42

Osobnost legalizace: Dean Herenda

Dean Herenda se obrazu typického konopného aktivisty poněkud vymyká. Tento od pohledu seriozně působící úředník pracuje více než sedmnáct let ve státní správě a o konopí se začal blíže zajímat teprve před několika lety, kdy mu vážně onemocněli členové rodiny. Od té doby však je jednou z nejviditelnějších postav nejen na slovinské konopné scéně.

Osobnost legalizace: Dean Herenda

Věk: 58
Povolání: ředitel odboru dopravy při slovinském ministerstvu infrastruktury
Aktivity a koníčky: knihy, hudba a umění, turistika

Kdy ses poprvé začal zajímat o konopí?

Někdy v průběhu roku 2013 jsem se poprvé setkal s Kanaďanem Rickem Simpsonem a nejznámějším slovinským konopným aktivistou Božidarem Radišičem (rozhovor s Božidarem najdete v Legalizaci č. 19  pozn. red.), kteří přednášeli o konopí po celém Balkáně a navštívili i několik měst ve Slovinsku. Tehdy jsem poprvé slyšel o terapeutickém využití této rostliny a především extraktu – Rick mi dokonce osobně poradil, abych ho aplikoval na otcovy kožní melanomy na čele a na krku.

Jaký byl účinek?

Výtažek otci pomáhal zatahovat otevřené rány, které se v místech nádorů objevovaly, a celkově se mu dařilo udržovat nemoc v podstatě ve stejném stavu až do konce roku 2015, kdy se kvůli úmrtí manželky sám rozhodl odejít z tohoto světa, přestal jíst a užívat léky i výtažek a v lednu zemřel na infarkt.

To byl moment, kdy se vysoce postavený státní úředník začal naplno věnovat konopné problematice a legalizačnímu aktivismu?

Ano, ale předcházely tomu ještě další důležité a smutné události. Nejprve mi zemřel bratr na rakovinu plic. Tomu jsem sice také dokázal obstarat konopný extrakt, ale jeho nemoc byla už ve velmi pokročilém stadiu – a navíc měl strach, abych kvůli „kupování nelegálních drog“ nepřišel o práci, takže ho užíval jen krátce. Nedlouho po jeho smrti dostala má matka mrtvici a následně jí byla diagnostikována stařecká demence a Parkinsonova choroba.

Ve Slovinsku končí odsouzením v průměru 30 procent vyšetřování drogových deliktů, zatímco v EU je to 18 procent – zbytek se řeší jako přestupky.

Výtažek jí zpočátku pomáhal mírnit symptomy a zlepšovat náladu, ale kvůli zákonům a pracovníkům pečovatelského ústavu, do kterého musela být umístěna, přišla o možnost konopí užívat. Brzy nato zemřela na srdeční selhání. To bylo v listopadu 2015 a o tři týdny později přišla další obrovská rána, kdy mi zemřela i moje družka na pooperační komplikace po odstranění sarkomu pojivových tkání. Dva měsíce nato to „zabalil“ i můj otec, jak jsem říkal výše, a v tu chvíli jsem si řekl „a dost“ a začal jsem se naplno věnovat boji za ukončení konopné prohibice.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 42. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Osobnost legalizace: Dean Herenda

4.7.2017
Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci

Osobnost legalizace: Dean Herenda

24.4.2017
Osobnost Legalizace: David Bienenstock

Osobnost legalizace: Dean Herenda

23.3.2017
Osobnost Legalizace: Martin Steldinger

Osobnost legalizace: Dean Herenda

19.7.2017
Osobnost Legalizace: Kenzi Riboulet Zemouli


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu