42

Výživa a kvalita vody při pěstování

Aby vám rostliny rostly tak, jak si představujete, musíte jim nastolit optimální podmínky. Mezi ty nejdůležitější aspekty patří správná výživa a kvalitní voda. Tyto dvě věci spolu úzce souvisejí. Bez vody by nebyly rostliny schopny živiny vstřebávat, a navíc může její kvalita ovlivňovat i prvky, které se v pěstebním médiu či hnojivech nacházejí.

Výživa a kvalita vody při pěstování

Jak rostliny přijímají živiny

Rostliny přijímají živiny především prostřednictvím kořenů, i když do určité míry je zvládnou vstřebat i svými listy. Aby mohly rostliny přijímat dostatek živin, musejí mít dobře vyvinutý a zdravý kořenový systém. Navíc je nezbytné, aby bylo prostředí v pěstebním médiu vhodné pro uložení a čerpání dodaných živin. Při hydroponickém pěstování pěstební médium neobsahuje ve výchozím stavu žádné živiny. Ty jsou rozmíchány v živném roztoku, kterým se médium zavlažuje.

Rostliny tedy čerpají živiny přímo ze živného roztoku. Při pěstování v zemině jsou živiny obsaženy v substrátu. Při zalití se část živin v substrátu uvolní do vody, odkud je opět rostliny čerpají prostřednictvím kořenů. Vidíte sami, že voda významně vstupuje do procesu výživy rostlin. Její kvalita je proto velmi důležitá.

Chlór může poškodit slabší kořínky a zahubí nejen patogeny, ale také všechny prospěšné plísně a bakterie.

Zdravé kořeny jsou základním kamenem každé dobré sklizně. Nezapomeňte jim proto udržovat dobré podmínky pro život. Kořeny se nejlépe vyvíjení a nejlépe zpracovávají živiny při teplotách těsně okolo 20 °C. Potřebují také kyslík, který vstřebávají a používají k větší odolnosti vůči kořenovým plísním a jiným patogenům. Bez přístupu kyslíku budou kořeny uhnívat a nebudou moci vstřebávat živiny z pěstebního média. Vodu určenou na zalévání, stejně jako již hotový živný roztok, je dobré okysličovat. Buďto použijte akvaristický kompresor, nebo nechte v nádrži běžet malé oběhové čerpadlo. Jakmile je voda v pohybu, mírně se okysličuje.

Význam pH a EC

Na vstřebávání živin kořeny má výrazný vliv pH a EC vody a pěstebního substrátu. Pokud je pH či EC nízké nebo naopak vysoké, nemohou rostliny vstřebávat živiny tak dobře jako při optimálních hodnotách. Hodnota pH vám říká, jak kyselá nebo zásaditá je voda, živný roztok nebo pěstební médium. Některé prvky, například vápník či hořčík, jsou pro rostliny snadněji dostupné při vyšších hodnotách pH, zatímco jiné prvky, například železo nebo zinek, při nižším pH. Aby mohlo konopí vstřebávat všechny potřebné prvky rovnoměrně, doporučuje se pro hydroponii udržovat pH v rozmezí 5,5–6,3 a v zemině 5,8–6,5.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 42. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Výživa a kvalita vody při pěstování

25.8.2017
High Tech 42: Auto Cheese NL

Výživa a kvalita vody při pěstování

23.8.2017
Návrat k přírodě: Jak pěstovat konopí ekologicky

Výživa a kvalita vody při pěstování

31.8.2017
Dárek pro předplatitele: Powder Feeding Hybrids

Výživa a kvalita vody při pěstování

29.4.2017
Growing rychlostí světla – 2. díl: Měříme a svítíme PLNÉ SPEKTRUM


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu