43

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

„Preferuješ indiku, sativu nebo hybridy?“ Každý z nás někdy tuto otázku slyšel. Většina seedbank a prodejců klonů rozděluje nabízené odrůdy právě do těchto kategorií a zákazníci jsou na to zvyklí – toto dělení je ostatně starší než ony seedbanky samotné. Obecně se má za to, že indika uživatele tlumí a sativa jej naopak nabudí. Má to ale menší háček: není to pravda.

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

Rozdíly mezi indikou a sativou spočívají v morfologii, tedy tělesné stavbě rostlin. Jak všichni víme, indiky jsou nízké a podsadité a údajně pocházejí z pohoří Hindúkuš na severu Afghánistánu a Pákistánu. Sativy jsou naopak vysoké a štíhlé a patrně pocházejí z tropických oblastí. Podle Dr. Ethana Russoa, neurologa a jednoho z předních odborníků na taxonomii a léčebné využití konopí, však tyto vnější fyzické charakteristiky nijak nesouvisejí s účinky dané rostliny na uživatele.

Chemické složení

„Účinek té či oné odrůdy neodhadnete na základě jejího vzhledu – tvaru listů, velikosti či výšky,“ vysvětluje Dr. Russo. „To lze zjistit pouze z chemického rozboru složení rostliny.“ Tvrdit, že palice z vysoké rostliny budou mít povznášející účinek, je totéž jako odhadovat chuť odrůdy jablek podle kmene stromu. Nebylo by v takovém případě lepší chuť posuzovat z hlediska obsahu aktivních látek v jablku?

Lidé se díky osvětě a novým poznatkům naučí, že se mají zaměřit na konkrétní účinky a složení dané odrůdy, ne na to, zda má jít o sativu, či indiku.

Právě takový přístup zastává Dr. Russo, jemuž jde o určování účinků konopí na základě toho, co daná rostlina obsahuje. Různé odrůdy mají dramaticky rozdílné účinky a konkrétní působení každé rostliny dále ovlivňují faktory, jako je psychické a fyzické rozpoložení uživatele, případně prostředí, v němž konopí užívá.

Jednoduché řešení vs. realita

Přesně z toho důvodu je dělení konopí na indiky a sativy tak rozšířené a populární – nabízí snadné rozlišení tam, kde je realita výrazně komplikovaná. Pravda je nicméně následující: V konopí se nacházejí stovky aktivních látek, kanabinoidů, terpenů a dalších, jejichž společné působení má za následek typické účinky pro tu či onu odrůdu. Ještě před nějakými patnácti dvaceti lety se hovořilo pouze o jednom kanabinoidu – tetrahydrokanabinolu (THC), v posledních deseti letech je v popředí zájmu vědců, lékařů, šlechtitelů a pacientů jiný kanabinoid – kanabidiol (CBD). Avšak nejnovější poznatky ukazují, že naprosto zásadní roli pro výsledný účinek mají terpeny, což jsou zase aromatické látky, které se nacházejí nejen v konopí, ale ve všech rostlinách. Vědci teprve začínají rozkrývat mechanismy, jejichž prostřednictvím tyto vonné látky na lidi působí, a jednotlivým terpenům začínají přiřazovat konkrétní účinky. Například alfa-pinen, terpen vonící po borovém jehličí, který se v konopí nachází poměrně často, dle odborných studií zvyšuje pozornost a napomáhá udržování vzpomínek. Oproti tomu další v konopí hojně zastoupený terpen zvaný limonen, jenž má citrónovou vůni, dokáže zlepšit náladu a měl by mít i preventivní účinky na různá onemocnění.

Komplex složitých vztahů a interakcí

Terpeny i kanabinoidy lze přesně kvantifikovat pomocí poměrně jednoduchých laboratorních testů. Dávat k dispozici výsledky těchto testů zákazníkům by jistě bylo velkým krokem vpřed na cestě k plně informovanému nakupování. Celá věc je ale ještě trochu složitější – nejde jen o to přečíst si o přítomnosti některých terpenů a kanabinoidů v laboratorní zprávě. Z toho účinky dané odrůdy stále neurčíme. Alfa-pinen sám o sobě může zvýšit pozornost, podle nejnovějších zjištění se ale účinek těchto jednotlivých látek v konopí mění na základě přítomnosti dalších látek obsažených v tom či onom množství v té či oné odrůdě.

Nejnovější vědecké poznatky ukazují, že naprosto zásadní roli pro výsledný účinek mají terpeny.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem od Exotic Seed v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.


Dále by vás mohlo zajímat…
Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

31.10.2015
Sedm důvodů, proč by astmatici měli užívat konopí

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

27.2.2017
Seedbanka: Sumo Seeds

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

1.11.2012
Indoor versus Outdoor - Aneb co vás čeká a možná nemine

Dělení na indiky a sativy? Všechno je jinak

5.11.2016
Sedm léčebných účinků konopí, o kterých možná nevíte


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu