41

Jak vypěstovat silnější trávu

Asi každý zahradník se snaží vypěstovat co nejlepší úrodu. Někdo se zaměřuje výhradně na výnos, jiný hledá optimální chuť a další se snaží získat to nejlepší od obojího. Kvalita konopí se hodnotí zejména podle chuti a potence. A my se dnes podíváme na to, jak tyto dvě hodnoty zvýšit na maximum.

Jak vypěstovat silnější trávu

Rostliny konopí obsahují celkem 1 269 známých látek, z nichž je asi 144 kanabinoidů, 150 terpenů a terpenoidů a 50 flavonoidů. Z kanabinoidů je nejvíce psychoaktivní látkou všem dobře známý tetrahydrokanabinol čili THC. Dalším důležitým kanabinoidem je kanabidiol neboli CBD.

Kanabinoidy mají mnoho zajímavých účinků, ale zcela jim chybí jakákoli chuť. Pokud jste si tedy někdy mysleli, že charakteristická vůně konopí je způsobena některým z kanabinoidů, pak jste se mýlili, stejně jako mnoho dalších lidí. Chuť a vůně konopí je výsledkem unikátního mixu terpenů, z nichž mnohé najdeme v úplně jiných rostlinách. Terpeny mají samy o sobě širokou škálu pozitivních účinků na zdraví, a to fyzické i duševní.

Konopná pryskyřice má jednak odradit savce od konzumace konopí – v době vývoje trávu nemohlo napadnout, že ji někdo bude dávat do jointů a do koláčků.

Nejrozšířenější terpeny v konopí jsou myrcen, pinen, limonen, linalool, karyofylen a eukalyptol. Myrcen se hojně vyskytuje v plodech manga a chmelu, pinen je charakteristický pro borovici, limonen pro citrusy, linalool pro levanduli, karyofylen pro pepř či hřebíček a eukalyptol přirozeně pro eukalyptus. Jsou vám tyto názvy povědomé? Aby ne, často jsou používány při popisu chutě a vůně konkrétních odrůd. Mango či citrusy se navíc objevují i v samotných názvech odrůd – Mango, Lemon Haze a podobně.

Různé zastoupení a poměry terpenů, které se nazývají terpenovým profilem, od sebe odlišují jednotlivé odrůdy. Navíc se zdá, že terpeny modifikují i účinek kanabinoidů, zkrátka se vzájemně doplňují a ovlivňují výsledný vliv rostliny na jejího konzumenta.

 

Pryskyřice

V rostlině konopí jsou kanabinoidy a terpeny sekundárními metabolity obsaženými v pryskyřici, která se tvoří v trichomech. Trichomy jsou v rostlinné říši zcela běžnou výbavou. Mají hned několik funkcí. Předně rostlinu ochraňují před vnějším nebezpečím, tedy před škůdci a nezvanými návštěvníky. S pomocí trichomů mohou rostliny také komunikovat s okolím, a to právě díky produkci sekundárních metabolitů. Když chce rostlina například přivábit opylovače, začne produkovat vůni, která přiláká konkrétní druh hmyzu. Chce-li odehnat nějakého cizopasníka, produkuje pach, který mu může vadit. Rostliny si vytvořily své vlastní specifické koktejly sekundárních metabolitů, které mají různý účinek.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 41. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Jak vypěstovat silnější trávu

9.6.2017
Vaporizers Battle No. 24: FocusVape Pro Premium x Boundless CFC

Jak vypěstovat silnější trávu

8.6.2017
Letní nabídka balíčků k předplatnému Legalizace

Jak vypěstovat silnější trávu

6.6.2017
Jak by se dalo konopí využít k výrobě plastů

Jak vypěstovat silnější trávu

30.1.2017
Jak bude vypadat legalizace v Kalifornii


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2018 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu