42

Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

Chceme-li psychedelika využívat terapeuticky, musíme nejprve zjistit, co vlastně způsobuje nechvalně známý „bad trip“.

Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

V roce 1966 vydali dva psychiatři z Kalifornské univerzity v Los Angeles Thomas Ungerleider a Duke Fisher studii „The Dangers of LSD“ („Rizika LSD“), v níž analyzovali rostoucí počet případů hospitalizace lidí na psychiatrickém oddělení univerzity, kteří si stěžovali, že v nich tato psychedelická droga vyvolala silně nepříjemné zážitky.

Tripoví učedníci

Oba psychiatři měli dva roky poté společnou přednášku o fenoménu, pro který se později ujalo označení „bad trip“ – souhrnný název pro různorodé negativní prožitky, které se mohou objevit pod vlivem LSD (od mírné úzkosti až po psychotické epizody a přetrvávající blouznění). Během následné diskuze chtěl jeden trochu rozčílený posluchač přečíst svůj manifest, v němž obhajoval pravidelnou konzumaci LSD, a neustále opakoval, že zná spoustu lidí, kteří diethylamid kyseliny lysergové užívají neustále a nemají s ním žádné špatné zkušenosti. Nakonec se ukázalo, že jde o člena nábožensko-psychedelické skupiny, která si říká Disciples (Učedníci). Muž tvrdil, že všichni „učedníci“ užívají „acid“ bez problémů každý víkend.

K negativním prožitkům dochází spíše náhodně.

To oba vědce zaujalo a rozhodli se členy této sekty navštívit. Poté co si učedníci ověřili, že Ungerleider ani Fisher nejsou od policie, pozvali je do svého sídla, aby byli svědky rituálního užívání LSD. V práci, kterou oba psychiatři na základě tohoto a dalších setkání sepsali, se píše, že v sídle nalezli „asi dvanáct členů skupiny, kteří žijí ve velké budově na rozlehlém pozemku. Sami si obdělávají půdu a dům mají vybavený a vyzdobený v psychedelickém duchu. Na stěnách visí obrázky Buddhy a Ježíše… Členové skupiny se každou středu scházejí k náboženským obřadům bez konzumace LSD, které zahrnují modlitby a meditace. Rituály pod vlivem LSD se konají pouze o víkendech.“

 

Náprava duše

Pozorováním a rozhovory s účastníky těchto „rituálů lásky“ psychiatři zjistili, že většina členů skupiny jsou bývalí vězni a drogově závislí, kterým LSD pomáhá žít slušný život bez závislostí. Řada z nich podle svých slov nalezla díky rituální konzumaci LSD Boha. Nejpozoruhodnější však pro Ungerleidera a Fishera bylo, že nikdo z učedníků neuvedl, že by pod vlivem LSD ve skupině zažil špatný trip. To oba vědce mátlo. Čím se liší od lidí, kteří museli po užití té samé drogy vyhledat odbornou pomoc? Jinými slovy, co způsobuje a spouští bad trip?

Aby nalezli odpovědi, provedli psychiatři další studii, v rámci které porovnávali 25 členů skupiny Učedníci se stejným počtem pacientů, kteří byli hospitalizováni kvůli negativním reakcím na LSD – například „halucinacím, úzkosti hraničící s panikou, a depresi; mnohdy pocítili sebevražedné sklony, které se dokonce pokusili realizovat, a také trpěli celkovým zmatením.“ V roce 1968 zveřejnili výsledky v odborném periodiku Journal of American Psychiatry. Šlo o první vědecký pokus s cílem zjistit, co způsobuje negativní psychedelické prožitky.

Největší přínos pro uživatele mají mnohdy právě ty „nejintenzivnější“ a „nejnáročnější“ psychedelické prožitky.

V doprovodném textu se od Ungerleidera a Fishera dozvíme, že mezi členy obou zkoumaných skupin nebyly významné rozdíly, co se týče „rasy, pohlaví, věku, vzdělání či citové deprivace v dětství“. Čtyřiačtyřicet procent zkoumaných pacientů podstoupilo v minulosti psychiatrickou léčbu (v případě učedníků to bylo pouze 24 procent), ani tento faktor však není zárukou negativního psychedelického prožitku. Mezi učedníky, kteří dříve podstoupili psychiatrickou léčbu, problémy v důsledku užívání LSD nezažil nikdo.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 42. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

13.6.2017
LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

8.5.2017
LSD za železnou oponou

Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

6.8.2016
LSD a další psychedelika mohou pomáhat hned pěti různými způsoby

Věda a psychedelika: Zjistěte, co stojí za bad tripem

28.8.2017
Vejdi a neuškoď 4. díl: Informovaná rozhodnutí


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu