43

Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky

Lidé v současnosti stále častěji vyhledávají krátkodobé či dlouhodobější pobyty (nejen) v Amazonii, protože touží zažít tajuplnou, ohromující a mnohdy až děsivou zkušenost s domorodou medicínou – ayahuaskou. V Jižní Americe se tradičně užívá formou vedeného nočního rituálu a bývá přezdívána „planta maestra“ – rostlina, která léčí, učí a předává moudrost, otevírá osobní i kolektivní podvědomí a činí nás více vědomými a lidskými.

Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky
Malby peruánského malíře Geensse Archentiho jsou provedené přírodními barvami z amazonského pralesa.

V tomto článku se coby psycholožka zabývám rozsáhlým fenoménem užívání ayahuasky jak v Peru v rámci více či méně tradičního šamanského rituálu, tak i v jiných kontextech a místech po celém světě. Vycházím z poznatků výzkumného projektu o ayahuaskovém turismu, který jsme zrealizovaly společně s Dr. Veronikou Kavenskou v letech 2013–2014 pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci. Dále pak z Globálního průzkumu o ayahuasce pod vedením Dr. Daniela Perkinse z Univerzity v Melbourne, na kterém v současnosti spolupracuji spolu s dalšími výzkumníky z pěti zemí světa. V neposlední řadě z vlastní zkušenosti spojené s životem v peruánské Amazonii, kde jsem strávila přes dva roky, a osobního kontaktu s curanderos/ayahuasqueros (šamanskými léčiteli pracujícími s domorodou amazonskou medicínou), s psychology, terapeuty a výzkumníky zabývajícími se ayahuaskou a s lidmi z různých koutů světa, kteří do Amazonie vycestovali za zkušeností s ayahuaskou.

Ayahuasca jako droga, nebo medicína?

Ayahuasca je ve většině států nelegální kvůli svému obsahu DMT. To však neodrazuje organizátory ceremonií s ayahuaskou nabízet ji v různých částech světa, včetně České republiky, zpravidla formou přísně utajovaných „undergroundových“ akcí. Naopak v Peru je ayahuasca považována za národní kulturní dědictví. V červenci 2008 vydal Peruánský národní institut prohlášení o legálním a chráněném užívání ayahuasky pro tradiční rituální účely a uznal její posvátný charakter. Stanovila se především povinnost odlišovat posvátné rituální užívání ayahuasky provozované v souladu s kulturně podmíněnými náboženskými a terapeutickými účely od obchodních a konzumních zájmů západní společnosti. Realita v Peru je však zdaleka jiná. Města Iquitos a Tarapoto na severu peruánské Amazonie jsou proslulá rozvinutým ayahuaskovým turismem, jenž se projevuje poměrně velkým počtem zřízených center nabízejících ayahuasku především pro cizince za „nemalý peníz“. Tabule a plakáty propagující léčení s ayahuaskou, domorodí obyvatelé, taxikáři a lidé na trhu nabízející ayahuaskové ceremonie se šamanem, to není v městě Iquitos, Tarapoto nebo v andském městě Cuzco nic neobvyklého. Zájem turistů o tuto zkušenost roste a s ním i nabídka ceremonií v různých kontextech.

 Nezbytnou součástí by měla být i důkladná příprava na rituál – je potřeba  ujasnit si záměry a dodržovat pravidla diety i jiná omezení.

Během mé poslední návštěvy Peru v srpnu 2017 mě zaskočila informace o nejmenovaném středisku v blízkosti města Iquitos nabízejícím pobyty za účelem užívání ayahuasky s poplatkem 180 amerických dolarů (přibližně 4 000 Kč) za den. Jeden den ve středisku zahrnoval ubytování, stravování typu „plná penze“ a užívání amazonských rostlin, jógu, přírodní saunu a podobně. Pokud by tam chtěl člověk strávit 10 dnů, zaplatil by asi 40 000 Kč. A pokud je ve skupině například 14 osob, středisko za 10 dnů vydělá přes půl milionu korun. Jiné nejmenované centrum v okolí Iquitosu nabízí dokonce sedmidenní seminář s pěti ayahuaskovými sezeními za přibližně 60 000 Kč. V případě čtrnáctičlenné skupiny si za týden přijdou na 840 000 Kč. Podotýkám, že životní náklady v peruánské Amazonii jsou v porovnání s Českou republikou mnohem menší. Takovýchto seminářů je ročně ve výše zmíněných střediscích pořádáno několik. Podobných zařízení nabízejících ayahuasku v oblasti měst Iquitos a Tarapoto je nemalé množství a jsou zpravidla vlastněna či provozována lidmi ze Západu. Nabízí se otázka, zdali jsou zřizována se záměry terapeutickými či náboženskými, které peruánský zákon jako jediné povoluje, nebo jde předně o zájmy obchodní a konzumní.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 43. Dále se dočtete o vlivu ayahuaskové turistiky na fungování domorodých komunit, o přínosech a rizicích při užívání ayahuasky, ale i o konopném turismu, ať už v podobě návštěvy luxusní výdejny v Las Vegas nebo jeho všední české varianty. Taktéž hudba může být médiem, které nás zavede do jiných světů či stavů vědomí. 

Aktuální číslo se semínkem v příloze je k dostání také v e-shopu Legalmarket.cz. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky

1.9.2014
Ayahuasca, réva duše

Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky

2.11.2011
Ayahuasca nevyvolává závislost, ale naopak závislost na drogách léčí

Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky

11.11.2016
Legální aspekty užívání ayahuasky v Evropské unii

Přínosy a rizika spojené s užíváním ayahuasky

21.6.2017
Ayahuasca českýma očima


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu