43

Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

Předcházet nepříjemným stavům po užití drogy, ať už je to badtrip, kocovina nebo dojezd, se dá celkem úspěšně, pokud víme, jak na to. Horší je to ale s návykem, protože ten se většinou přikrade zadními vrátky, nikým nezván, neslyšen, nepozorován. A často bývá navíc převlečen za Supermana…

Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

Známe to dobře u alkoholu. V každé hospodě je mezi štamgasty někdo, kdo „umí pít“. Vždycky odchází po svých, ráno nemívá kocoviny, nepůjčuje si peníze, zvládá péči o rodinu. Po řadě let ale ultrazvuk jater odhalí, že alkohol přece jen ta dlouhá léta skrytě škodil. A vzápětí přichází další zjištění: nejde přestat. Podle zdravotních statistik je průměrný věk nástupu na léčbu závislosti na alkoholu 44 let, zatímco u pervitinu je to 29 let. Ten patnáctiletý rozdíl je nejčastěji vysvětlován vysokou návykovostí a nebezpečností pervitinu, což je hlavní argument pro jeho kriminalizaci. Je tady ale ještě jiné vysvětlení. Co když u nás lidé zkrátka umí s alkoholem lépe zacházet než s pervitinem? Co když „závislost na pervitinu“, ke které se mladí lidé v léčebnách a komunitách bez váhání hlásí, je spíše důsledek destruktivního a rizikového způsobu života souvisejícího se statusem drogy než stav přímo vyvolaný působením metamfetaminu?

Člověk ubližuje sám sobě a drogy jsou jen jedním z možných prostředků, které může využít.

Následující příběh Moniky začíná jako důvěrně známý příklad „vyléčené mladé feťačky“. Život na ulici, pak léčebna a abstinence. Pokračování příběhu už ale není tak modelové. Po několika letech se Monika k drogám vrátila, avšak velice odlišným způsobem. Vydala se na cestu vědomého užívání, kdy si pečlivě vybírá jak typ drogy, tak set a setting. A návyk se jí daří držet na uzdě.

Životní restart

Monika se ocitla v terapeutické komunitě pro drogově závislé po pěti letech užívání pervitinu, které zcela zruinovalo její dosavadní život. Nevěděla, co má od léčby očekávat, pouze tušila, že pokud by pokračovala dál tímto stylem, buď umře, nebo se zblázní. Postupem času začala získávat chuť žít jinak a díky zapojení rodičů do terapie si začala budovat zdravější vztahy se svými blízkými. Za čtrnáct měsíců pobytu v ní uzrálo jasné rozhodnutí podpořené abstinenční filozofií komunity: už nikdy nesáhnu na žádné drogy. Pět let se jí dařilo toto předsevzetí naplňovat. Vdala se, otěhotněla, stala se matkou, našla si nové přátele, vztah s rodiči a sourozenci získal úplně nové obrysy. Pak se ale začalo její manželství hroutit a proces náročného rozvodu v ní opět po letech probudil touhu odletět někam daleko. Bez většího přemýšlení si sehnala extázi a trávu, šla na párty a dostala se do stavu, kdy věděla, že návrat k destruktivnímu braní pervitinu je otázkou chvilky. Poučená z komunity o tom, co dělat při takzvaném relapsu, neváhala a nastoupila na týdenní opakovací pobyt. A vrátila se na cestu abstinence.

V následujících měsících pak souběh různých náhod a setkání začal proměňovat celý její život, do kterého postupně opět vstoupily drogy, nyní ale ve zcela jiné roli. Po bolestivém rozvodu začala formou různého hledání a objevování znovu hledat sama sebe a vrátila se ke staré zálibě v malování. Podpořena svými přáteli se výtvarné činnosti začala věnovat naplno, přihlásila se do různých kurzů a vydala se na cestu profesionální výtvarnice. Zároveň začala s několika blízkými lidmi rozmlouvat o meditační praxi a sama začala objevovat kouzlo východních spirituálních praktik. To jí také přivedlo k zájmu o přírodu, ve které začala víc pobývat, ať už sama nebo s přáteli. Přestala jíst maso, začala číst spoustu knih a poslouchat hudbu různých směrů.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem od Exotic Seed v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

17.4.2017
Vejdi a neuškoď 2. díl: Příprava na výlet aneb SETTING

Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

8.2.2017
Vejdi a neuškoď 1. díl: Užít, využít, prožít (a přežít)

Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

28.8.2017
Vejdi a neuškoď 4. díl: Informovaná rozhodnutí

Vejdi a neuškoď 5.díl: Když vchází až moc často

11.7.2017
Vejdi a neuškoď 3. díl: Naladit svou mysl


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu