špatné, ačkoli jsme v té době s kamarády už popíjeli alkohol a kouřili cigarety. Zážitek z prvního ochutnání hašiše jsem ale měl vyloženě pozitivní a hned při další příležitosti jsem si rád zakouřil znovu. Zároveň jsem stále více a častěji pil alkohol, a to až do doby, kdy můj velmi dobrý kamarád sedl v opilosti za volant a měl vážnou nehodu. V tu chvíli jsem se rozhodl, že přestanu pít – a hašiš s tím hodně pomohl.

Takže se z tebe stal pravidelný rekreační uživatel?

Konopí, respektive tehdy stále ještě hašiš jsem začal pravidelně kouřit až při studiu architektury na vysoké škole, protože mi skvěle stimuloval kreativní myšlení – stejně jako spoustě mých spolužáků. Byli jsme první generací jugoslávských vysokoškoláků, která preferovala konopí a psychedelické rostliny před alkoholem.

Pacienti a obyčejní uživatelé bývají v Srbsku často vystavování přímým žádostem o úplatky nebo jsou dokonce vydíráni.

Co tě přivedlo do světa legalizačního aktivismu?

V polovině devadesátých let mi zemřel otec na rakovinu. V té době pro mě nebyl žádný problém sehnat jakékoli množství hašiše, ale o nějakém léčebném potenciálu látek v něm obsažených jsem neměl ani tušení. Když jsem o řadu let později z odborných studií získal informace o fungování endokanabinoidního systému a o tom, jak kanabinoidy zabíjejí rakovinné buňky, rozhodl jsem se začít aktivně propagovat myšlenku legalizace konopí. Před nástupem prohibice se v Jugoslávii pěstovalo ve velkém jako strategicky důležitá zemědělská komodita, zatímco dnes u nás může člověk skončit ve vězení za jednoho jointa.

Máš nějakou „normální“ práci, nebo jsi aktivista na plný úvazek?

Od vysokoškolských studií se živím jako grafický ilustrátor a autor komiksů. Poměrně dlouho jsem byl na volné noze, než jsem na konci devadesátých let dostal nabídku pracovat jako hlavní designér ve velkém 3D animačním studiu, které bylo první svého druhu v jihovýchodní Evropě. V posledních letech nicméně přenechávám velkou porci svých povinností kolegům, kteří naštěstí mají pochopení pro mé dobrovolnické aktivity v rámci naší Iniciativy za změnu konopných zákonů (IRKA). Vydělávám tak sice méně peněz, ale na život to stačí a mohu věnovat více času práci pro naši organizaci a pomáhání nemocným lidem.

Můžeš nám tuto organizaci popsat?

IRKA sdružuje pacienty, kteří se léčí nebo chtějí léčit konopím, a jejich rodinné příslušníky. Mezi hlavní cíle patří vzdělávání srbské veřejnosti v oblasti zdravotní prospěšnosti konopí, spolupráce s vědeckými a lékařskými institucemi, poskytování asistence pacientům při léčbě a snaha změnit zákony zakazující pěstování a užívání konopí pro jakékoli účely. Na začátku byla vůbec první facebooková stránka v Srbsku věnovaná legalizaci a léčebnému využití konopí, kterou jsem založil v roce 2012. V současnosti máme více než 35 000 fanoušků z celého Balkánu. V roce 2013 jsme s přáteli začali vyrábět extrakty pro nemocné rodinné příslušníky a na jaře jsme také oficiálně založili IRKA.

Od té doby jsme hodně pokročili: díky výměně informací s kolegy z regionu (především Slovinska a Makedonie) a komunikaci s uznávanými odborníky na konferencích a sociálních sítích jsme vylepšili extrakční postupy a metody – a co je také velmi důležité, podařilo se nám výrazně změnit pohled veřejnosti. Ještě před pár lety se lidé báli slovo marihuana jen vyslovit, dnes se ale veřejně baví o léčivých účincích, sdílejí na internetu fotky ze zahrádek nebo lékařské zprávy.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem od Exotic Seed v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Miloš Simić

7.3.2012
Osobnost legalizace - Michal Ruman

Osobnost legalizace: Miloš Simić

19.12.2014
Osobnost legalizace - Jan Bicek: Veterinář bojující s rakovinou a konopnou prohibicí

Osobnost legalizace: Miloš Simić

14.6.2013
Osobnost legalizace - Leopold Svatý

Osobnost legalizace: Miloš Simić

18.2.2017
Osobnost Legalizace: Dana Larsen


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2019 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu