40

Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

Lidé léčící se ze závislosti sice bývají odrazováni od užívání jakýchkoli psychotropních látek, v poslední době se ale ukazuje, že konopné extrakty by pro ně mohly být mnohem bezpečnější než například léčba opioidy.

Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

Když mi někdo poprvé řekl, že konopí lze užívat, aniž by se přitom člověk „zhulil“, jen jsem se nad tím pousmála. Tou dobou jsem už pět let nepila a moje kamarádka, tehdy začínající abstinentka, mi pověděla o „speciálním“ druhu konopí. Podle všeho měl přinášet úlevu od úzkosti a bolesti – a to bez omamných stavů, které navozují odrůdy „tradiční“.

Mou drogou je alkohol

Já tomu ale nevěnovala moc pozornosti. Zaprvé jsem ke konopí nikdy neměla kdovíjaký vztah – ani pozitivní, ani negativní –, protože mojí drogou byl alkohol. Zadruhé mi představa konopí, jež má léčivé účinky, aniž by bylo psychotropní, připadala jako pouhé zbožné přání někoho, kdo se zrovna začal léčit ze závislosti.

Je důležité, aby organizace jako Anonymní alkoholici braly v potaz potenciální výhody, které může konopí přinést odvykajícím.

Každému, kdo někdy zažil setkání Anonymních alkoholiků, se nejspíš vybaví situace, kdy se nováček ve skupině zeptá, jestli může dál hulit, pokud přestane pít (popřípadě užívat jiné drogy). Odpověď na tuto zcela běžnou otázku je takřka s jistotou vždy stejná – nejdřív následuje dobrosrdečné zasmání a pak pevné, jednohlasné NE.

 

Bez abstinence to prý nejde

Většina odvykacích programů staví na abstinenci. To obvykle znamená, že účastníci programu nesmí rekreačně užívat žádné psychoaktivní látky. Rekreační užívání konopí je podle Anonymních alkoholiků (i dalších organizací založených na jejich dvanáctibodovém odvykacím programu) stejné jako pití alkoholu nebo užívání jakýchkoli jiných drog.

Návykové látky podle nich dávají člověku možnost úniku z reality, což je přesně ten důvod, proč si ten či onen člověk vypěstoval závislost. Proto tyto spolky konopí tak nekompromisně odmítají.

Mnoho vyléčených se k léčebnému využití konopí staví automaticky odmítavě.

Hranice už ovšem nejsou tak zřejmé, jde-li o užívání návykových látek pro léčebné účely, přičemž řada farmaceutických léčiv, třebaže předepsaných lékařem po řádném zvážení, je silně návyková. Sami závislí se k takovým způsobům léčby staví velmi opatrně, což je vcelku logické. Neměl by se snad člověk, který se léčí ze závislosti na heroinu, obávat užívání léků obsahujících stejnou aktivní látku?

Zotavující se závislé, kteří trpí chronickými bolestmi, úzkostmi či jinými potížemi běžně léčenými potenciálně návykovými léky, to samozřejmě staví do prekérní situace. Buď mohou žít v neustálých bolestech, potažmo s chorobnou úzkostí, nebo riskovat, že si znovu na něčem vybudují závislost.

Celý článek najdete v Legalizaci č. 40. Magazín je k dostání v
e-shopu Legalmarket.cz nebo ke stažení v elektronické podobě.

Aktuální číslo seženete v trafikách po celé České republice. Časopis si můžete za zvýhodněnou cenu 42 Kč také předplatit.


PŘIPOJENÁ GALERIE


Dále by vás mohlo zajímat…
Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

18.10.2016
Bolívie jako vzor liberálního přístupu k drogám

Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

2.1.2017
Biodostupnost konopných čípků – jak je to s ní doopravdy?

Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

19.2.2017
Má dlouhodobější užívání marihuany škodlivé účinky na lidský organismus?

Lze se konopím léčit ze závislosti na tvrdých drogách?

21.9.2015
Běhání v rauši


Magazín Legalizace je určen pouze osobám starším 18 let.

Je Vám více než 18 let?

ANO NE

Souhlasem potvrzujete pravdivost své odpovědi a dáváte výslovný souhlas vlastníkovi stránek k ukládání informací na Vašem počítači ve formě "cookie" nebo podobném souboru.
© 2013 Legal Publishing, s.r.o.

© Copyright Legal Publishing, s.r.o. 2017 | | Autorská práva

Vytvořil Goodshape.cz | O webu