42

Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

Představte si, že byste si na Novém Zélandu mohli koupit jakoukoli drogu beze strachu z konfliktu se zákonem. Tato myšlenka dnes už nezní na druhé straně zeměkoule tak absurdně, jak tomu bylo ještě před pár lety. Přesto je vcelku překvapivé, že o ní otevřeně hovoří i současný ministr vnitra a viceministr zdravotnictví Peter Dunne.

Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

Celosvětového průzkumu spotřeby drog Global Drug Survey se letos zúčastnilo 3795 obyvatel Nového Zélandu, z nichž 70,8 procent uvedlo, že někdy v životě vyzkoušeli nějakou ilegální substanci. Z tohoto počtu 42,7 procent přiznalo užití během uplynulého roku a 13,6 procenta během posledních třiceti dnů.

Konopí jako obvykle na prvním místě

Více než dvě třetiny dotázaných Novozélanďanů užili někdy v životě konopí, zhruba čtvrtina pak měla zkušenost s MDMA (účinná látka v extázi), čtvrtina také s LSD a 8,9 procent i s metamfetaminem, který nás známe jako pervitin. Co se týče posledních dvanácti měsíců, užilo konopí 38,6 procenta respondentů, MDMA 10,3 procenta, LSD 6,3 procenta a metamfetamin 3,1 procenta.

Tyto statistiky ukazují, že obyvatelé Nového Zélandu jsou k drogám poměrně otevření a rádi s nimi experimentují. Konzervativní kruhy v této poměrně liberální zemi proto smělý návrh ministra vnitra a předsedy strany United Future Dunnea silně zaskočil a požadovali ujištění ze strany premiéra Billa Englishe, že se žádná legalizace drog nechystá (toho se jim nakonec dostalo, ale k tomu se dostaneme později).

Změna systému

Ministr Peter Dunne se dlouhodobě zabýval přístupem k drogám, který zvolilo Portugalsko. Všechny ilegální substance zde byly před více než šestnácti lety dekriminalizovány s jednou hlavní podmínkou – jste-li přistiženi s konopím, heroinem, metamfetaminem nebo jinými drogami v množství na méně než deset dní, nehrozí vám vězení, ale pouze pokuta nebo léčba.

Černé předpovědi odpůrců tohoto zákona se nikdy nenaplnily a namísto nárůstu počtu uživatelů, kterých bylo kolem roku 2001 kritické množství, jsou Portugalci svědky dramatického poklesu problémů spojených s nelegálním užíváním drog. Zatímco v průběhu a na konci devadesátých let byl na heroinu závislý každý stý Portugalec, dnes je celkový počet konzumentů všech drog o 75 procent nižší – a ministr Dunne by tento úspěch rád zopakoval na Novém Zélandu.

Překvalifikování nízkorizikových látek, jako je konopí, a zaměření pozornosti na veřejné zdraví je do budoucna nevyhnutelné.

„Osobně se domnívám, že portugalská cesta by pro nás mohla být dobrým dlouhodobým konceptem. Je to směr, kterým bych se chtěl vydat,“ potvrdil Dunne. „Nemyslím si, že se musí jednat o konečné řešení, protože máme, zvláště u nás na Novém Zélandu, problémy i s tím, že velkovýroba a distribuce jsou dnes v rukou organizovaných gangů, což s sebou přináší další problémy a konflikty.“ Úvahy o liberalizaci drogových zákonů jsou navíc v příkrém rozporu s postojem novozélandské vlády k alkoholu, u něhož se pravidla prodeje a pokuty za jejich porušování naopak zpřísňují.

 

Celý článek najdete v Legalizaci č. 42. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

24.5.2017
Válka proti drogám: Polské peripetie

Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

28.6.2017
Válka proti drogám ve Francii: Konopí jako téma prezidentské kampaně

Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

14.3.2017
Válka proti drogám: albánská pěstírna Evropy

Válka proti drogám: Nový Zéland na cestě k legalizaci konopí

3.9.2017
Drogy bereme všichni


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu