43

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

„Preferuješ indiku, sativu nebo hybridy?“ Každý z nás někdy tuto otázku slyšel. Většina seedbank a prodejců klonů rozděluje nabízené odrůdy právě do těchto kategorií a zákazníci jsou na to zvyklí – toto dělení je ostatně starší než ony seedbanky samotné. Obecně se má za to, že indika uživatele tlumí a sativa jej naopak nabudí. Má to ale menší háček: není to pravda.

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

Rozdíly mezi indikou a sativou spočívají v morfologii, tedy tělesné stavbě rostlin. Jak všichni víme, indiky jsou nízké a podsadité a údajně pocházejí z pohoří Hindúkuš na severu Afghánistánu a Pákistánu. Sativy jsou naopak vysoké a štíhlé a patrně pocházejí z tropických oblastí. Podle Dr. Ethana Russoa, neurologa a jednoho z předních odborníků na taxonomii a léčebné využití konopí, však tyto vnější fyzické charakteristiky nijak nesouvisejí s účinky dané rostliny na uživatele.

Chemické složení

„Účinek té či oné odrůdy neodhadnete na základě jejího vzhledu – tvaru listů, velikosti či výšky,“ vysvětluje Dr. Russo. „To lze zjistit pouze z chemického rozboru složení rostliny.“ Tvrdit, že palice z vysoké rostliny budou mít povznášející účinek, je totéž jako odhadovat chuť odrůdy jablek podle kmene stromu. Nebylo by v takovém případě lepší chuť posuzovat z hlediska obsahu aktivních látek v jablku?

Lidé se díky osvětě a novým poznatkům naučí, že se mají zaměřit na konkrétní účinky a složení dané odrůdy, ne na to, zda má jít o sativu, či indiku.

Právě takový přístup zastává Dr. Russo, jemuž jde o určování účinků konopí na základě toho, co daná rostlina obsahuje. Různé odrůdy mají dramaticky rozdílné účinky a konkrétní působení každé rostliny dále ovlivňují faktory, jako je psychické a fyzické rozpoložení uživatele, případně prostředí, v němž konopí užívá.

Jednoduché řešení vs. realita

Přesně z toho důvodu je dělení konopí na indiky a sativy tak rozšířené a populární – nabízí snadné rozlišení tam, kde je realita výrazně komplikovaná. Pravda je nicméně následující: V konopí se nacházejí stovky aktivních látek, kanabinoidů, terpenů a dalších, jejichž společné působení má za následek typické účinky pro tu či onu odrůdu. Ještě před nějakými patnácti dvaceti lety se hovořilo pouze o jednom kanabinoidu – tetrahydrokanabinolu (THC), v posledních deseti letech je v popředí zájmu vědců, lékařů, šlechtitelů a pacientů jiný kanabinoid – kanabidiol (CBD). Avšak nejnovější poznatky ukazují, že naprosto zásadní roli pro výsledný účinek mají terpeny, což jsou zase aromatické látky, které se nacházejí nejen v konopí, ale ve všech rostlinách. Vědci teprve začínají rozkrývat mechanismy, jejichž prostřednictvím tyto vonné látky na lidi působí, a jednotlivým terpenům začínají přiřazovat konkrétní účinky. Například alfa-pinen, terpen vonící po borovém jehličí, který se v konopí nachází poměrně často, dle odborných studií zvyšuje pozornost a napomáhá udržování vzpomínek. Oproti tomu další v konopí hojně zastoupený terpen zvaný limonen, jenž má citrónovou vůni, dokáže zlepšit náladu a měl by mít i preventivní účinky na různá onemocnění.

Komplex složitých vztahů a interakcí

Terpeny i kanabinoidy lze přesně kvantifikovat pomocí poměrně jednoduchých laboratorních testů. Dávat k dispozici výsledky těchto testů zákazníkům by jistě bylo velkým krokem vpřed na cestě k plně informovanému nakupování. Celá věc je ale ještě trochu složitější – nejde jen o to přečíst si o přítomnosti některých terpenů a kanabinoidů v laboratorní zprávě. Z toho účinky dané odrůdy stále neurčíme. Alfa-pinen sám o sobě může zvýšit pozornost, podle nejnovějších zjištění se ale účinek těchto jednotlivých látek v konopí mění na základě přítomnosti dalších látek obsažených v tom či onom množství v té či oné odrůdě.

Nejnovější vědecké poznatky ukazují, že naprosto zásadní roli pro výsledný účinek mají terpeny.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem od Exotic Seed v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

1.11.2012
Indoor versus Outdoor - Aneb co vás čeká a možná nemine

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

27.2.2017
Seedbanka: Sumo Seeds

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

5.11.2016
Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

31.10.2015
Sedm důvodů, proč by astmatici měli užívat konopí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu