42

Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

Nejznámější konopný aktivista všech dob by letos v červnu oslavil osmasedmdesáté narozeniny. Rozhodli jsme se proto publikovat dvoudílný článek o jeho fascinujícím příběhu, v němž najdete i zcela nové informace z Jackova života a úryvky z rozhovoru s jeho poslední ženou Jeannie. První díl vyšel v minulém čísle magazínu, Legalizaci č. 41.

Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

„Konopím k vítězství“ a vyvracení mýtů

Hererova kniha Císař nemá šaty nabízí obrovském penzum informací o konopí pocházející ze snadno dostupných zdrojů i opravdu raritních dokumentů. K těm patří například i jím znovuobjevené pojednání o životě na venkově na počátku 20. století s paradoxně znějícím názvem The Reign of Law: A Tale of the Kentucky Hemp Fields (Vláda práva: Příběh konopných polí v Kentucky). Její autor v poetickém úžasu nad konopím chvílemi až zamilovaně toká: „Vlahá a kyprá musejí být pole, kde se rodí konopí... Pluhem zoraná, prostá kamenů, rovná, hluboká, jemná a úrodná. Tu ve vyschlém řečišti, tu v údolí podél bystřin, jindy na planinách vyhřívaných hebkými paprsky slunce, s vlahým podnebím a půdou tvořenou naplaveninami nebo vápencem. Taková je kolébka, v níž je konopí hýčkáno matkou přírodou.“

Řada tehdejších aktivistů Herera považovala spíše za provokatéra než za skutečného legalizátora.

Další zajímavostí bylo odhalení oficiálně „neexistujícího“ filmu, který nechalo v roce 1942 natočit americké ministerstvo zemědělství jako propagandistickou výzvu farmářům s názvem „Konopím k vítězství“. V nejtěžších chvílích druhé světové války se ministerstvo obrátilo na americké zemědělce a informovalo je o „přerušení dodávek konopných vláken z Filipín kvůli obsazení Japonskem a o nutnosti uspokojit potřeby armády, námořnictva i civilního obyvatelstva z domácích zdrojů“.

Ministerstvo zemědělství plánovalo, že do jednoho roku bude konopím osazeno přes 120 000 hektarů zemědělské půdy. Po zásahu tehdejšího šéfa FBI a „duchovního otce“ prohibice konopí Harryho Anslingera byl film stažen z oběhu a vláda od té doby tvrdošíjně popírala, že by vůbec existoval. Herer s přáteli po něm začal pátrat v archivech, dlouho ale bez úspěchu. Až v knihovně Kongresu v hlavním městě Washingtonu objevili katalog a následně i samotný filmový záznam. Jack následně uspořádal slavnostní předání dvou objevených kazet pracovníkům knihovny a celý proces popsal ve své knize.

 

Kniha, jež nikdy nepřestala růst

Přílohy se svým rozsahem prakticky vyrovnaly samotnému textu a sestávaly především z novinových výstřižků dokumentujících selhávání války proti drogám. Na čtenáře také všude vyskakovaly propagační materiály konopných firem, které nabízely snad všechny možné výrobky z konopí od zahradního nábytku a plakátů až po provazy, motouzy a mýdlo.

Herer průběžně přidával nově získávané informace, s postupem let se tiskla rozšířená vydání a na dalším výzkumu a psaní se podílela řada Jackových přátel. Byla mezi nimi i Ellen Kompová, dobrovolnice z losangeleské pobočky NORML a talentovaná spisovatelka, která byla přibrána do týmu před devátým vydáním knihy. Jejím úkolem bylo kopírování zdrojových dokumentů a korektury rozsáhlých pasáží textu, to vše pod Jackovým bedlivým dohledem. „Prodeje byly milionové a přitom jsme všechno dělali v podstatě na koleni. Byl to živý dokument, který se neustále vyvíjel,“ vzpomíná Kompová. „Jack k sobě přitahoval nové a nové lidi, ‚ne‘ pro něj nebyla odpověď.“

 

Odpor souputníků

Není úplně jasné, kolik se vlastně prodalo výtisků. Nejčastěji udávané číslo 700 000 je poměrně vysoké, navíc ho vzhledem k desítkám dotisků a pokoutnému prodeji knihy nelze nijak ověřit. Hererův syn Dan doplňuje, že publikace se kromě běžných knihkupectví prodávala spíše způsoby ne úplně odpovídajícími pravidlům vedení daňového účetnictví: v dodávkách na hudebních festivalech, v plážových stáncích a během Jackových přednášek na univerzitách. Neupřesněné množství výtisků rozdal Jack zadarmo, když měl pocit, že některý z jeho nepřesvědčených posluchačů potřebuje dovzdělat.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 42. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

4.7.2017
Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci

Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

29.8.2017
Ze světa legalizace 18: Nevadě tráva nevadí

Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

24.7.2017
Osm důvodů, proč by i vaše babička měla užívat konopí

Jack Herer: Nesmrtelná legenda boje za legalizaci – 2. díl

27.1.2017
Mýty a fakta o legalizaci v Coloradu


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu