41

LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

Už řadu let víme, že psychedelický halucinogen LSD účinkuje prostřednictvím serotoninových receptorů. O tom, jak to funguje na molekulární úrovni, jsme však mnoho netušili. Tedy donedávna, protože vědci tento složitý mechanismus konečně prozkoumali a detailně popsali.

LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

Drobné odlišnosti ve struktuře molekuly psychoaktivní látky mohou mít značný vliv na její účinky. Nezáleží tedy jen na tom, na které receptory v mozku se látka váže, ale zásadní vliv má i to, jak přesně ono napojení vypadá.

Názorně to ukazuje třeba právě LSD – tento psychedelický halucinogen je výjimečný tím, že účinkuje již v miniaturním množství (obvyklá výzkumná či „rekreační“ dávka bývá o něco nižší než 100 mikrogramů), zatímco řada příbuzných látek s obdobnou strukturou má účinky zcela odlišné. LSD mění vědomí, avšak strukturálně blízký ergotamin zužuje cévy. Účinné látky lysohlávek (psilocybin nebo spíše psilocin, na který se v těle metabolizuje), které rovněž působí prostřednictvím stejných serotoninových receptorů, mění vědomí podobným, ale zdaleka ne stejným způsobem, a účinkují o poznání kratší dobu.

Molekuly zblízka

Čím to je? Na tuto otázku odpovídá studie publikovaná počátkem roku v odborném časopise Cell. Její název zní Crystal Structure of an LSD-Bound Human Serotonin Receptor (tedy „Krystalická struktura lidského serotoninového receptoru s navázaným LSD“) a velmi podrobně popisuje nečekaný způsob, jakým se LSD na receptor napojuje.

Ukázalo se, že jakmile se molekula LSD k receptoru přichytí, jedna z jeho „součástek“ se přiklopí jako víko. Tím molekulu pevně „zaklapne“ a brání ji v uvolnění (i k němu však občas dojde, protože záklopka nedrží zcela pevně). A právě trvanlivost této vazby je důvodem, proč změna vědomí navozená LSD přetrvává tak dlouho – až 12 hodin – zatímco v krvi a mozkomíšním moku po něm již pár hodin po užití není ani památky. Nakonec buňka receptor „vtáhne“ dovnitř, čímž se uchycená molekula LSD „rozdrtí“, její struktura se rozpadne a účinek pomíjí.

Vědci pomocí LSD zkoumají, jak fungují součástky mozku.

Dobrat se k těmto zjištěním však nebyla hračka ani pro Shenga Wanga, Daniela Wackera a další badatele ze Severokarolínské university pod vedením profesora Bryana L. Rotha. Převedení receptoru s navázaným LSD do krystalické formy je stálo mnoho let úsilí a řadu neúspěšných pokusů.

Nakonec se to však podařilo – zdrojem receptorů byly hmyzí buňky infikované jinak neškodným virem, který je přinutil vyrábět požadované typy serotoninových receptorů. Ty vědci sesbírali, navázali na ně LSD, za postupného mrazení je krystalizovali a pomocí rentgenové krystalografie odhalili, jakou má ona vazba strukturu. Nakonec prostřednictvím počítačových simulací zkoumali, jak asi mechanismus uchycení funguje. O účincích LSD i o fungování lidského mozku tak víme mnohem víc než dřív.

 

Celý článek najdete v Legalizaci č. 41. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

8.6.2017
Letní nabídka balíčků k předplatnému Legalizace

LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

6.8.2016
LSD a další psychedelika mohou pomáhat hned pěti různými způsoby

LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

8.6.2017
Právě vychází magazín Legalizace č. 41!

LSD zblízka: Proč účinkuje tak dlouho?

8.5.2017
LSD za železnou oponou


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2017 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu