Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

Legální konopí ve státě Colorado má na svědomí „dramatický obrat“ k lepšímu v zoufalé situaci, která zde a v celé Americe panuje v souvislosti s epidemií závislosti a předávkování léky na bázi opiátů.

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

„Po legalizaci pěstování, prodeje a konzumace konopí nejen pro léčebné, ale i pro rekreační účely došlo v Coloradu v průběhu následujících dvou let k poklesu počtu úmrtí spojených s užíváním opiátů o více než šest procent,“ píší autoři výzkumu, jehož závěry byly nedávnopublikovány v odborném lékařském časopise American Journal of Public Health. Zdůrazňují přitom ale, že pro vyvozování směrodatných závěrů je nutné v pozorování pokračovat, jejich výzkum totiž zahrnuje údaje za pouhé dva roky od data, kdy byly v tomto státě na začátku roku 2014 otevřeny první rekreační výdejny.

Pomáhá i rekreační, nejen léčebné

Souvislost mezi legalizací léčebného konopí a poklesem úmrtnosti v důsledku předávkování opiáty už prokázala řada studií, tato je ale první, která zkoumá dopad komplexní legalizace na tuto epidemii.

Nová coloradská studie je další z řady těch, které naznačují, že zvýšení dostupnosti konopí by mohlo vést ke zlepšení situace ohledně epidemie závislosti na opioidních lécích.

Konopí často dokáže s velkou účinností působit proti stejným typům chronické bolesti, na které se často předepisují právě opiáty. Pokud mají pacienti možnost volby mezi konopím a opiáty, mnoho z nich se podle všeho rozhodne pro první variantu. Z hlediska zdravotnictví jde o pozitivní trend, neboť ve srovnání s opiáty je u konopí riziko smrtelného předávkování takřka nulové, stejně tak vedlejší účinky jsou u opioidů nesrovnatelně horší a nebezpečnější. Autoři nové studie zkoumali trendy v oblasti smrtelných předávkování opiáty ve státě Colorado před tím a po tom, co zde v roce 2014 začal fungovat trh s rekreačním konopím. Aby oddělili vliv legalizace rekreačního a léčebného konopí, provedli srovnání údajů z Colorada s daty ze státu Nevada, kde bylo během zkoumaného období legalizováno konopí pro léčebné účely, ne však pro účely rekreační. Dále se při výzkumu snažili zohlednit změnu v coloradském programu pro monitorování léků na předpis, ke které ve sledovaném období došlo. V důsledku této změny se všichni uživatelé léků na bázi opiátů museli povinně do monitorovacího programu zaregistrovat, ale nikoli jej nutně využívat. Souvislost mezi legalizací léčebného konopí a poklesem úmrtnosti v důsledku předávkování opiáty už prokázala řada studií, tato je ale první, která zkoumá dopad komplexní legalizace na tuto epidemii. Při zohlednění vlivu léčebného konopí a změny monitorování léků ze studie vyplývá, že během dvou let od legalizace rekreačního konopí klesl v Coloradu počet smrtelných předávkování opiáty o 6,5 procent.

Recept na hrozivou epidemii

Vedoucí autoři Melvin D. Livingston a Tracey E. Barnettová dodávají, že zákonodárci by měli toto číslo sledovat i během následujících let, aby zjistili, zda tento trend bude dále pokračovat. Také by je zajímalo, zda budou podobné výsledky zaznamenány i v dalších amerických státech, které v nedávné době rekreační užívání konopí legalizovaly, například ve Washingtonu a Oregonu. Vědci na závěr upozorňují, že konopí sice může snižovat počet smrtelných předávkování opioidními léky, zároveň by ale mohlo vést k nárůstu úmrtnosti v jiných oblastech – například na silnicích, i když většina dosavadních výzkumů v této oblasti tomuto předpokladu neodpovídá.

Nová coloradská studie je v každém případě další z řady těch, které naznačují, že zvýšení dostupnosti konopí by mohlo vést ke zlepšení situace ohledně epidemie závislosti na opiátech, která si každým rokem vyžádá životy desetitisíců Američanů.

Zdroj: www.washingtonpost.com


Dále by vás mohlo zajímat…
Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

10.7.2017
IACM Zpravodaj: Konopí jako efektivní náhrada farmaceutik na léčbu bolesti, úzkosti a nespavosti

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

20.1.2017
Konopí jako bezpečnější alternativa k lékům proti bolesti

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

24.8.2017
Konopní uprchlíci: Vážně nemocný Ir musí kvůli léčbě do Španělska

Nová studie z Colorada: Legalizace konopí zachraňuje životy

9.4.2014
IACM ZPRAVODAJ: KONOPNÝ SPREJ JAKO ÚČINNÝ PROSTŘEDEK NA UTIŠENÍ NEUROPATICKÉ BOLESTI


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu