Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

Legální konopí ve státě Colorado má na svědomí „dramatický obrat“ k lepšímu v zoufalé situaci, která zde a v celé Americe panuje v souvislosti s epidemií závislosti a předávkování léky na bázi opiátů.

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

„Po legalizaci pěstování, prodeje a konzumace konopí nejen pro léčebné, ale i pro rekreační účely došlo v Coloradu v průběhu následujících dvou let k poklesu počtu úmrtí spojených s užíváním opiátů o více než šest procent,“ píší autoři výzkumu, jehož závěry byly nedávnopublikovány v odborném lékařském časopise American Journal of Public Health. Zdůrazňují přitom ale, že pro vyvozování směrodatných závěrů je nutné v pozorování pokračovat, jejich výzkum totiž zahrnuje údaje za pouhé dva roky od data, kdy byly v tomto státě na začátku roku 2014 otevřeny první rekreační výdejny.

Pomáhá i rekreační, nejen léčebné

Souvislost mezi legalizací léčebného konopí a poklesem úmrtnosti v důsledku předávkování opiáty už prokázala řada studií, tato je ale první, která zkoumá dopad komplexní legalizace na tuto epidemii.

Nová coloradská studie je další z řady těch, které naznačují, že zvýšení dostupnosti konopí by mohlo vést ke zlepšení situace ohledně epidemie závislosti na opioidních lécích.

Konopí často dokáže s velkou účinností působit proti stejným typům chronické bolesti, na které se často předepisují právě opiáty. Pokud mají pacienti možnost volby mezi konopím a opiáty, mnoho z nich se podle všeho rozhodne pro první variantu. Z hlediska zdravotnictví jde o pozitivní trend, neboť ve srovnání s opiáty je u konopí riziko smrtelného předávkování takřka nulové, stejně tak vedlejší účinky jsou u opioidů nesrovnatelně horší a nebezpečnější. Autoři nové studie zkoumali trendy v oblasti smrtelných předávkování opiáty ve státě Colorado před tím a po tom, co zde v roce 2014 začal fungovat trh s rekreačním konopím. Aby oddělili vliv legalizace rekreačního a léčebného konopí, provedli srovnání údajů z Colorada s daty ze státu Nevada, kde bylo během zkoumaného období legalizováno konopí pro léčebné účely, ne však pro účely rekreační. Dále se při výzkumu snažili zohlednit změnu v coloradském programu pro monitorování léků na předpis, ke které ve sledovaném období došlo. V důsledku této změny se všichni uživatelé léků na bázi opiátů museli povinně do monitorovacího programu zaregistrovat, ale nikoli jej nutně využívat. Souvislost mezi legalizací léčebného konopí a poklesem úmrtnosti v důsledku předávkování opiáty už prokázala řada studií, tato je ale první, která zkoumá dopad komplexní legalizace na tuto epidemii. Při zohlednění vlivu léčebného konopí a změny monitorování léků ze studie vyplývá, že během dvou let od legalizace rekreačního konopí klesl v Coloradu počet smrtelných předávkování opiáty o 6,5 procent.

Recept na hrozivou epidemii

Vedoucí autoři Melvin D. Livingston a Tracey E. Barnettová dodávají, že zákonodárci by měli toto číslo sledovat i během následujících let, aby zjistili, zda tento trend bude dále pokračovat. Také by je zajímalo, zda budou podobné výsledky zaznamenány i v dalších amerických státech, které v nedávné době rekreační užívání konopí legalizovaly, například ve Washingtonu a Oregonu. Vědci na závěr upozorňují, že konopí sice může snižovat počet smrtelných předávkování opioidními léky, zároveň by ale mohlo vést k nárůstu úmrtnosti v jiných oblastech – například na silnicích, i když většina dosavadních výzkumů v této oblasti tomuto předpokladu neodpovídá.

Nová coloradská studie je v každém případě další z řady těch, které naznačují, že zvýšení dostupnosti konopí by mohlo vést ke zlepšení situace ohledně epidemie závislosti na opiátech, která si každým rokem vyžádá životy desetitisíců Američanů.

Zdroj: www.washingtonpost.com


Dále by vás mohlo zajímat…
Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

9.4.2014
IACM ZPRAVODAJ: KONOPNÝ SPREJ JAKO ÚČINNÝ PROSTŘEDEK NA UTIŠENÍ NEUROPATICKÉ BOLESTI

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

10.7.2017
IACM Zpravodaj: Konopí jako efektivní náhrada farmaceutik na léčbu bolesti, úzkosti a nespavosti

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

24.8.2017
Konopní uprchlíci: Vážně nemocný Ir musí kvůli léčbě do Španělska

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

20.1.2017
Konopí jako bezpečnější alternativa k lékům proti bolesti


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu